Lody są tuczące.

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Rzeczywiście nie jest to najbardziej dietetyczny deser - zawiera zwykle ponad 10 proc. tłuszczu i sporo węglowodanów

4.01.2013 przez Monika J - Student: dietetyk
obalam

Wszystko zależy jakie lody. Sorbety, lody wodne wcale nie są tuczące. Do tego trzeba wziąć pod uwagę iż lody obniżają temperaturę ciała i nasz metabolizm przyspiesza aby ją wyrównać.

4.01.2013 przez Basia - Student: student
potwierdzam

Lody zawierają cukier, który jest tuczący. Szklanka zmrożonego mleczno-owocowego przysmaku nie przekracza 300 kcal, zatem nie jest to produkt wysoko kaloryczny. Wszystko wskazują na to, że lody nie powinny zagrażać sylwetce. Czy tak jest w rzeczywistości? Niezupełnie.

Lody, oprócz wielu cennych składników odżywczych zawierają także sporo cukru, z czego ponad 70% stanowi sacharoza - węglowodan najintensywniej potęgujący proces tycia. Lody są także lekko strawne i szybko wchłaniane w efekcie czego wywołują dość silna reakcję glikemiczną wzmagając wydzielanie insuliny. To kluczowy hormon odpowiedzialny za proces rozrostu tkanki tłuszczowej. Pod wpływem insuliny komórki tłuszczowe nie tylko intensywnie powiększają objętość, ale także zaciekle bronią swoich zapasów. Kiedy porcję lodów przyozdobimy dodatkowo bitą śmietaną, polewą czekoladową, bakaliami i likierem, deser przeobraża sie w prawdziwą bombę kaloryczną.

Spożywanie więc tego typu przysmaków zbyt często, może nasilać wzrost masy ciała i utrudniać odchudzanie. Wybierając lody w restauracyjnym menu, pamiętajmy, by spożywać je same lub z dodatkiem świeżych owoców.

5.01.2013 przez Katarzyna Koczwara - Inny: Biotechnolog
obalam

Lody cechuje różna zawartość tłuszczu i cukru, jednak są zdecydowanie mniej tuczącym deserem niż na przykład ciasta czy czekolada.

http://www.ilewazy.pl/lody-big-milk-smietankowe

15.04.2013 przez Agnieszka M. - Inny: Biotechnolog
potwierdzam

Są tuczące ze względu na dużą zawartość cukru, ale są również dobrym źródłem wapnia. Wszystko zależy od dziennego zapotrzebowania na kalorie wynikającego z prowadzonego stylu życia.