niektórych nowotworów nie można wyleczyć chirurgicznie

nawet we wczesnym stadium

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

7.01.2013 przez Ka - Student medycyny: student
potwierdzam

gdy jest to nowotwór rozsiany po wielu narządach/tkankach jest to niemożliwe, organizm nie da rady się zregenerować.

22.03.2013 przez Aleksandra Kloc - Inny: Pasjonatka
potwierdzam

Nie każdy nowotwór można zoperować. Szczególnie jeśli dotyczy on tkanki typu szpik kostny/krew, czasem też układu limfatycznego (chłoniaki).

27.12.2013 przez borgesa - Pielęgniarka: pulmonologia i torakochirurgia
potwierdzam

Przy stawianiu diagnozy, dokonuje sie klasyfikacji TNM, czyli stopien zaawansowania nowotworu. Na tej podstawie mozna stwierdzic, czy interwencja chirurgiczna jest mozliwa i z jaka korzyscia dla pacjenta. W onkologii, tak jak na rynku nieruchomosci, najwazniejsza jest lokalizcja! Od niej zalezy, jak wiele tkanki trzeba wyciac. Rak pluc jest na to dobrym przykladem - wedge resection, lobe resection albo pneumonectomy w zaleznosci od polozenia guza.

1.09.2014 przez Dominik Haus
potwierdzam

Faktem jest, że niektórych nowotworów nie można wyleczyć chirurgicznie nawet we wczesnym stadium. Przykładu nie trzeba szukać daleko. Pamiętać należy, że nie wszystkie nowotwory łagodne są guzami litymi. Chociażby wszelkiego rodzaju białaczki, chłoniaki, są nowotworami gdzie podstawową metodą leczenia jest chemioterapia już od 1 stadium, są mocno chemiowrażliwe, natomiast chirurgia nie ma tutaj żadnego zastosowania terapeutycznego.

22.09.2015 przez Łukasz Pierzchała - Lekarz
potwierdzam

Chirurgiczne metody nie mają zastosowania w niektórych nowotworach. Chodzi głównie o choroby układu krwiotwórczego: chłoniaki, białaczki, a z guzów litych przede wszystkim rak drobnokomórkowy płuca.