Czerniak może powstać nie tylko na skórze

Czy to prawda że Czerniak może się umiejscowić nie tylko na skórze przecież to choroba typowo skórna

Próby weryfikacji mitu (23)

14.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
potwierdzam

Czerniak powstaje z komórek produkujących melaninę - melanocytów,a te, oprócz skóry, występują także w tęczówce i naczyniach oka, więc czerniak może powstać również tam.

14.10.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
potwierdzam

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, ale także błon śluzowych odbytnicy, jelit, jamy ustnej, narządów płciowych, gałki ocznej (powieki, spojówki, wewnątrzgałkowy). Wywodzi się z tkanki barwnikotwóczej.

16.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
potwierdzam

Tak, czerniak może powstawać nie tylko na skórze.

18.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
potwierdzam

Czerniak złośliwy (łac. melanoma malignum, ang. malignant melanoma) – złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych albo błony naczyniowej gałki ocznej, wywodzący się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę - melanocytów.

18.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

"Czerniaki występują w skórze, a ponadto mogą pojawić się w gałce ocznej, jamie ustnej, przełyku, okolicy odbytu, jelicie, pochwie, a nawet w oponach mózgowych."

źródło: Patologia znaczy słowo o chorobie, Stachura, Domagała

dział dermatopatologia -> czerniak złośliwy

18.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
potwierdzam

może powstać wszędzie tam gdzie są melanocyty, a zatem również np w oku

18.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Czerniak może powstać nie tylko na skórze a nawet w oku. Najprostszym sprawdzeniem czy nie mamy problemu jest tak częste robienie zdjęć z fleszem, jeśli mamy czerwone oczy jest ok jeśli nie możemy mieć problem i warto odwiedzić okulistę

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Ponad 90 proc. wszystkich czerniaków znajduje się na skórze, ale nowotwór ten może umiejscawiać się wszędzie tam, gdzie pojawiają się komórki barwnikowe, a zwłaszcza wewnątrz gałki ocznej, na błonie śluzowej narządów płciowych, w jamie ustnej, krtani, przełyku, jelitach, żołądku.

20.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Może powstać wszędzie tam, gdzie są komórki barwnikowe z których się wywodzi. Najczęstszym nowotworem rozwijającym się u dorosłych we wnętrzu oka jest czerniak złośliwy. Powstaje on w tkankach zawierających wiele barwnika, tj. w tęczówce, w ciele rzęskowym lub naczyniówce.

22.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

ten rodzaj raka może również zaatakować gałkę oczną. Złośliwe guzy najczęściej pojawiają się na tęczówce lub naczyniówce i stanowią niemal 20 proc. wszystkich zdiagnozowanych czerniaków

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
potwierdzam

To prawda. Czerniak złośliwy może powstać wszędzie tam, gdzie znajdują się melanocyty, gdyż to właśnie z nich się wywodzi. Oprócz skóry na całym ciele, możliwą lokalizacją są błony śluzowe (jamy ustnej, przełyku, narządów płciowych, odbytnicy), paznokcie, a także gałka oczna. Czerniak gałki ocznej jest najczęstszym nowotworem oka u dorosłych i może dotyczyć naczyniówki, ciałka rzęskowego lub tęczówki.

29.10.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

czerniak jest mylnie opisywany jako rak skóry . Czerniak jest nowotworem barwników , tak więc może wystąpić ( co dzieje się najczęściej ) na skórze , ale także w tęczówce oka .

14.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

Najczęstszym nowotworem rozwijającym się u dorosłych we wnętrzu oka jest czerniak złośliwy. Powstaje on w tkankach zawierających wiele barwnika, tj. w tęczówce, w ciele rzęskowym lub naczyniówce.

14.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
potwierdzam

Ponad 90 proc. wszystkich czerniaków znajduje się na skórze, ale nowotwór ten może umiejscawiać się wszędzie tam, gdzie pojawiają się komórki barwnikowe, a zwłaszcza wewnątrz gałki ocznej, na błonie śluzowej narządów płciowych, w jamie ustnej, krtani, przełyku, jelitach, żołądku.

15.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Czerniak złośliwy jest nowotworem złośliwym skóry, błon śluzowych oraz błony naczyniowej gałki ocznej wywodzący się z melanocytów - komórek barwnikowych produkujących melaninę. Nowotwór ten charakteryzuje się klinicznie dużą złośliwością m.in. przez bardzo szybki wzrost, wczesnych i licznych przerzutów odległych, a także małej skuteczności leczenia.

Lokalizacja czerniaka złośliwego to mi.in. błona śluzowa jamy ustnej, przełyku, sromu i pochwy, męskich narządów płciowych, odbytnicy i odbytu, paznokcia, okolicy podeszwowej oraz powieki oka.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

tak czerniak jako nowotwór wywodzący się z melanocytów skóry pierwotnie rozwija się w skórze, ale jako postać raka bardzo złośliwego i szybko przerzutującego może dac wczesne przerzuty w inne miejsca, narządy i dac o sobie znac jako czerniak np. mózgu, czy żołądka, ale wynika to z tego, że tam daje objawy, ale punkt wyjścia bedzie zawsze skórą.

18.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Czerniak ogolnie zajmuje skore i blony sluzowe, moze wiec pojawic sie np w przewodzie pokarmowym, czy oponach mozgowych. jest wtedy trudniejszy do wykrycia, a co za tym idzie, ma o wiele gorsze rokowanie.

18.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Ognisko pierwotne czerniaka powstaje nie w skórze, ale również w błonach śluzowych i błonie naczyniowej gałki ocznej - wszędzie tam, gdzie są komórki wytwarzające melaninę - melanocyty.

1.12.2012 przez Anasarka - Lekarz: stażysta
potwierdzam

Czerniak złośliwy wywodzi się z komórek wytwarzających melaninę, czyli może dotyczyć skóry, błony śluzowej lub błony naczyniowej gałki ocznej. Zwykle kojarzy nam się ze skórą, ale może się lokalizować w różnych miejscach - jama ustna, przełyk, pochwa itd (błona śluzowa), także w łożysku paznokcia i we wspomnianej błonie naczyniowej oka - najczęściej w naczyniówce, ale może to być też ciałko rzęskowe lub tęczówka.

1.12.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

tak jest wiele narządów, na których może powstać

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Czerniak jako nowotwór złośliwy może przerzucić się na dowolny organ w organizmie np gruczoły limfatyczne

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Najczęstszym nowotworem rozwijającym się u dorosłych we wnętrzu oka jest czerniak złośliwy. Powstaje on w tkankach zawierających wiele barwnika, tj. w tęczówce, w ciele rzęskowym lub naczyniówce.

25.12.2012 przez Anita Grochowska - Student: farmacja
potwierdzam

Owszem, gdyż czerniak wywodzi się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę - melanocytów, obecnych nie tylko w skórze. Istnieje kilka rodzajów czerniaków m.in. czerniak złośliwy błony śluzowej jamy ustnej, przełyku, sromu i pochwy, męskich narządów płciowych, odbytu i odbytnicy, łożyska paznokcia, okolicy podeszwowej, powieki.

18.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Pozostaje mi zacytować jednego z powyższych Pogromców, Pana Marcina Musiała: Czerniaki występują w skórze, a ponadto mogą pojawić się w gałce ocznej, jamie ustnej, przełyku, okolicy odbytu, jelicie, pochwie, a nawet w oponach mózgowych. Ponieważ, jak pisze Pan Michał Żuk: Czerniak powstaje z komórek produkujących melaninę - melanocytów,a te, oprócz skóry, występują także w tęczówce i naczyniach oka, więc czerniak może powstać również tam.

Źródło: Patologia znaczy słowo o chorobie. J. Stachura, W. Domagała. 2009. Wyd. 2.