Mądrej głowy włos się nie trzyma

Często słyszymy takie powiedzenie ale czy wykształcenie ma jakiś wpływ na bujną czuprynę

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

9.10.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
obalam

100%-owy mit wymyślony przez łysiejących dla poprawy samopoczucia. Osobiście znam kilku bardzo mądrych ludzi, którzy mimo emerytalnego wieku mają bardzo bujną czuprynę. Łysienie ma kilka przyczyn: choroby, leki, uwarunkowania genetyczne lecz na pewno nie należy do fakt czy ktoś jest mądry czy nie.

9.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Jest to mit gdyż nie ma żadnych badań naukowych na ten temat, popierających tę tezę i stawiających osoby z mniejszym owłosieniem jakoby mądrzejsze czy inteligentniejsze od innych

18.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Czynniki genetyczne na to wpływają nie wiedza!

23.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jeżeli mowa o łysieniu mężczyzn to w większości jest to łysienie androgenne. Za bezpośrednią przyczynę łysienia androgenowego podaje się nadwrażliwość organizmu na dihydrotestosteron (DHT) - związek chemiczny będący pochodną męskiego hormonu testosteronu. Genetyczna nadwrażliwość na dihydrotestosteron wpływa na kurczenie się mieszków włosowych wskutek czego opóźnieniu ulega proces produkcji zdrowych, a w rezultacie zostaje on całkowicie zahamowany.

24.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Rzeczywiście poniższe badanie sugeruje, że zarówno bujna czupryna jak i brak włosów, są częstsze u osób zdobywajacych lepsze oceny, osób o wyższych IQ.

Narazie nie wyjaśniono tego naukowo.

25.10.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
obalam

Mądrość nie powoduje wypadania włosów. :) Choć może ludzie mądrzy swoją wiedzę "okupili" duża ilością stresu, który już może być przyczyną wypadania włosów.

5.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

A ja bym się pokusiła a takie badania. Może nie ma naukowego potwierdzenia (chyba, że jest, ale jeszcze do niego nie dotarłam), ale zwróćmy uwagę, że przeważnie ludzie lepiej wykształceni są bardziej zestresowani: kariera, odpowiedzialna praca, ciężkie studia, a jak wiemy stres jest jedną z przyczyn wypadania włosów.

27.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Oczywiscie ze obalam mit :)

Glowne przyczyny lysienia to: nadwrazliwosc mieszkow wlosowych na testosteron (lub jego nadmiar) oraz choroby skory glowy.

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Na daną chwilę nie ma badań potwierdzających korelację silnego łysienia z wysokim IQ.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Łysienie jest chorobą, najczęściej uwarunkowaną genetycznie, ale do jej przyczyn zaliczają się też stres czy przemiany hormonalne. Na proces łysienia największy wpływ ma… pochodna testosteronu – dihydrotestosteron! To właśnie hormon męskości osłabia mieszki włosowe, czego konsekwencją jest wypadanie włosów. Najpierw łysieją skronie, później tworzy się łysina na czubku głowy. A potem – według wielu mężczyzn – jest już coraz gorzej. Ale tak właściwie dlaczego? Skoro łysienie jest chorobą, która dotyka większość mężczyzn, należy się z nią pogodzić i umiejętnie obrócić w atut.

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

Szczęśliwi łysi! Osłabienie cebulek włosowych i wypadanie włosów nie ma nic wspólnego z inteligencją ich eks posiadacza.