Prezerwatywa stuprocentowo chroni przed wirusem HIV

Wiele osób tak uważa

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

6.01.2013 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Nikt nie może dać 100% gwarancji. Zawsze jest ten ułamek procenta, że kondom ma wadę fabryczną, osoba zakładająca robiła to nieumiejętnie i uszkodziła, albo pani Jadzi w kiosku się nudziło i bawiła się szpilką.

13.01.2013 przez Ewa Zaród - Pielęgniarka: Pielęgniarka OAiIT i ratownik medyczny
obalam

Prowadzenie zrandomizowanych badań w tym zakresie jest logistycznie i etycznie niemożliwe. Jedyną drogą do oszacowania w jakim stopniu prezerwatywy redukują ryzyko HIV, jest poleganie na obserwacjach, które niosą ryzyko tendencyjności.

W takich obserwacjach zauważono, że rezultat wynosi około 80% mniej incydentów zarażenia wirusem HIV przy stosowaniu prezerwatyw.

(http://apps.who.int/rhl/hiv_aids/dwcom/en/index.html)

Poziom HIV-1 we krwi osoby zarażonej jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na ryzyko transmisji wirusa podczas stosunku.

Według obserwacji Jamesa P. Hughesa i in. z Uniwersytetu w Waszyngtonie, Centrum Badań nad Rakiem Freda Hutchinsona w Seattle, Uniwersytetu Witwatersrand w Południowej Afryce i Uniwersytetu Nairobi i Kenijskiego Szpitala Narodowego, a także Rwanda-Zambia HIV Research Group, skuteczność prezerwatywy wobec ryzyka zakażenia wirusem HIV szacuje się na 78%.

16.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

Niestety, ale daje nam jedynie dużą gwarancję, że zabezpieczy nas przed zakażeniem Prezerwatywa zawiera mikropory, przez które może się (choć nie musi) wydostać wydzielina. Może pęknąć, być uszkodzona, źle założona, etc. Jednakże jest to jedna z najbezpieczniejszych metod chroniących przed zakażeniem i trzeba jej używać, jeśli nie mamy stałego partnera (choć i ta metoda, niestety, nie zawsze jest skuteczna...). Zakażenia HIV są i jest ich naprawdę dużo patrząc na statystyki, pomijając osoby, które nigdy się nie zbadały! Problem HIV jest poważny i naprawdę trzeba, jeśli już nie wstrzemięźliwość (bo ta byłaby nonsensem), to przynajmniej robić bezpłatne badania na obecność przeciwciał anty-hiv raz na kilka lat, jeśli zmieniamy partnerów.

26.02.2013 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
obalam

Niestety nie chroni stuprocentowo, ponieważ zawiera mikrootwory, przez które może przedostać się wirus. Niemniej lepiej ją założyć, niż nie :)

23.02.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Nic nie daję 100% pewności. Nawet na ulotkach piszę, że nie chroni w 100% przez zarażeniem na WZW A,B,C HIV i ch. wenerycznymi