Mężczyźni częściej łysieją niż kobiety

Często chodzi fama że mężczyźni którzy myślą dużo o seksie zaczynają łysieć od czubka głowy, mit to czy fakt?

Próby weryfikacji mitu (13)

11.10.2012 przez Aleksandra Skorek - Student: inżynieria środowiska
potwierdzam

Raczej ,,potwierdzam". Włosy wypadają przez wysoki poziom testosteronu, a ten jak wiadomo odpowiada również za popęd. Jako że mężczyźni mają go sporo, powoduje to u nich szybsze łysienie.

22.10.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
potwierdzam

Tzw. łysienie androgenowe rzeczywiście częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Inną sprawą jest, że oprócz czynników hormonalnych czy procesu starzenia łysienie może także być spowodowane przez choroby.

23.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Odniosę się do pierwszej części, że mężczyźni częściej łysieją niż kobiety. Dotyka ich tzw.łysienie androgenne. Za bezpośrednią przyczynę łysienia androgenowego podaje się nadwrażliwość organizmu na dihydrotestosteron (DHT) - związek chemiczny będący pochodną męskiego hormonu testosteronu, a nie myślenie o seksie ;). Genetyczna nadwrażliwość na dihydrotestosteron wpływa na kurczenie się mieszków włosowych wskutek czego opóźnieniu ulega proces produkcji zdrowych, a w rezultacie zostaje on całkowicie zahamowany.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Mężczyzni mają wiekszą sklonność do wypadania włosów co sie wiąże z wiekszym stężeniem testosteronu we krwi, który może działac negatywnie na włosy

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
potwierdzam

To prawda, oczywiście jeśli mówimy o "zwykłym" łysieniu, a chorobowym np. plackowatym, lub na skutek chemioterapii. Standardowo za łysienie owłosionej skóry głowy odpowiada dihydrotestosteron, czyli pochodna testosteronu. Mężczyźni fizjologicznie mają go więcej niż kobiety, stąd łysienie jest bardziej nasilone.

"Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową"; S. Jabłońska, S. Majewski; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010; str. 450

1.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu, co objawia się m.in. wczesnym łysieniem, są w mniejszym stopniu zagrożeni rakiem prostaty.

1.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Moje potwierdzenie odnosi się tylko do tytułu. Głównymi przyczynami łysienia u mężczyzn są androgeny, które powodują tzw. łysienie androgenowe. Jest ono spowodowane nadwrażliwością mieszków włoskowych na dihydrotestsoteron - substancję stanowiąca aktywna formę męskiego hormonu płciowego. Hormon ten powoduje obumarcie mieszków w środkowej części głowy, w przeciwieństwie do bocznych okolic, gdzie owłosienie pozostaje w nienaruszonym stanie.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Zjawisko to związane jest z dziedziczeniem. Gen łysienia jest dziedziczony razem z chromosomem X co oznacza, że większość kobiet jest bezobjawowymi nosicielkami, a czesciej chorują mężczyźni bo mają tylko jeden X - kobiety dwa. Ponad to postac łysienia zależy od penetracji genu, mutacji - tz od tego jak sie ten gen ujawnia u danej osoby. Łysienie występujace u mężczyzn jest dziedziczone, ale indukowne poprzez androgeny. Stąd występuje cześciej u mężczyzn niż u kobiet, któe cześciej mają niewielką ekspresję genu z mutacją łysienia bo maja dwa X, oraz nie posiadaja tak wysokiego poziomu andorgenów.

18.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

tak, ponieważ mężczyźni mają dużo większe stężenie testosteronu we krwi, który jest odpowiedzialny za łysienie

28.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam czesc dotyczaca tego, ze mezczyzni lysieja bardziej niz kobiety. Jesli chodzi o myslenie o seksie- mozliwe ze tez jest to powiazane, bowiem przyczyna glownego typu lysienia, czyli androgenowego, sa androgeny ( i ich metabolity), a wiadomo ze androgeny zwiekszaja tez poped plciowy.

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
potwierdzam

wystarczy spojrzeć na ulice kobiety łyse są rzadkością mężczyzn jest na pęczki przyczyną są hormony

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Łysienie to problem, który dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Głównymi przyczynami łysienia u mężczyzn są androgeny, które powodują tzw. łysienie androgenowe. Jest ono spowodowane nadwrażliwością mieszków włoskowych na dihydrotestsoteron - substancję stanowiąca aktywna formę męskiego hormonu płciowego. Hormon ten powoduje obumarcie mieszków w środkowej części głowy, w przeciwieństwie do bocznych okolic, gdzie owłosienie pozostaje w nienaruszonym stanie.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Łysienie androgenowe jest najczęstszym rodzajem łysienia i jest ono uwarunkowane genetycznie. Cierpią na nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć mężczyźni o wiele częściej, stąd inna nazwa - łysienie typu męskiego.

14.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Pięknie napisała Pani Michalina Małczak:Zjawisko to związane jest z dziedziczeniem. Gen łysienia jest dziedziczony razem z chromosomem X co oznacza, że większość kobiet jest bezobjawowymi nosicielkami, a czesciej chorują mężczyźni bo mają tylko jeden X - kobiety dwa. Ponad to postac łysienia zależy od penetracji genu, mutacji - tz od tego jak sie ten gen ujawnia u danej osoby. Łysienie występujace u mężczyzn jest dziedziczone, ale indukowne poprzez androgeny. Stąd występuje cześciej u mężczyzn niż u kobiet, któe cześciej mają niewielką ekspresję genu z mutacją łysienia bo maja dwa X, oraz nie posiadaja tak wysokiego poziomu andorgenów.

Źródło: Leczenie chorób skóry. Mark G. Lebwohl, Warren R. Heymann, John Berth-Jones, Ian Coulson. Red. Andrzej Kaszuba. Elsevier Urban & Partner. Wrocław 2009. ISBN: 978-83-7609-027-6.