Antybiotyki mogą uszkadzać zęby

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jedynymi antybiotykami które wpływają na stan uzębienia, ale powodując jedynie jego pasemkowate, poprzeczne przebarwienia są tetracykliny, i stąd są one u dzieci do 12 roku życia przeciwwskazane.

2.01.2013 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Antybiotyki uszkadzają zęby ale nie tylko wiąże się z tym także dużo innych rzeczy , najlepiej podczas brania każdego antybiotyku warto brać osłonkę .

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
potwierdzam

Jest grupa antybiotyków, która powoduje przebarwienia zębów u dzieci, ale na szczęście coraz rzadziej stosowana, głównie ze względu na lekooporność bakterii. Chodzi o tetracykliny, które w okresie wzrostu dzieci powodują zniekształcenia szkliwa, ze względu na odkładanie się tych substancji w tkance szkieletowej.

28.01.2013 przez Weronika Zapart - Inny: mgr farm.
potwierdzam

Są grupy antybiotyków które uszkadzają zęby zwłaszcza u dzieci gdy szkliwo i kości są w fazie wzrostu i tworzenia, są to np tetracykliny które tworzą z jonami wapnia kompleksy odpowiedzialne za ciemną barwę szkliwa i kości oraz zaburzenia rozwoju tych dwóch elementów.

12.02.2013 przez Sandra Grzelak - Inny: mgr inż. tech.chem., asystentka stomatologiczna
potwierdzam

Tak, zęby mogą ulegać przebarwieniu pod wpływem różnych środków np. tetracyklin.

17.04.2013 przez Jakub Mróz - Lekarz: lekarz dentysta
potwierdzam

Tak, tetracykliny powodują przebarwienia i/lub niedorozwój szkliwa, ale tylko w przypadku, gdy stosowane są w okresie rozwoju uzębienia- przez matkę w ciąży lub dziecko. Zębom już wyrzniętym antybiotyki nie szkodzą.