Można zarazić się rakiem przez dotyk

Ja sie tego boje i mysle ze tak choc wiem ze raczej nie

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

Rak to nie jest choroba zakaźna.

Powstawanie nowotworu to proces tworzenia guza. Badania dowodzą, że guz nowotworowy potrzebuje kilkunastu lat, zanim osiągnie średnicę około 1 cm. Powstanie pierwszej komórki nowotworowej zdolnej do tworzenia potomnych komórek nowotworowych warunkuje skomplikowany proces błędów zachodzących w genach wpływających na komórkę (jej powstanie, rozwój, zdolność do rozmnażania oraz naturalnej śmierci- apoptozy). Dla rozwoju guza potrzebny jest proces umożliwiający mu własne unaczynienie (guz jest bowiem wiecznie "głodny" i standardowe naczynia krwionośne nie zaopatrują go w składniki odżywcze i tlen wystarczające do ekspansji nowotworowej). Wszystkie błędy zachodzące w genach w ogromnej większości są spontaniczne, jednak są również nowotwory dziedziczne (gdzie błędy w genach przekazywane są z pokolenia na pokolenie), na przykład: dziedziczny rak piersi, dziedziczny rak jelita grubego, rodzinny rdzeniasty rak tarczycy. Ponadto udowodniono, iż na wiele rodzajów nowotworów wpływają (lub im sprzyjają) czynniki zewnętrzne takie jak: dym tytoniowy, nieprawidłowe odżywianie, kontakt z pewnymi substancjami chemicznymi, promieniowanie jonizujące w bardzo dużych dawkach.

7.01.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
obalam

rak to nie chorobia zakazna i nie mozna sie nim zarazic ani przez dotyk ani przez krew ani droga kropelkowa.

10.01.2013 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
obalam

Rak nie jest chorobą zakaźną! Nie można się od kogoś zarazić nowotworem.

13.01.2013 przez Ewa Zaród - Pielęgniarka: Pielęgniarka OAiIT i ratownik medyczny
obalam

Nie, nie można.

Rak jest pojęciem używanym dla chorób, w których doszło do nieprawidłowego i niekontrolowanego podziału komórek, które mają ponadto zdolność do atakowania innych tkanek. Komórki rakowe mogą rozprzestrzeniać się do innych części ciała przez krew i układ limfatyczny.

Czynniki ryzyka: czynniki genetyczne, styl życia (np palenie papierosów, dieta, aktywność fizyczna), pewne typy infekcji (np. wirus brodawczaka ludzkiego - rak szyjki macicy), warunki środowiskowe, oddziaływanie związków chemicznych i promieniowania jonizującego.

Wspomnianym wirusem brodawczaka ludzkiego, a dokładniej mogącymi powodować raka szyjki macicy HPV 16 i 18, można zarazić się drogą płciową, a nie przez dotyk.

22.03.2013 przez Aleksandra Kloc - Inny: Pasjonatka
obalam

Nie bądźmy śmieszni. To nie jest choroba zakaźna. Wywołują ją mutacje w DNA, a na kod genetyczny nie wpływa niczyj dotyk.

24.03.2013 przez Damian Skupski - Student medycyny: student jak student ;p
obalam

Niestety wiele ludzi myśli że rakiem można się zarazić, prawda jest zupełnie inna, nowotwory nie są zakaźne.

21.04.2013 przez Lucyna - Inny: zainteresowana naukami przyrodniczymi
riposta

Nie można zarazić się nowotworem przez dotyk, ale przykład z Lublina dowodzi, że wszczepienie chorym osobom nerek od zmarłego chorego na białaczkę, spowodowało rozwój tego nowotworu u biorców przeszczepu. Czyli de facto było to zakażenie nowotworem, chociaż nastąpiło w bardzo szczególnych warunkach.

22.09.2015 przez Łukasz Pierzchała - Lekarz
obalam

Rak to nie jest choroba zakaźna żeby się nią ZARAZIĆ.