Rozwój umysłowy dzieci z zespołem Downa można skutecznie stymulować środkami farmakologicznymi

Rozwój umysłowy dzieci z zespołem Downa można skutecznie stymulować środkami farmakologicznymi. Zagadnienie jest szersze: czy rozwój umysłowy dzieci można stymulować za pomocą leków lub suplementów diety?

Próby weryfikacji mitu (14)

30.08.2012 przez Justyna Popiołek-Osial - Inny: ciekawska
potwierdzam

skoro mózg dorosłego człowieka można stymulować różnymi substancjami cjemicznymi (w tym lekami psychotropowymi czy narkotykami), to zapewne umysł dziecka, czy dziecka z Zespołem Downa także.

20.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Może nie do końca chce tu przytoczyć lek, który wpływa na rozwój umysłowy, ale Donepezil okazał się skuteczny w leczeniu demencji z zespole Downa.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Obecnie leczenie farmakologiczne nie jest standardem postępowania w zespole Downa.

10.11.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Moim zdaniem jest to ch. genetyczna i nie da się jej wyleczyć ani schamować farmakologia

13.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Z Downa jest chorobą genetyczną. Często u tych dzieci obserwowana jest niedoczynność tarczycy, którą faktycznie sie leczy, implementując hormony tarczycy. Nie ma dostępnych środków, których przyjmowanie poprawiałoby rozwój dzieci. Z pewnością praca rodziców, rehabilitacja, zajęcia logopedyczne poprawiają ich rozwój umysłowy.

28.11.2012 przez Kar - Pielęgniarka: bardzo młoda póki co
potwierdzam

Potwierdzam dając naukowcom dużą dozę zaufania. Badania nad powiązaniem zespołu Downa z chorobą Alzheimera a co za tym idzie możliwościami leczenia wciąż trwają ( udowodniono, że chodzi o beta -amyloid) , tak więc może wkrótce otrzymamy informację o możliwej farmakologii.

"Jedynym elementem, który naukowcy opanowali to fakt pojawiania się złogów amyloidowych u osoby z ZD od urodzenia. Dla rodziców ten fakt powinien być wskazówką do tego że AD istnieje u ich dzieci z ZD od urodzenia i konieczna jest terapia “wyprzedzająca” możliwość pojawienia się wszystkich symptomów choroby Alzheimera. Do środków które służą temu należą ginkgo biloba, kurkuma w sposób bezpośredni oraz ekstrakt z herbaty zielonej pośrednio, gdyż wpływa na gen DYRK 1A, który może przestymulowywać gen APP odpowiedzialny za rozwój niszczących złogów amyloidowych."

2.12.2012 przez Paulina Góra - Student medycyny: III rok studiów
potwierdzam

Obecne badania wykazują, że rozwój umysłowy dzieci z zespołem Downa można stymulować lekami. Naukowcy pracują nad nowymi metodami leczenia objawów choroby.

3.12.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Można pomóc w niektórych sferach życia ale stymulować chorobę genetyczną? Raczej nie.

11.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Obecnie u dzieci z zespołem Downa nie stosuje się środków farmakologicznych w celu ich rozwoju umysłowego. Trwają badania, które mają na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu mutacji genetycznej na rozwój dziecka do minimum.

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Nie powstal jeszcze lek mogacy stymulowac rozwoj umyslowy dzieci. Cytat: 'Pojawiające się okresowo informacje o korzystnym wpływie preparatów zawierających kwas gamma-aminomasłowy (GABA), cynk, selen, hormony grasicy, wyciąg z tkanek płodowych czy dużych dawek witamin nie znalazły potwierdzenia w prawidłowo zaplanowanych badaniach z randomizowaną grupą kontrolną'.

19.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Leczenie zespołu Downa bazuje na ćwiczeniach korekcyjnych rozwijających mięśnie ale także i mózg. Przy tej chorobie nie podaje się jednak leków działających stymulujących rozwój mózgu

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Podawanie kompleksów aminokwasowych u dzieci z Zespołem Downa przynosi pozytywny wynik we wszystkich przypadkach. U dzieci poprawia się wymowa, funkcje poznawcze, rozwój fizyczny i zachowania społeczne. W wielu przypadkach po podaniu aminokwasów u chorych dzieci, mniej uzewnętrznia się wyraz twarzy typowy dla tego upośledzenia. Wszystkie dzieci, którym podaje się długoterminowo aminokwasy, korzystają z jednostek edukacyjnych jak dzieci bez tego upośledzenia.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Lekarz musi także poinformować rodziców, że aktualnie nie ma wyników obiektywnych badań na temat skuteczności środków farmakologicznych w leczeniu upośledzonego rozwoju umysłowego. Pojawiające się okresowo informacje o korzystnym wpływie preparatów zawierających kwas gamma-aminomasłowy (GABA), cynk, selen, hormony grasicy, wyciąg z tkanek płodowych czy dużych dawek witamin nie znalazły potwierdzenia w prawidłowo zaplanowanych badaniach z randomizowaną grupą kontrolną.

27.12.2012 przez Anna Krysiak - Student: logopedii z audiologią
obalam

Rozwoju umysłowego dzieci z zespołem Downa nie można skutecznie stymulować środkami farmakologicznymi. Pojawiają się co jakiś czas informacje na temat korzystnego wpływu preparatów zawierających kwas gamma-aminomasłowy, cynk, selen, hormony grasicy, wyciąg z tkanek płodowych czy dużych dawek witamin. Jednak nie potwierdzono jak dotąd skuteczności owych preparatów.

6.02.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Niestety, pomimo wielu nadziei pokładanych w suplementach i lekach, ich skuteczność nadal pozostaje niedowiedziona. Sprawdziłem, cytowane przez Was wstępne doniesienia to "obiecujące próby" a nie dowody. Poczytajcie oryginalną pracę, odnoszenie wyników uzyskanych na myszach do ludzi jest obarczone wysokim ryzykiem błędu. Są jednak pewne różnice między myszą i dzieckiem. Trzeba cierpliwie z nadzieją czekać na dalsze wyniki badań. Czy nie byłoby to zbyt piękne by np. picie zielonej herbaty poprawiało rozwój umysłowy? "Pogromcy" powinni potrzeć na zagadnienia bez emocji, które zaburzają nam obiektywną ocenę. Sam chciałbym, by supelmenty stymuowały rozwój umysłowy - zaraz bym je polecał. Niestety, na dzień dzisiejszy brakuje dowodów naukowych na zalecanie takiego postępowania. Świetnie to ujeły Ania Grochowalska i Ania Krysiak: "aktualnie nie ma wyników obiektywnych badań na temat skuteczności środków farmakologicznych w leczeniu upośledzonego rozwoju umysłowego. Pojawiające się okresowo informacje o korzystnym wpływie preparatów zawierających kwas gamma-aminomasłowy (GABA), cynk, selen, hormony grasicy, wyciąg z tkanek płodowych czy dużych dawek witamin nie znalazły potwierdzenia w prawidłowo zaplanowanych badaniach z randomizowaną grupą kontrolną."

Cytuję za Dynamed 2013:
  • No dietary supplements or drugs have been shown to improve cognitive function in patients with Down syndrome (level 2 [mid-level] evidence)
    • based on systematic review of 11 randomized trials with 373 patients with Down syndrome reporting any assessment of cognitive function
    • most trials had poor quality and small size
    • no evidence that any drug, vitamin, mineral or combination improves cognitive function or psychomotor development
    • Reference - Eur J Paediatr Neurol 2002;6(4):213

Supplementation with antioxidants and folinic acid for children with Down's syndrome: randomised controlled trial. Bllis JM, Tan HK, Gilbert RE, Muller DP, Henley W, Moy R, Pumphrey R, Ani C, Davies S, Edwards V, Green H, Salt A, Logan S.

BMJ. 2008;336(7644):594.