Woda utleniona - rewelacja w odkażaniu!

Czy aby na pewno?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (3)

13.01.2013 przez Ewa Zaród - Pielęgniarka: Pielęgniarka OAiIT i ratownik medyczny
obalam

Nadtlenek wodoru (woda utleniona)

W trzyprocentowym stężeniu, szeroko używany jako środek odkażający rany. Taki roztwór w badaniach in vitro demonstruje szerokie spektrum efektywności, najbardziej aktywny jest wobec bakterii Gram dodatnich. Jednak obecność katalazy w tej bakterii sprawia, że stężenia poniżej 3% są mniej efektywne. (katalaza jest enzymem należącym do oksyreduktaz, katalizuje uwalnianie tlenu cząsteczkowego z nadtlenku wodoru). W podobny sposób, obecność katalazy w tkankach może świadczyć o mniej bakteriobójczym działaniu wody utlenionej w porównaniu do warunków in vitro.

Mimo, że nadtlenek wodoru jest powszechnie używany, zaskakująco wiele badań prowadzi się, by sprawdzić jego wpływ na proces gojenia się ran oraz efektywność jako antyseptyku.

Badania na ludziach i zwierzętach wykazały, że nadtlenek wodoru nie ma negatywnego wpływu na gojenie się ran.

Lineaweaver i in. nie odnaleźli objawów opóźnienia odbudowy nabłonka u szczurów po irygacji rany wodą utlenioną w 3%-towym stężeniu. Jednocześnie, podczas komponentu in vitro tych samych badań, odkryto jedynie minimalny efekt bakteriobójczy H2O2.

Gruber i in. zauważyli przyspieszenie reepitalizacji u szczura i w badaniach klinicznych. Jednakże, doszło do utworzenia pęcherza w dniu lub nazajutrz od zastosowania H2O2 u większości pacjentów, co sugeruje możliwość, iż nadtlenek wodoru nie powinien być używany w nowo powstającym nabłonku.

W badaniach klinicznych oceniających efektywność nadtlenku wodoru w redukowaniu poziomu infekcji w ranach po wycięciu wyrostka robaczkowego nie wykryto toksycznego działania, jednak środek ten okazał się nieefektywny. Podobnie, w innych badaniach klinicznych na ludzkich ranach zakażonych Staphylococcus aureus, H2O2 nie wpłynęło na opóźnienie gojenia, ani nie zmniejszyło ilości bakterii.

Reasumując, nadtlenek wodoru zdaje się nie wpływać negatywnie na gojenie się ran, ale jednocześnie nie jest efektywny w zmniejszaniu liczebności bakterii. Może być jednak użyteczny jako środek chemiczny usuwający zanieczyszczenie. American Medical Association wywnioskowało, że H2O2 może być wykorzystane w mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń (także kamienia nazębnego) i tkanki martwiczej.

--

Niektóre źródła podają, że woda utleniona może niszczyć fibroblasty, co z kolei przyczynia się do opóźniania procesu gojenia ran, jednak nie udało mi się odnaleźć badań potwierdzających tę tezę. Jako najlepsze rozwiązanie zaleca się korzystanie z wody z mydłem.

7.02.2013 przez Karol Magdziarek - Inny: Fizjoterapeuta
obalam

nie, ponieważ niszczy ona także żywe tkanki, dobre zdrowe, jednak na głębokie rany jest niezstąpiona. Wydaje mi się jednak by lepiej zainwestować w osctenisept czy betadyne

22.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
potwierdzam

Znacznie bardzie j skuteczny jest Huwasan, natomiast prawdziwe cuda potrafi zrobić jesli podana jest dożylnie.