Brak miesiączki zawsze oznacza ciążę

jw

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (17)

28.12.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Nie. Brak miesiączki może być oznaką choroby lub zaburzeń hormonalnych. Brak miesiączki często występuje w trakcie pierwszych 3 miesięcy stosowania antykoncepcji hormonalnej. Może także występować w trakcie drakońskiej diety lub intensywnych treningów fizycznych.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Stres dnia codziennego, wiele spraw na głowie, nie wystarczająca ilość snu wszystko to powoduje iż cykl kobiety ulega zmianie. Równie i przesadne dbanie o szczupła sylwetkę za co za tym idzie zbyt duży wysiłek automatycznie zmienia położenie hormonalne u kobiet. Oczywiście używki oraz niezdrowe jedzenie nakładają się na to. Dlatego tez w obecnych czasach brak miesiączki wcale nie jest jednoznacznym sygnałem bycia w ciąży.

4.01.2013 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

Nie zawsze brak miesiączki oznacza ciąże. Czasami może być to efekt jakiejś choroby albo może to być miesiączka bez plamienia.

5.01.2013 przez Eunika - Inny: biolog
obalam

Nie zawsze. Tymczasowy brak miesiaczki nawet do 3 czy 4 miesiecy moze byc spowodowany np. stresem.

9.01.2013 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
obalam

Nie.

Może oznaczać menopauzę, zaburzenia hormonalne lub fakt, że osoba niemająca miesiączki jest... mężczyzną :D

10.01.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
obalam

brak miesiaczki moze byc spowodowany stresem i np różnymi chorobami nie zawsze może oznaczac ciaze. dla pewnosci warto zrobic test ciazowy i isc do ginekologa.

1.03.2013 przez joanna bartkowiak - Inny: opiekun medyczny
obalam

Na brak miesiączki wpływa wiele czynników , w tym oczywiście także ciąża. Stres, dieta, zwiększona aktywność fizyczna, nagły spadek lub przyrost wagi ,zmiany hormonalne - to wszystko może wpłynąć na cykl kobiety.

23.03.2013 przez Anna Kaczor - Student: studentka Położnictwa
obalam

Nie zawsze brak miesiączki oznacza ciąże, jest to objaw wstępujący w wielu schorzeniach. np.Zespole policystycznych jajników, może też być spowodowany nieodżywieniem. Brak miesiączki zawszę należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

26.03.2013 przez Daria - Inny: Mama
obalam

Może oznaczać wiele rzeczy i być spowodowane również wieloma rzeczami, np. braniem antybiotyków, czy być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi

7.04.2013 przez Agnieszka Klara Wołkowycka - Student: student
obalam

brak miesiączki a w zasadzie jej opóźnienie, może powodować nie tylko ciąża ale również stres, złe odżywianie się oraz choroby.

13.04.2013 przez Anna Jęderka - Inny: mama
obalam

Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciąże. Brak miesiączki jest również spowodowany wieloma innymi zabodzeniami hormonalnymi u kobiety.

15.04.2013 przez Marta Czerwińska - Student medycyny: studentka
obalam

Brak miesiączki może być również spowodowany różnymi zaburzeniami hormonalnymi, stresem, restrykcyjną dietą odchudzającą (anorexia nervosa) czy po prostu świadczyć o menopauzie.

25.05.2013 przez Daniel Majchrzak - Student medycyny: wydział lekarski
obalam

Przyczyny braku miesiączki można podzielić na pierwotne i wtórne. Te drugie ( bo oczywiście nich dotyczy mit) dzielą się na fizjologiczne - ciąża, menopauza - oraz inne takie jak spadek masy ciała, wysiłek, stres, przedwczesne wygasanie czynności jajników, nadmierne wydzielanie PRL, nadczynność/ niedoczynność tarczycy.

25.12.2013 przez Małgorzata Kolanko - Lekarz: Stażysta
obalam

Jak wyżej. Ciąża to tylko jeden z wielu powodów braku miesiączki. Dodam również, że pomimo ciąży przez kilka pierwszych miesięcy może występować plamienie przypominające miesiączkę, co może opóźnić rozpoznanie ciąży.

8.09.2014 przez Katarzyna Osowska - Student medycyny: Śląski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie - powodem może być stres - stres wpływa na zwiększenie produkcji hormonu zwanego prolaktyną, który powoduje zatrzymanie owulacji. Może to być także odchudzanie lub intensywne uprawianie sportu, ponieważ organizm traci wtedy energię i zaczyna mu brakować energii na produkcję komórek jajowych. Mogą to być także zmiany hormonalne związane z chorobą układu rozrodczego albo zwyczajnie menopauza.

4.01.2016 przez Asia Wojtkowiak - Inny: Farmacja, kosmetologia
obalam

Nie stresujcie młodych dziewczyn, którym jeszcze nie w głowie ciąża(a zwłaszcza ich rodzicom). Oczywiście, że to nie jest warunek. Brak miesiączki często jest spowodowany po prostu stresem. Tym gorzej jeśli się spóźnia parę dni, co naturalne u jeszcze nie unormowanej hormonalnie kobiety,bo wtedy jeszcze bardziej się stresuje, co jeszcze bardziej oddala dzień wystapienia długo wyczekiwanej miesiączki. Poza tym intensywny wysiłek fizyczny i nieodpowiednia dieta również mogą zachwiać menstruację.

4.02.2016 przez Magdalena Maternowska - Inny: Położna
obalam

Brak miesiaczki moze byc spowodowany przez wiele roznych zaburzen m.in. niewydolnosc jajnikow , guzy pourazowe, uszkodzenia macicy, zaburzenia czynnosci tarczycy, torbiele przydatkow. Laczenie wiec braku miesiaczki wylacznie z ciaza jest bardzo mylne.