Często się słyszy że kobiety które urodzą dziecko chorując na SM opóźniają rozwój choroby

No właśnie jak to jest czy to fakt czy może nastawienie psychiczne, a może faktycznie ciąża służy chorym kobietom podobnie jak w schorzeniach reumatycznych

Próby weryfikacji mitu (9)

18.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

W czasie trwania ciąży ilość rzutów choroby jest rzeczywiście mniejsza, ale do tej pory nie do końca wiadomo dlaczego tak się dzieje.

1.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Chociaż ilość rzutów w miesiącach następujących bezpośrednio po urodzeniu dziecka ma tendencję wzrostową, nie wydaje się by ciąża miała wpływ na poziom ogólnej niesprawności.

Ważne jest jednak, aby podejmując decyzję o posiadaniu dzieci przyszli rodzice wzięli pod uwagę konieczność wspólnej opieki, a nawet zwrócenia się o pomoc do dalszej rodziny lub wynajęcia opiekunki.

Jeżeli chodzi o sam poród, kobiety chorujące na stwardnienie rozsiane częściej niż przeciętnie rodzą poprzez cesarskie cięcie. Wiele zależy od stanu pacjentki, jednak nie ma jasnych wskazań do tego, by poród odbywał się w ten właśnie sposób.

Także wpływ karmienia piersią na przebieg stwardnienia rozsianego nie został wykryty. Powszechnie przyjmuje się, że nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią w trakcie choroby, pod warunkiem, że kobieta nie przyjmuje leków, które mogły by zaszkodzić karmionemu dziecku.

13.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Badania wskazują, że w czasie ciąży ryzyko rzutów SM spada, ale wyraźnie wzrasta w ciągu trzech miesięcy po porodzie. Wpływ karmienia piersią na ryzyko nawrotów choroby nie jest dobrze poznany.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii śledzili stan zdrowia 32 ciężarnych kobiet ze stwardnieniem rozsianym (SM) oraz 29 zdrowych kobiet w ciąży. Badania kontrolne wykonywano raz na trzy miesiące, jeszcze rok po porodzie. Zebrano dane na temat tego, czy matki karmiły piersią swoje dzieci oraz na temat ich miesiączek.

Okazało się, że 52 proc. kobiet ze stwardnieniem rozsianym już przed upływem dwóch miesięcy po porodzie nie karmiło piersią lub dokarmiało dzieci mieszankami mlecznymi. W tej grupie aż u 87 proc. wystąpił kolejny rzut choroby po urodzeniu dziecka, podczas gdy w grupie kobiet z SM, które karmiły wyłącznie piersią przez minimum dwa miesiące - odsetek ten wynosił 36 proc.

Aż 60 proc. pacjentek podawało, że główną przyczyną niekarmienia dziecka wyłącznie piersią był fakt wznowienia terapii SM.

Analiza wykazała jednak, że kobiety, które zaczęły brać leki na SM w ciągu pierwszych dwóch miesięcy po urodzeniu dziecka były znacznie bardziej narażone na nawrót schorzenia niż panie, które opóźniały powrót do leczenia, niezależnie od tego czy karmiły piersią czy nie. U kobiet, które karmiły dzieci wyłącznie piersią miesiączka wracała później niż u tych, które nie karmiły wcale lub wcześnie zaczęły się wspomagać mieszankami mlecznymi.

15.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Prolaktyna, hormon wydzielany w okresie ciąży, naprawia nerwy uszkodzone przez stwardnienie rozsiane - dowodzą naukowcy z Kanady

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,76842,3974117.html#ixzz2CK5SsksC

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

statystyki pokazują, że przebiegowi ciąży u kobiet chorych na stwardnienie rozsiane często towarzyszy ustabilizowanie się i zredukowanie ilości rzutów choroby, szczególnie w ostatnim trymestrze.

20.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Ogólnie podczas ciąży następuje mniej rzutów choroby, z czego najmniej w trakcie trzeciego trymestru. Z kolei najwięcej rzutów ma miejsce w ciągu trzech pierwszych miesięcy po porodzie. Przyczyny tego zjawiska na razie nie zostały wyjaśnione. W związku z tym niestety, ale nie opóźni się rozwoju SM poprzez zachodzenie w ciążę.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Ten fakt zostal juz udowodniony naukowo. Cytuje badanie belgijskich naukowcow:

'W Belgii przebadano 330 kobiet, które pierwsze symptomy SM miały w wieku miedzy 22-38 lat. Te z nich, które miały dziecko miały o 34 % większe szanse na to, ze choroba nie doprowadzi do takich problemów z poruszaniem się, że konieczna będzie laska lub pomoc osoby trzeciej. Wśród kobiet biorących udział w badaniu, dzieci miało ¾ kobiet. Wpływ macierzyństwa na spowolnienie rozwoju choroby został zauważony niezależnie od tego, czy kobieta urodziła będąc już chorą, czy też zaszła w ciąże jeszcze zanim ujawniły się pierwsze objawy SM.'

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Badania wskazują na to, że wpływ ciąży na przebieg stwardnienia rozsianego u chorej kobiety bardzo mocno zależy od trymestru. Ogólnie podczas ciąży następuje mniej rzutów choroby, z czego najmniej w trakcie trzeciego trymestru. Z kolei najwięcej rzutów ma miejsce w ciągu trzech pierwszych miesięcy po porodzie. Przyczyny tego zjawiska na razie nie zostały wyjaśnione.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Badania wskazują na to, że wpływ ciąży na przebieg stwardnienia rozsianego u chorej kobiety bardzo mocno zależy od trymestru. Ogólnie podczas ciąży następuje mniej rzutów choroby, z czego najmniej w trakcie trzeciego trymestru.

6.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
Mit nie jest możliwy do jednoznacznego obalenia/potwierdzenia potwierdzam

Cytuję za stroną: http://stwardnienierozsiane.info.pl/zycie-z-sm/ciaza-a-stwardnienie-rozsiane/: Stwardnienie rozsiane to choroba, która dotyka tysiące osób. W znaczącej większości są to kobiety. W tym kontekście, szczególnie często analizowaną przez specjalistów kwestią jest ciąża a stwardnienie rozsiane. Badania wskazują na to, że wpływ ciąży na przebieg stwardnienia rozsianego u chorej kobiety bardzo mocno zależy od trymestru.
Ogólnie podczas ciąży następuje mniej rzutów choroby, z czego najmniej w trakcie trzeciego trymestru. Z kolei najwięcej rzutów ma miejsce w ciągu trzech pierwszych miesięcy po porodzie. Przyczyny tego zjawiska na razie nie zostały wyjaśnione. Także wpływ karmienia piersią na przebieg stwardnienia rozsianego nie został wykryty. Powszechnie przyjmuje się, że nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią w trakcie choroby, pod warunkiem, że kobieta nie przyjmuje leków, które mogły by zaszkodzić karmionemu dziecku. Jeżeli chodzi o sam poród, kobiety chorujące na stwardnienie rozsiane częściej niż przeciętnie rodzą poprzez cesarskie cięcie. Wiele zależy od stanu pacjentki, jednak nie ma jasnych wskazań do tego, by poród odbywał się w ten właśnie sposób.  

Podsumowując zatem można powiedzieć, że w trakcie trwania samej ciąży ilość nawrotów może się zmniejszyć (ciąża działa immunosupresyjnie), jednak po rozwiązaniu częstość rzutów może być wyższa.

Prace poglądowe dostępne w naukowch bazach oparte są o stosunkowo nieliczne i niejednorodne grupy badane. Jedne badania mówią, że: „Parturition is one of the only clear risk factors for MS relapses, so careful studies of immunological changes in pregnant and postpartum women with MS are likely to shed light on the pathophysiology of MS relapses and could potentially lead to new drug targets”.

I dalej: Over the last thirty years enough evidence has been gathered to be able to reassure women with MS who desire a family that pregnancy and breastfeeding are not harmful. However, significant gaps in knowledge remain, particularly about modifiable risk factors of postpartum relapses that limit our ability to counsel women and develop strategies to decrease the risk of postpartum relapses”.

Zatem wpływ ciąż na odległe przeżycie nie został dotąd jednoznacznie określony, wydaje się jednak, ciąża może mieć dalekosiężny, ochronny wpływ na częstość oraz ciężkość kolejnych rzutów SM: „While to date, no maternal CNS effects of pregnancy have been studied in neuroinflammation, these mechanisms may potentially contribute to CNS resilience or repair in MS patients. In this context, it is interesting to note that a recent epidemiological study demonstrated a reduced risk of a first demyelinating event for every previous birth, suggesting that increasing parity might have a protective effect against MS susceptibility (Ponsonby et al., 2012).

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Pregnancy+and+multiple+sclerosis%3A+feto-maternal+immune+cross+talk; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23434027.