Czy suplementacja preparatami mineralno-witaminowymi jest w dzisiejszch czasach konieczna by cieszyć się w miarę "dobrym" zdrowiem

ciągła polemika zwolenników i przeciwników "kuracji" mineralno witaminowych, przetworzona żywność,dramatyczna biodegradacja środowiska,wszechobecne konserwanty i ulepszacze smakowe powodują haos informacyjny u zwykłego zjadacza chleba

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (16)

14.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Kuracja mineralno-witaminowa nie jest konieczna jeśli dotyczy zdrowego i dobrze odżywiającego się człowieka. Urozmaicona dieta będzie zawierała wszystkie niezbędne minerały i witaminy. Taka osoba może przyjmować suplementacje w okresie w jesienno- zimowym aby uzupełnić braki spowodowane zmianą diety.

U osób chorych, niedożywionych, czy mających ubogą dietę suplementacja może okazać się konieczna aby organizm mógł sprawnie funkcjonować.

17.10.2012 przez Paulina Niedośpiał - Student medycyny: studentka stomatologii
obalam

Drogi p. Jerzy! Otóż nie zgodzę się z panem, a chętnie poprę kolegę Bartosza. Pytanie dotyczyło "zwykłego zjadacza chleba". Przez to pojęcie, rozumiemy osobę zdrową, która nie ma żadnych dolegliwości fizycznych, psychicznych, stosuje zbilansowaną dietę i umiarkowaną aktywność fizyczną. A co najważniejsze, nie ma upośledzonej odporności. Dlatego, po co takiej osobie suplementacja "na codzień"? Kolega Bartosz, wspomniał o zmianie diety w okresie jesienno-zimowym, co zostało przez pana skrytykowane. Współczesny człowiek również odczuwa pory roku, a o to kilka przykładów:

- zmiany dobowe, skrócenie dnia -> mniej melatoniny-> metatonina powstaje z białka egzogennego, które trzeba dostarczyć z zewnątrz!

- zmiany temp, wilgotności, środowiska ->infekcje ->wzmocnienie ukł. immunologicznego czyli KRWIOTWÓRCZEGO -> suplementacja wit K, żelazem, wit C

- spadek temp ->wzmożona termogeneza -> zwiększone zapotrzebowanie energetyczne

i wiele, wiele więcej.

Różnica w produktach przyjmowanych w zimie, oczywiście że występują! Inne owoce i warzywa latem i zimą, inny chów zwierząt, co wpływa na jakość mięsa i produktów. Jedynym pierwiastkiem, który możemy dostarczać sobie w codziennych sytuacjach jest magnez, ponieważ przy obecnym stylu życia, nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowanie dietą.

Jeszcze raz powtórzę, pytał pan o osobę zdrową i dostał Pan odpowiedź.

P.S osobnym temetem jest też "moda" na suplementacje oraz wszytskie kampanie firm farmaceutycznych.

24.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jedyne witaminy jakie trzeba suplementować to wit.K u noworodków i wit.D u dzieci do zakończenia okresu wzrastania. W naszej szerokości geograficznej jest również duży niedobór jodu, który jednak wyrównuje nam sól wzbogacana w ten pierwiastek. Urozmaicona i dobrze zbilansowana dieta powinna dostaczyć nam wszystkiego, co potrzebne.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Najlepiej starać sie wszystko dostarczać z pokarmem, nalezy tez sie konsultować z lekarzem w sprawie kazdym z przyjmowanych suplementow i nie nalezy samemu na wlasna reke kupowac i zazywac suplementow jesli nie istnieje ku temu powod. Istnieja badania ze przyjmowanie suplemntów moze szkodzic zdrowiu

30.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Przy prawidłowo zbilansowanej diecie nie ma takiej potrzeby, są natomiast one przydatne w niektórych chorobach, np suplementacja wapnia w osteoporozie itd.

Należy zauważyć że np w stanach od suplementów w ogóle nie wymaga się skuteczności, nie muszą rzeczywiście działać w jakikolwiek zauważalny dla zdrowia sposób !!!

8.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Większość dotychczasowych badań nie przemawia za stosowaniem suplementów bez konkretnego wskazania. Jeżeli człowiek dobrze się odżywia, prowadzi zbilansowaną dietę, to nie musi stosować suplementacji.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
obalam

Suplementacja witaminnowo-mineralna ma sens w przypadku jakiś niedoborów, lub sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na witaminy to moze być okres ciąży, wyniszczenie organizmu itp. Codzienne spożywanie dodatkowej tabletki, nie zaszkodzi ani nie pomoże jedynie odchudzi nasza kieszeń. Ponad to naukowcy twierdzą, że witaminy i minerały przyjomwane w formie tableki nie sa tak skuteczne jak te przyjmowane w diecie. Pojawiło się również pytanie jakie moga wystąpić interakcje w momencie przyjowania takich kompleksów.

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Nie jest konieczna. Podstawą jest zrównoważona dieta, bogata w owoce warzywa, ryby, itd. Suplementacja jest przeznaczona dla osób u których już wystąpiły pewne niedobory, żeby szybko ją skorygować.

26.11.2012 przez Justyna Nowakowska - Student: Pomorski Uniwersytet Medyczny - Dietetyka
obalam

Stosowanie suplementów w dzisiejszych czasach nie jest konieczne, jeśli stosuje się prawidłowo zbilansowaną dietę, która pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie składniki mineralne i witaminy. Po taką dietę warto zwrócić się do dietetyka. Trzeba pamiętać także, że stosowanie suplementacji może być szkodliwe dla naszego organizmu, jeśli dostarczać będziemy zbyt duże ilości danego składnika odżywczego. Warto też mieć na uwadze fakt, iż niektóre składniki ograniczają wchłanianie innych składników, i bazując wyłącznie na przyjmowaniu suplementów i żyjąc w przekonaniu, że pokryliśmy nasze dobowe zapotrzebowanie, może okazać się, że tak naprawdę nasza dieta wraz z suplementami nie dostarcza odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin.

11.12.2012 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
obalam

Nie istnieje potrzeba suplementacji u zdrowo odżywiającego się człowieka

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Większość dotychczasowych badań nie przemawia za stosowaniem suplementów bez konkretnego wskazania (stwierdzona niedokrwistość, poważne niedobory itp.). Wyjątkiem jest suplementacja kwasem foliowym kobiet, planujących ciążę i przez pierwszy trymestr jej trwania. Zapobiega to powstawaniu wad cewy nerwowej u dziecka, z której rozwija się układ nerwowy. Dlatego wszystkie kobiety tym czasie powinny przyjmować dziennie 400 mikrogramów kwasu foliowego z suplementów, spożywając jednocześnie dietę bogatą w tę witaminę. Dla reszty zdrowej populacji źródłem wszystkich składników odżywczych powinna być odpowiednio zbilansowana dieta.

24.12.2012 przez Piotr Sendecki - Inny: ratownik medyczny / fizjoterapeuta
obalam

dokarmiane dzikie zwierze przestaje polować - to samo z naszym organizmem, nadmiar suplementów powoduje, że organizm nie pozyskuje witamin i minerałów z pokarmu.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Lekarze oraz dietetycy mają różne opinie na ten temat. Jedni twierdzą iż suplementacja jest w ogóle nie potrzebna, jeżeli stosuje się odpowiednią dietę oraz spożywa wystarczające ilości warzyw i owoców.

25.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
riposta

Do Klaudii : "Jedyne witaminy jakie trzeba suplementować to wit.K u noworodków i wit.D u dzieci do zakończenia okresu wzrastania"...

Czy naprawdę po 6-stym roku student medycyny wychodzi z taka wiedzą ????????????????

13.08.2014 przez Adaś Kovalfik - Inny: Ochrona środowiska
potwierdzam

Wszystko byłoby spoko gdyby nie sposób "produkcji" pożywienia. Przykład hydroponicznych pomidorów z Hiszpanii - nawożenie azotem i nie tylko powoduje pompowanie warzywa, które nie zdąży "nasycić się" minerałami i wyprodukować substancji odżywczych w ilości zadowalającej. Polecam cały film z linki. Pzdr

Dołączone wideo:
19.08.2015 przez Patryk Kłopocki - Inny: dyplomowany kucharz małej gastr./specjalizacja zawodowa: żywienie zbiorowe konsumentów
obalam

Człowiek, który ma odpowiednią zbilansowaną dietę, nie musi stosować suplementów w postaci preparatów mineralno-witaminowymi. Warto podkreślić, że witaminy syntetyczne są przyswajane w 20%, natomiast witaminy naturalne, które zawarte są w produktach spożywczych, witaminy są w 90% przyswajane. Preparaty np. z żelazem lub innymi witaminami, bądź składnikami mineralnymi można stosować jedynie wtedy, kiedy mamy niedobory witamin, czy składników mineralnych, gdzie lekarz może nam przepisać takie suplementy np. u osób z anemią, ale należy pamiętać, że najważniejsza jest dieta zbilansowana, gdzie spożywamy wszelkie produkty spożywcze z każdej z 12 grup produktów spożywczych, zgodnie z klasyfikacją towaroznawczą. Osoby zdrowe, które regularnie i nadmiernie stosują suplementy diety w postaci witamin, bądź składników mineralnych, mogą przedawkować, co może źle wpłynąć na nasze zdrowie.