Jeśli w trakcie antybiotykoterapii wystąpi biegunka należy natychmiast przerwać leczenie

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (3)

28.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Wielu pacjentów "na antybiotykach" ma biegunkę, co nie jest niczym niezwykłym. Skoro łykasz substancje zabijające m.in. bakterie jelitowe, to ich zwłoki, w dużej ilości, muszą jakoś opuścić przewód pokarmowy.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

jeśli biegunka ma charakter łagodny i trwa krótko, można kontynuować antybiotykoterapię. Jeśli jednak trwa ona dłużej niż 2 dni lub ma charakter gwałtowny, lub biegunce towarzyszą objawy ogólne np. gorączka, bóle brzucha, nudności, lub biegunka ulega zaostrzeniu - należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

Nie należy przerywać leczenia, ponieważ objaw uboczny nie zawsze jest wskazaniem do odstawienia leku. Jeśli efekt terapeutyczny jest zadowalający warto wytrzymać parę dni (tym bardziej, że standardowo leczenie trwa około 14 dni). Trzeba brać probiotyk, pić jogurty, nawadniać się, etc. W przypadku biegunki ze śluzem bądź krwawieniem należy skonsultować się z lekarzem. On zdecyduje o kontynuacji leczenia.