Codzienne mycie włosów głowy niszczy je.

Czy używając nawet dobrych szamponów i odżywek codzienne mycie głowy niszczy włosy?

Próby weryfikacji mitu (19)

7.10.2012 przez Przemysław Filipiak - Student medycyny: kierunek lekarski
obalam

Łój produkowany przez skórę (także głowy) działa antybakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie. Używanie słabej jakości szamponu lub mydła niszczy tę barierę. Natomiast fizjologiczny szampon do włosów zapewnia właściwe warunki do ich wzrostu i nie wysusza skóry głowy.

8.10.2012 przez Iza - Student: student
potwierdzam

przede wszystkim codzienne mycie głowy powoduje że włosy bardzo się przetłuszczają

im częściej myje się włosy tym częściej one tego mycia potrzebują, widzę to na swoim przypadku, kiedyś wystarczyło że umyłam włosy raz na tydzień, teraz myję dwa razy w tygodniu

10.10.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
potwierdzam

Codzienne mycie włosów prowadzi do uszkodzenia cebulki włosów

11.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Myjąc włosy wykonujemy masaż skóry głowy, co może prowadzić do zwiększenia ukrwienia skóry i cebulek włosów.

11.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Myć włosy można codziennie do tego trzeba pamiętać przy pomocy jakich środków myjących. Ale fakt mycie włosów zbyt gorącą wodą, używanie zasadowych szamponów, częste suszenie suszarką z gorącym powietrzem i jeszcze wiele innych grzechów pielęgnacji włosów nakazują mi potwierdzić ten mit

30.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Ponieważ obecnie szampony nie posiadają aż tak agresywnych czynników jak te, stosowane 50 lat temu, które doprowadzały do nadmiernego wyczyszczenia, a następnie produkcji sebum, toteż codzienne mycie włosów jest teraz absolutnie dopuszczalne.

31.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Niektóre włosy, szczególnie te przetłuszczające się wymagają codzienne mycia. Właściwie to nieumycie przetłuszczonych włosów sprawia, że będą np.bardziej wypadać, a skóra głowy swędzieć. Ważne jest jakim szamponem myjemy włosy, najłagodniejsze są te, które nie zawierają parabenów, SLSów i SLESów. Natomiast jeśli nasze włosy się nie przetłuaszają, to rzadsze mycie wyjdzie im na dobre.

5.11.2012 przez Joanna Popiołek - Student medycyny: ...
potwierdzam

zbyt częste mycie włosów pozbawia je ich naturalnej osłony, co w efekcie powoduje ich wysuszenie, dodatkowo niedelikatne "szorowanie" głowy prowadzi do podrażnienia jej skóry, która reaguje nadprodukcją sebum i w konsekwencji szybszym przetłuszczaniem - zamyka się błędne koło

13.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Włosy należy myć zgodnie z potrzebami. Nieprawdą jest, że częste mycie włosów jest niezdrowe, czy wręcz szkodliwe. Jeśli bardzo się przetłuszczają, można je myć nawet codziennie. Nieistotne jest jak często myjemy, ale jak to robimy. Należy pamiętać, aby myć włosy letnią wodą oraz odpowiednio dobranymi kosmetykami.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
obalam

Skóra sama się ochrania poprzez produkcję łoju, potu oraz barierę bakteryjną, która jest charakterystyczna dla kazdej osoby. Codzienne mycie głowy, nawet najlepszymi środkami osłabia naturalne mechanizmy ochronne w wyniku czego dochodzi do wysuszenia sóry głowy, jej niefizjologicznego wyjałowienia z bakterii - co powoduje, że układ odpornościowy nie może się "uczyć" nowych antygenów poprzez interakcje z naturalna florą bakteryjną. Ponad to flora bakteryjna fizjologiczna jest barierą, tak jak w jelicie, przed zasiedlaniem się innych patogennych bakterii w tym samym miejscu. Zatem codzienne mycie nie tylko pogorszy kondycję włosa i skóry głowy przez jej wysuszenie, ale sprzyja rozwojowi grzybicy, czy zakażeń bakteryjnych.

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Jeżeli ktoś odczuwa taka potrzebę- może myc włosy nawet dwa razy dziennie. Trzeba jednak pamiętać żeby unikać szamponów z silikonami- to one głównie niszczą włosy obklejając je sztucznymi substancjami- również te włosy szybciej się przetłuszczają, my je musimy częściej myc i kolo się zamyka.

6.12.2012 przez Anasarka - Lekarz: stażysta
obalam

Jeśli używa się dobrych kosmetyków to nie powinno to prowadzić do niszczenia włosów. Fryzjerzy nie polecają codziennego mycia, ponieważ to prowadzi do nadmiernego przetłuszczania. Podobno...

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Włosy powinno się być maksymalnie raz na dzień. Częstsze mycie włosów może doprowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń.

24.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Dobierając odpowiedni szampon nie dojdzie do tego. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele szamponów przeznaczonych do pielęgnacji włosów które je dożywiają przez co są mocniejsze. Przetłuszczone włosy nie są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne poza tym gromadzący się na nich łój jest pożywką dla bakterii.

Codziennie myjąc się zapobiegamy wielu chorobom a dodatkowo odświeżamy się przez co nasze ciało pracuje lepiej.

źródło:

http://www.fryzjerzy.pl/index.php?fr=porady&cn=2&co=31

http://www.nazdrowie.pl/artykul/wlasciwa-pielegnacja-wlosow

17.01.2013 przez Kasia Gawrych
potwierdzam

włos potrzebuje naturalnego "natłuszczenia" codzienne mycie nie przyczynia się do tego

17.01.2013 przez Katarzyna - Student: inżynier biomedyk
potwierdzam

Myjąc codziennie włosy, uszkadzamy delikatną skórę głowy, a co za tym idzie i włosy. Zalecane jest mysie szamponami do codziennej pielegnacji.

18.01.2013 przez Martyna Zasieczna - Student: ratownik medyczny
potwierdzam

Oczywiście, że tak ! Będą się dużo szybciej przetłuszczać no i przede wszystkim je osłabimy ;)

18.01.2013 przez Patrycja Mila
potwierdzam

częste mycie i nieodpowiednia pielęgnacja może przesuszać skórę głowy oraz włosy.

19.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Niektórzy profesjonaliści uważają, że należy je myć codziennie, gdyż w dużych miastach jesteśmy narażeni na tak wielkie zanieczyszczenia, że jest to niezbędne. Jeśli zatem nie możesz sobie pozwolić na codzienne mycie bądź nie jest to po prostu w twoim przypadku niezbędne, noś nakrycie głowy. Dosyć częste mycie włosów zalecane jest zwłaszcza osobom w wieku dojrzewania, kiedy to gruczoły łojowe intensywnie pracują, sprawiając, że włosy nieustannie są tłuste

18.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

W światowych bazach naukowych brakuje badań klinicznych porównujących stopień „zniszczenia” włosów związany z codziennym, częstszym lub rzadszym myciem włosów. Powołując się zatem na portale, takie jak: doctormed.pl, fryzjerzy.pl, nazdrowie.pl podejrzewać mi pozostaje, że jednak można myć głowę codziennie.

Źródło: http://www.doctormed.pl/wydzial/313/artykul/245/Co%20niszczy%20moje%20w%C5%82osy

http://www.fryzjerzy.pl/index.php?fr=porady&cn=2&co=31

http://www.nazdrowie.pl/artykul/wlasciwa-pielegnacja-wlosow.