Astygmatyzm powoduje ból głowy

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (2)

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Astygmatyzm powoduje silne napięcie mięśni gałek ocznych i w konsekwencji ból głowy w okolicy czołowej i ciemieniowej, który może się nasilić podczas długiego czytania

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
potwierdzam

Często zwłaszcza przy małym astygmatyzmie objawy są prawie niezauważalne. Czasami przy niewielkiej wadzie jedynym występującym objawem może być częste mruganie. W ten sposób osoby starają się uzyskać bardziej ostry obraz właśnie poprzez mruganie, a mówiąc bardziej naukowo, ostrość poprawia się poprzez nagłe zmiany w ogniskowej. Przy bardziej zaawansowanej wadzie widzenie jest bardziej nieostre, kontury poszczególnych przedmiotów są zauważane jako zniekształcone i powykrzywiane.

Czasami niezborność może powodować bóle głowy, oraz nadwyrężenie wzroku, zniekształcenie lub zamglenie widzianego obrazu. Powyższe objawy są skutkiem tego, że wpadająca do oka wiązka promieni po załamaniu przechodzi prze dwie linie ogniskowe leżące w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach zamiast łączyć się w jednym punkcie. Taki stan rzeczy jest przyczyną nadwyrężania się oka.