Nie można popijać tabletek napojem gazowanym.

Często spotykam się z twierdzeniem że jest to w jakiś sposób szkodliwe, choć nikt nie może podać konkretnych machnanizmów co by mogło być w tym złego. Poprostu, bo tak i juz. Coś tam czasem ktoś wspomni o złym wchanianiu się leku. Jest w tym jakaś prawda?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

10.10.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
obalam

Zawierają m,in. CO2 i wiele innych rzeczy

11.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
riposta

To zależy jakim napojem i jakie leki. Nie widzę problemu w popijaniu leków gazowaną wodą mineralną.

Niektórych leków nie powinno się popijać coca-colą. Wynika to jednak z obecności kofeiny, a nie faktu, że jest ona gazowana.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Popijanie zwykła woda gazowana nie bedzie powodować zadnych interakcji, jednak nalepiej każdy lek popijac po prostu zwykła niegazowana woda, tak jest najbezpieczniej

1.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Leki często są podawane z różnymi sokami i napojami w celu zamaskowania nieprzyjemnego smaku lub po to, aby ułatwić doustne zażycie leku u pacjentów mających trudności w przełykaniu stałych postaci. W wielu przypadkach dotyczy to dzieci lub ludzi starszych. Tymczasem jeśli miesza się leki z różnymi sokami lub napojami, można spodziewać się komplikacji z absorpcją i stabilnością substancji labilnych w środowisku kwaśnym, ponieważ wchłanianie leków może być wówczas obniżone lub mogą one ulec inaktywacji w kwaśnym środowisku. Większość soków ma odczyn kwaśny. I tak sok pomarańczowy i cytrynowy mają pH w granicach 2,5–3,5; grejpfrutowy pH 2,9–3,4; ananasowy pH 3,4–3,7; pomidorowy pH 3,9–4,4. Podobnie pH Toniku i Coca–Coli wynosi 2,4–2,5. Wrażliwe na środowisko kwaśne są antybiotyki. Istnieją zalecenia, aby leków takich jak penicylina, ampicylina, kloksacylina, erytromycyna, a także fluorouracyl i metotreksat nie popijać roztworami kwaśnymi, a także podczas kuracji nie pić nadmiernej ilości soków, ponieważ leki te ulegają wówczas częściowemu rozkładowi.

źródło: http://www.pfm.pl/u235/navi/179541/back/179538

Niektóre leki, takie jak np. ciprofloksacyna (lek przeciwbakteryjny stosowany między innymi w leczeniu zakażeń dróg moczowych) mogą zwiększać pobudzające działanie kawy. Główny oskarżony to zawarta w niej kofeina. Trzeba jednak pamiętać, że znajduje się ona także w napojach typu coca-cola, pepsi czy środkach energetyzujących.

Popijanie leków właściwym płynem to wciąż niedoceniane zagadnienie – mimo lawinowo rosnącej liczby publikacji na ten temat. Leki często są mieszane z różnymi sokami i napojami w celu maskowania ich nieprzyjemnego smaku. Powszechnym zjawiskiem jest np. pospieszne przyjmowanie leków z niemal gorącą jeszcze herbatą. Niestety takie postępowanie może znacząco zaburzyć proces leczenia. Podkreślmy więc na koniec (odpowiadając na zadane we wstępie pytanie): większość leków powinna być popijana wyłącznie niegazowaną, przegotowaną wodą, która nie zawiera zbyt wielu składników mineralnych. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy lekarz lub farmaceuta zalecą inaczej. Woda nie może być gorąca. Objętość też nie jest bez znaczenia. Bywa, że zaczerpniemy zaledwie łyk wody i uznajemy lek za popity. Okazuje się, że najbezpieczniejsza jest szklanka (około 200 ml) wody. Ta zasada powinna dotyczyć leków dostępnych na podstawie recepty lekarskiej, leków bez recepty, a także suplementów diety. Unikajmy przygodnych „popitek”! Takie postępowanie pozwoli nam uniknąć tych poznanych, ale również tych wielu nieustalonych jeszcze interakcji.

źródło: http://www.doz.pl/czytelnia/a1552-Czym_popijac_leki

13.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Doustne przyjmowanie leków w postaci tabletek często wymaga ich popicia. Warto wiedzieć, że wybór napoju ma zwykle istotny wpływ na skuteczność jego działania oraz może to działanie modyfikować, co może doprowadzić do wywołania skutków ubocznych w organizmie. Skutkami ubocznymi może być np. biegunka, bóle głowy, brzucha, nudności i wymioty – jednym słowem okoliczności, które potrafią zamienić zaplanowany dzień w istną katastrofę, zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy na urlopie lub przydzielono nam ważne zadanie w pracy.

Najbezpieczniejszym wyjściem dla uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek jest wybranie wody. Może to być naturalna woda mineralna albo po prostu przegotowana zwykłą woda wodociągowa. Unikamy wód gazowanych oraz wód z dodatkami smakowymi i zapachowymi oraz barwnikami, np. takich, które zawierają soki owocowe. Najlepiej jest, gdy wybrana woda ma temperaturę pokojową – nie poleca się popijania tabletek gorącą lub lodowatą wodą.

17.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
obalam

To zależy od rodzaju tabletek, ale moim zdaniem można popijać tabletki wodą gazowaną, inaczej jest z jakiegoś rodzaju sokami itp., które mogą hamować proces wchłaniania czy w zły sposób łączyć się z tabletką tworząc inne związki

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Nie powinno się tego robić, ponieważ napoje gazowane posiadają słaby kwas jaki jest kwas węglowy i doprowadzają do zmiany kwaśności treści pokarmowej, co może zaburzać wchłanianie leków, czy też wpływać na ich farmakodynamikę. Skutkiem tego może być przyspieszenie wchłaniania lub na odwrót zmniejszać ich wchłanianie w efekcie sprawiając, ze nie dadzą one odpowiednich efektów. Leki mają określoną skuteczność, ale wyłącznie w warunkach w jakich były badane, czyli powinniśmy zachować ilośc dawek, częstośc ich przyjmowania, oraz sposób ich przyjmowania zgodnie z tym co powie nam lekarz lub ulotka leku (czym popijając, czy zażywając leki przed lub po posiłku)

Źródło: Farmakologia, Z. Herman i W. Kostowski rodział farmakodynamika leków

29.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Można w to wierzyć lub n nie, lepiej jednak nie ryzykować. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy łykane lekarstwo wejdzie w jakąś reakcję ze składnikami napoju gazowanego, więc lepiej nie ryzykować.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Ogólnie leki powinno się popijać tylko i wyłącznie wodą. W samych bąbelkach w napoju nie ma nic złego, ale pod warunkiem, że będzie to woda gazowana, bo już różne inne np. cola mogą wchodzić w interakcje z lekami.

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Większość leków powinna być popijana wyłącznie niegazowaną, przegotowaną wodą, która nie zawiera zbyt wielu składników mineralnych.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Najbezpieczniej jest popić lek zwykłą wodą, niegazowaną

6.01.2014 przez J - Inny: mgr
potwierdzam

Leki powinno się popijać zwykłą wodą, przegotowaną, przestudzoną, nie mineralną. Nie będę już powtarzać zagrożenia interakcjami przy popijaniu herbatą i sokami, ale chciałam zwrócić uwagę na to jak właściwie popijać leki.

Brzmi dziwnie, fakt, ale kilkakrotnie spotkałam się z sytuacją, gdzie osoba zgodnie z zaleceniem wzięła dosłownie jeden mały łyk wody żeby przełknąć swoje tabletki, po czym od razu zabrała się za picie herbaty, soku a nawet piwa. To tak, jakby tej wody w ogóle nie było. Popijać należy wodą w objętości ¾ szklanki. Oczywiście, czasem ma to większe znaczenie, czasem mniejsze, wszystko zależy od rodzaju leku. Lekarz oraz farmaceuta powinni poinformować o ważnych interakcjach leku z artykułami spożywczymi.

29.12.2015 przez Natalia Kalinowska - studentka farmacji
potwierdzam

Większości tabletek rzeczywiście nie należy popijać napojem gazowanym. Wynika to z faktu, że uwalniany gaz może uszkodzić tabletkę lub zakwasić pH treści żołądkowej, co ma wpływ na uwalnianie substancji z tabletki oraz wchłanianie. Aczkolwiek są wyjątki od tej reguły, w ktorych zaleca się popicie napojem gazowanym.