Seks oralny jest powodem zachorowalności na raka jamy ustnej.

Dzisiaj w Dzień Dobry TVN usłyszałem o zwiększającej się zachorowalności na raka jamy ustnej powodowanej seksem oralnym. Prawda, fałsz?

Próby weryfikacji mitu (17)

10.10.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
obalam

Rownie dobrze mogli powiedziec ze jedzenie czy lizanie wywoluje. Mozliwe jest jednak dzialanie posrednie, np przenoszenie w ten sposob wirusa HPV ktory bywa kancerogenny. Ale na tej zasadzie ryzykowne moga byc wszystkie blizsze kontakty. Nizej badania na podstawie ktorych pewnie wysnuto ta telewizyjna hipoteze. Oczywiscie mocno urpszczona wiec bledna.

10.10.2012 przez Daria Ciechanowska - Pielęgniarka: praca w szpitalu
obalam

jest szereg przyczyn, które mogą wywołać raka jamy ustnej i myślę, że nadal króluje palenie papierosów:) a jeśli chodzi o seks oralny to ma to pewnie związek z nieprzestrzeganiem higieny zarówno u jednej jak i u drugiej osoby, a co za tym idzie przekazywanie sobie wzajemnie bakterii drogą doustną, które mogą być przyczyną powstawania późniejszych nadżerek czy stanów zapalnych jamy ustnej które predysponują do wystąpienia nowotworu. Tak więc najlepiej chyba wykonać szybciutką kąpiel przed wskoczeniem do łóżka:)

13.10.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
obalam

Niestety nie. Na pierwszym miejscu w zachorowalności na raka jamy ustnej króluje palenie papierosów. A co do seksu oralnego to jest to bzdura.

14.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Jeśli jest to sex ze zdrową osobą to jest to sex bezpieczny inaczej sprawa się ma gdy chodzi o brodawczaka ludzkiego i zakażonej nim osoby, wtedy ryzyko wzrasta wg amerykańskich badań

16.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
potwierdzam

Zależy, z jakim rakiem w obrębie jamy ustniej mamy do czynienia. Liczba nowotworów głowy i szyi, związana z paleniem, ogólnie spada. Rosnie natomiast liczba tych, które związane są z zakażeniem wirusami brodawczaka (HPV). A te wirusy przenosić się mogą przez seks oralny. Ryzyko więc istnieje.

21.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Rak jamy ustnej to przede wszystkim palenie papierosów i alkohol, poza tym palenie marichuany, dieta, genetyczne, zakażenie HIV i HPV głównie typ 16, który jest przenoszony drogą płciową.

5.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Potwierdzam. Seks oralny może powodować raka jamy ustnej, ponieważ zakażenie HPV 16/18 zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej.

9.11.2012 przez Ilona Bugajska - Pielęgniarka: położnictwo
potwierdzam

Podczas seksu oralnego, dochodzi często do przenoszenia róznego rodzaju bakterii.wirusów.infekcji do jamy ustnej stąd zwiększone ryzyko zachorowalności na raka jamy ustnej

13.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Istnieją dane naukowe, które mówią o możliwości większego ryzyka zagrożenia nowotworem w obrębie jamy ustnej w przypadku uprawiania seksu oralnego, przy czym istotny jest tu nie sposób uprawiania seksu lecz ewentualne zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, który to wirus jest przenoszony droga płciową.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Najnowsze badania wykazują, że nierozsądne uprawianie seksu oralnego powoduje raka jamy ustnej. Winny jest wirus HPV.

27.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

Z badań w USA wynika, że najczęściej chorują te osoby, które miały w przeszłości wielu partnerów, z którymi uprawiały seks oralny. Szczególnie zagrożone są te osoby, które miały co najmniej sześciu partnerów seksualnych. Badania przeprowadzone w USA sugerują, że ten typ raka zdarza się u nich aż ośmiokrotnie częściej.

28.11.2012 przez Kar - Pielęgniarka: bardzo młoda póki co
potwierdzam

Tak, u osób które mają/miały wielu partnerów seksualnych ze skłonnością do 'zachowań niebezpiecznych'. U osób bez mnogiej przeszłości seksualnej będących wiernych jednemu partnerowi lub z niewielką ilością partnerów 'w wywiadzie' takie ryzyko jest niewielkie.

Z linku : "istnieje związek między nałogowym paleniem papierosów, a zakażeniami HPV w obrębie jamy ustnej. Możliwe, że palenie osłabia reakcje immunologiczne organizmu, co ułatwia przetrwanie wirusa"

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Moim zdaniem jest to kolejny trick feministek żeby wiadomo czego nie robić. A tak wracając do mitu. Dlaczego ludzie którzy żyli choćby 2000 lat temu nie chorowali na raka a uprawiali sex oralny? Kit wciskany przez TV

19.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jeżeli uprawiamy seks oralny z osobą zakażoną wirusem HPV, to jest to prawda. Wirus HPV jest onkogenny i może wywoływać nowotwory zarówno narządów płciowych jak i jamy ustnej oraz krtani.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Udowodniono, ze seks oralny moze powodowac nowotwor jamy ustnej. Dzieje sie tak, gdy partner majacy zakazone narzady plciowe wirusem brodawczaka ludzkiego przeniesie go do jamy ustnej partnerki (lub na odwrot, partnerka na partnera). Niektore typy wirusa sa onkogenne i moga powodowac powstanie nowotworu.

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Seks oralny może być pośrednią przyczyną raka jamy ustnej, gdy partner seksualny jest nosicielem wirusa HPV.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Powodem wzrostu zachorowań na raka jamy ustnej najprawdopodobniej jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (Human Papilloma Virus), do którego dochodzi podczas seksu oralnego.

9.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Tak wypowiedziane zdanie jest czystą manipulacją. Seks oralny sam w sobie nie zwiększa zachorowalności na żadną chorobę. To wirusy, które są przenoszone taką drogą mogą zwiększać zapadalność na raka. Zatem jeśli mamy jednego, stałego, zdrowego i sprawdzonego partnera (partnerkę) to seks oralny jest samym zdrowiem. Dziwię się, że dentysta (w końcu też lekarz) na antenie telewizyjnej wypowiada takie dyrdymały [http://dziendobry.tvn.pl/video/seks-oralny-przyczyna-raka-jamy-ustnej,108,newest,62388.html; http://www.interia.tv/wideo-stomatolog-i-transplantolog-o-raku-jamy-ustnej,vId,912900,vAId,64272].

Proszę również zwrócić uwagę, że powyższy Doktor nie jest transplantologiem !!

Źródło:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23182195;

http://jnci.oxfordjournals.org/content/95/23/1772.short.