Opalona skóra jest zdrowa, bo podczas opalania wytwarza się wit. D

prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

28.12.2012 przez Justyna Nowakowska - Student: Pomorski Uniwersytet Medyczny - Dietetyka
obalam

Witamina D wytwarza się już przy niedługiej ekspozycji skóry na słońce. 15 minutowa ekspozycja gwarantuję już wytworzenie witaminy D w takiej ilości, aby pokryć zapotrzebowanie na nią na najbliższy rok. Nadmierne opalanie się prowadzi do starzenia się skóry.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jeśli nie przesadzimy ze słońcem. Do wytworzenia witaminy D wystarczą już małe dawki promieniowania. Jeśli przesadzimy, poparzymy skórę i będzie więcej szkody niż pożytku

29.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
obalam

Po pierwsze opalona skóra nie jest zdrowa, jest poparzona, a opalenizna to jej odpowiedź obronna. Synteza wystarczającej ilości witaminy D nie wymaga długiej ekspozycji na słońce. Nadmierne opalanie się przyniesie nam na pewno więcej szkody niż pożytku. Wszystko też oczywiście zależy od karnacji, jedna Pani złapie brąz po kilku dniach spaceru, a druga co najwyżej mało estetyczną czerwień.

9.01.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
obalam

długotrwałe wylegiwanie sie w słoncu i opalanie predzej przybliży nas do raka skóry niż do zwiekszenia witaminy D w organizmie. krótkie regularne spacery ale nie w pełnym słoncu to moze byc zdrowe bo promienie słoneczne i tak nas wszedzie dopadna wiec wystarczy ze bedziemy wychodzic z domu zeby sie przespacerowac a witamina D sama sie bedzie produkowac.

23.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
obalam

To jest jedno z największych nieporozumień jesli chodzi o witaminę D i słońce. Opalona skóra jest jest reakcją na ZBYT DUŻO słońca! Opalona skóra powoduje znacznie mniejsze wytwarzanie witaminy D w skórze.