Oglądanie tv, monitora pc pogarsza wzrok

Czy długie patrzenie w tv lub monitor pc obecnie gdy są to lcd pogarszają wzrok?

Próby weryfikacji mitu (14)

12.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Monitor pc czy tv są źródłami światła które męczy oczy. Długie przesiadywanie przed takimi źródłami światła może prowadzić do wysychania gałki ocznej i/lub pogorszenia wzroku.

Kiedyś wpadł mi w ręce artykuł dotyczący nowej technologi ekranów które ponoć montują już w dobrej klasy przenośnych czytnikach książek. I te ekrany mają wytwarzać obraz przez pochłonięcie i "oddanie" światła słonecznego. Mają mniej szkodzić oczom ale ich wadą jest to że aby działały musi świecić słońce.

22.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Problem polega nie na tym z czego jest wykonany ekran, a z samego fakty wpatrywania się przez długi czas w przedmiot blisko położony. W przypadku stałego wpatrywania się w blisko położony punkt, oko wbrew pozorom się męczy. Mięśnie, które utrzymują gałkę oczną są w stałym napięciu, a oko nie rozluźnia się, jak to ma miejsce przy patrzeniu naprzemiennie na przedmioty leżące blisko i daleko od patrzącego.

Inny problem, który pojawia się w związku ze stałym wpatrywaniem się w ekran monitora, to zmniejszenie częstotliwości mrugania. Oko nie jest właściwie nawilżane, czego skutkiem jest wysychanie gałki ocznej.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Tak, wielogodzinne patrzenie sie w monitor moze spowodowac pogorszenie wzroku, jest to spowodowane tym ze przez dluzszy czas oku musi akomodowac do bliskiej odleglosci, przez co wzrasta napiecie miesnie. Równiez skupiajac wzrok na monitorze mniej mrugamy, co powoduje ze oczy są zle nawilzone i moze to prowadzic do zespołu suchego oka, przewleklego zmeczenie, pieczenia i zaczerwienienia oka, co rowniez ma niekorzystny wpływ na proces widzenia

25.10.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

tak zbyt długie patrzenie w monitor psuje oczy, naświetla je. Przede wszystkim powinniśmy dużo mrugać by nawilżyć oko, a patrząc w monitor często o tym zapominamy.

25.10.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
potwierdzam

oczywiście pogarsza się wzrok przy pracy na monitorach ekranowych, według prawa pracy przy dłuższej pracy nawet osoby bez wady wzroku powinny mieć zapewnione okulary ochronne

30.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Nie służą naszemu wzrokowi długie godziny lektury, a także – dziś już coraz częstsze – przesiadywanie przed monitorem komputera czy gapienie się w telewizor.

1.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Wzrost popularności komputerów w ciągu ostatnich lat wiąże się niezaprzeczalnie z pogorszeniem ostrości wzroku, pogłębieniem wad i zwiększeniem wrażliwości oczu w społeczeństwie.

Monitory emitują następujące typy promieniowania:

rentgenowskie - promienie X,

podczerwone – IR,

niskoczęstotliwościowe - VLF, ELF,

ultrafioletowe - UV.

Pierwsze trzy typy promieniowania emitowane są przez tylną ścianę monitora, na skutek wysokich napięć niezbędnych do zasilania lampy kineskopowej. Obecnie jednak standardem są tzw. monitory niskoradiacyjne (LOW RADIATION), w których promieniowanie to jest w dużym stopniu eliminowane. Tego typu promieniowanie jest szkodliwe praktycznie tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się w bliskiej odległości za tylną ścianą monitora. Emisja promieniowania UV jest natomiast tak niska, że nie może być szkodliwa dla zdrowia. Monitor wytwarza też pole elektrostatyczne, którego szkodliwość dla naszego zdrowia jest także niewielka.

Praca prze monitorem jest źródłem kłopotów ze wzrokiem wynikających przede wszystkim z samej specyfiki tej pracy. Powoduje ona, iż wzrok użytkownika skupiony jest przez szereg godzin w stałej odległości, co prowadzi to do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie – do problemów z akomodacją i powoduje pogorszenie wzroku. Jest to powód, dla którego zaleca się robienie krótkich, ale dość częstych przerw w pracy przy komputerze.

Innym, również dość ważnym aspektem pracy przy komputerze, jest sprawa nawilżania rogówki oka. Normalnie rogówka nawilżana jest w wyniku rozprowadzenia wydzieliny łzowej po jej powierzchni w procesie mrugania. Skupiając wzrok na monitorze, rzadko mrugamy, co skutkuje wysuszaniem dolnej części oka. Jest to najbardziej dotkliwe u osób mających zespół suchego oka, chcących nosić soczewki kontaktowe. Warto więc podczas przerw w pracy mrugać wielokrotnie

13.11.2012 przez Luke Skywalker - Inny: Specjalista IT
potwierdzam

Trudno się do tego odnieść ponieważ samo oglądanie tv/praca przy komputerze jako taka nie jest szkodliwa dla wzroku (przynajmniej nie w przypadku obecnych wyświetlaczy). Stare ekrany CRT, powodowały szybsze zmęczenie wzroku ze względu na migotanie (obraz wyświetlany linia po lini), nowsze panele (LCD,IPS) są pozbawione tej wady, w tym przypadku zmęczenie wzroku najczęściej powodowane jest przez świecenie matrycy.

Promieniowanie wydzielane przez obecne monitory jest niewielkie (właściwie znikome) i wpływać na zdrowie nie powinno w żaden sposób.

Jednak mit potwierdzę, ale to ze względu na specyfikę pracy przy komputerze (ciągłe wpatrywanie się w jedno miejsce, z tej samej odległości). Może to prowadzić do osłabienia mięśni poruszających okiem:/

13.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Ekrany zarówno nowoczesnego telewizora czy komputera nie dają całkowitej osłony przed promieniowaniem a dodatkowo niszczą naszą perspektywę wzrokową przez brak zmiennych punktów.

14.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

prawda, patrząc przez kilka godzin w jeden punkt oko akomoduje do bliży, a mięsnie oka męczą sie. dodatkowo przy oglądaniu tv czy pracy na komputerze rzadziej mrugamy, co sprawia ze oczy są mniej nawilzone. i jeszce pozostaje kwestia pozycji ciała i oczu- najczesciej jest niedostosowana i odpowiedzniego oświetlenia, które pozostawia wiele do zżyczenia

30.11.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
obalam

To nie patrzenie na monitor psuje wzrok... długotrwałe utrzymywanie ostrości na określonej odległości bywa owszem szkodliwe, ale taki sam efekt daje czytanie książek. Współczesne monitory LCD o ile są dobrej jakości, mają odpowiednią regulację ostrości, jaskrawości, i pozwalają na ustawienie kilku profili (noc, dzień) nie są szkodliwe w ogóle!. To te ciągłe wpatrywanie się w jeden punkt jest szkodliwe, ale w tych okolicznościach książka czy gazeta daje ten sam efekt. Co do promieniowania, współczesne LCD wysyłają tylko światło i podczerwień (która akurat dobrze działa na oczy). Monitory CRT - te starego typu z kineskopem, emitowały w czasie włączenia promieniowanie gamma, a potem alfa i beta, więc były dość szkodliwe powodując drażnienie spojówki i przekrwienie... obecne monitory LCD już nie mają tego efektu. Przy intensywnej pracy wzroku, warto korzystać ze wspomagania wzroku suplementami, np Olej z rokitnika - duże ilości beta karotenu i omega-3-6-9, wspomagające transport tlenu, oraz Mirtillo, który wspomaga kapilary. Poniżej opis tego cudownego suplementu (używam go cały czas a bez niego wyraźnie wzrok się męczy szybciej) dlatego obowiązkowo polecam dla tych którzy siedzą przed kompem naście godzin dziennie.

10.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Nowoczesne monitory LCD I TV nie szkodzą wzroku tak jak wcześniejsze. Tamte wydawał strasznie dużo promieniowania. Nowe TV I monitory ma bardzo duża ostrość która nie szkodzi wzrokowi

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Praca prze monitorem jest źródłem kłopotów ze wzrokiem wynikających przede wszystkim z samej specyfiki tej pracy. Powoduje ona, iż wzrok użytkownika skupiony jest przez szereg godzin w stałej odległości, co prowadzi to do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie – do problemów z akomodacją i powoduje pogorszenie wzroku. Jest to powód, dla którego zaleca się robienie krótkich, ale dość częstych przerw w pracy przy komputerze.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Mimo, ze przy ekranie lcd oczy mecza sie mniej, wolniej, to jednak nie jest to wyeliminowanie calkowicie. W czasie pracy zaleca sie czeste przerwy, zeby dac odpoczac oczom.

18.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Mit dość niejednoznaczny. Nie wiadomo, czy chodzi o monitory TV i komputerowe starej generacji (kineskopowe), czy LCD czy też diodowe, a mamy też monitory typu e-papier (e-Ink). Nie wiadomo też, czy chodzi o chwilowe pogorszenie wzroku (czynnościowe), czy też o pogorszenie w sensie długotrwałego osłabienia ostrości widzenia, związanego z powstaniem trwałych zmian w układzie optycznym oka. Myślę jednak, że autorowi chodziło o to, co jest najbardziej popularne, czyli o monitory diodowe i e-Ink (bo tego się teraz w zasadzie używa) oraz o popularne pogorszenie wzroku związane z długotrwałą jego fiksacją w jednym punkcie, na jednej odległości. Otóż ukazała się ciekawa praca w PubMedzie, niestety przeprowadzona na dość niewielkie grupie badanych, której streszczenie wygląda mniej więcej tak. Cytuję: Most recently light and mobile reading devices with high display resolution have become popular and they may open new possibilities for reading applications in education, business and the private sector. The ability to adapt font size may also open new reading opportunities for people with impaired or low vision. Based on their display technology two major groups of reading devices can be distinguished. One type, predominantly found in dedicated e-book readers, uses electronic paper also known as e-Ink. Other devices, mostly multifunction tablet-PCs, are equipped with backlit LCD displays. While it has long been accepted that reading on electronic displays is slow and associated with visual fatigue, this new generation is explicitly promoted for reading. Since research has shown that, compared to reading on electronic displays, reading on paper is faster and requires fewer fixations per line, one would expect differential effects when comparing reading behaviour on e-Ink and LCD. In the present study we therefore compared experimentally how these two display types are suited for reading over an extended period of time. Participants read for several hours on either e-Ink or LCD, and different measures of reading behaviour and visual strain were regularly recorded. These dependent measures included subjective (visual) fatigue, a letter search task, reading speed, oculomotor behaviour and the pupillary light reflex. Results suggested that reading on the two display types is very similar in terms of both subjective and objective measures. It is not the technology itself, but rather the image quality that seems crucial for reading. Compared to the visual display units used in the previous few decades, these more recent electronic displays allow for good and comfortable reading, even for extended periods of time.

Podsumowując należy stwierdzić, że nie ma odtpowiednio przeprowadzonych badań w tej dziedzinie. A te, które są świadczą o tym, że nie jest aż tak źle, jak mogłoby się wydawać. W związku z czym należy zachować zdrowy rozsądek oraz co jakiś czas, kontrolnie udać się do okulisty.

Źródło: Reading on LCD vs e-IInk displays: effects on fatigue and visual strain. Ophthalmic Physiol Opt. 2012 Sep;32(5):367-74. doi: 10.1111/j.1475-1313.2012.00928.x. Epub 2012 Jul 4. Siegenthaler E, Bochud Y, Bergamin P, Wurtz P.