Jajka możemy jeść bez ograniczeń, ponieważ jednorazowo organizm przyjmie cholesterol jedynie z połowy jednego jajka.

Jajkożercy do boju!

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

11.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
riposta

Dla myślących link :)

12.02.2013 przez Adram Adramelech
obalam

Jajka możemy jeść bez ograniczeń, ponieważ organizm przyjmie tyle cholesterolu ile mu potrzeba. W razie czego ograniczyć syntezę cholesterolu.

22.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
potwierdzam

Trochę nie tak... organizm ma "ogranicznik" jesli chodzi o spożywanie tłuszczy. Jajka można jesć w iosci DOWOLNEJ. Jesli mamy "problem" z cholesterolem czy trójglicerydami spożycie żółtek bardzo ładnie to stabilizuje. Tajemnicą tego jest duża ilosć LECYTYNY.

6.08.2013 przez Jacek Kowalski - Inny: Żywienie, fizjologia, neurobiologia, rekreacja ruchowa, wpływ środkowiska na człowieka
potwierdzam

Nie jest to takie proste. Duże spożycie jajek odpowiada za wzrost procesów zapalnych, które to odpowiedzialne są za wzrost ryzyka miażdżycy. Należy przy tym pamiętać iż znaczny odsetek ludzi nie reaguje wzrostem cholesterolu pod wpływem posiłków, ale jest też znaczny odestek ludzi, którzy reagują. Zależy to od czynników genetycznych. A to czy się tym przejomować zależny jest również od prowadzonego trybu życia. Jednak samych jajek nie demonizowałbym tak. Choć również nie zmieniałbym zaleceń dietetycznych dla ogółu jednak już indywidualnie tak.

14.10.2013 przez Babcia Grypoodporna - „Zawsze jestem gotowa do pomocy i działania.”
obalam

Ja uważam, że jedno jajko dziennie to dobra ilość, więcej to jednak dużo cholesterolu, więc lepiej nie ryzykować, szczególnie w moim wieku.

13.03.2015 przez Paweł Majtyka - Inny: amator
obalam

cholesterol w niewielkim stopniu jest wchlaniany z pozywienia - najpierw musi przejsc przez watrobe, gdzie jest przeksztalcany. To, co krazy we krwi, powstaje z zamiany weglowodanow w frakcje lipidowe w watrobie, wiec to nie jajka beda w tym przypadku zagrozeniem, ale biale pieczywo do nich zjedzone. Szczegolnie jesli popijemy kawka poslodzona sacharoza lub co gorsza miodem.

Odpowiadajac na pytanie - jajka specjalnie nie wplyna na podwyzszenie cholesterolu (a nawet moga obnizyc), ale spozycie bez ograniczen (jak wszystkiego zreszta) wiaze sie z nadpodaza kalorii do organizmu, a wiec tyciem.

3.05.2015 przez Patryk Kłopocki - Inny: dyplomowany kucharz małej gastr./specjalizacja zawodowa: żywienie zbiorowe konsumentów
obalam

Jajka nie podwyższają poziom cholesterolu we krwi, ale nie należy przesadzać z ilością jajek. WHO dopuszcza 10 jajek tyg. Od podwyższania złego cholesterolu LDL ma wpływ źle zbilansowana dieta, która szczególnie obfituje w tłuszcze nasycone. Owszem, żółtko jajka ma dużo cholesterolu ok. 1790 mg/100 g a same jajko ok. 200 g, zależnie od rodzaju chowu i wielkości jajka. Jajka są głównym źródłem lecytyny oraz choliny. Lecytyna obniża zły cholesterol a podwyższa ten dobry. Jajko zawiera ok. 200-300 mg choliny, gdzie ona również odgrywa ważną rolę w żywieniu m.in. jest ważnym udziałem w metabolizmie i transporcie cholesterolu oraz innych tłuszczy, czyli zmniejsza ich odkładanie w ścianach naczyń żółciowych i pęcherzyku żółciowym, co zmniejsza również odkładanie tłuszczów w wątrobie, dlatego też rzadko się o tym mówi, a powinno.

Podsumowując: Jajka nie podwyższają złego cholesterolu lecz zła dieta, która nie jest odpowiednio zbilansowana. To dieta, która nie jest urozmaicona pod względem różnorodnych produktów spożywczych z każdej grup, gdzie obfitują tłuszcze nasycone, powoduje zwiększeniu poziomu cholesterolu niż jajka, kiedy mamy odpowiednio zbilansowaną dietę. Jedzmy jajka w rozsądnych ilościach niż przejmować się tymi opiniami na temat jajka, które te twierdzenia nie są zgodne ze stanem dzisiejszym zgodnie z naukami o żywieniu człowieka.