Czosnek pomaga leczyć przeziębienie

Czosnek znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych, polecany jest jednak także w zwalczaniu infekcji wirusowych. Czy faktycznie jest skuteczny?

Próby weryfikacji mitu (10)

7.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
potwierdzam

Czosnek naprawdę ma właściwości antywirusowe. Przeprowadzone badania wykazały, że działa on na różne ludzkie wirusy, w tym właśnie Rhinowirusy, a także na, między innymi, wirusy grypy i opryszczki.

21.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
potwierdzam

Długo przed wynalezieniem antybiotyków, czosnek był stosowany do zwalczania różnego rodzaju chorób. Dzięki swoim zdolnościom zwalczania bakterii powodujących różne infekcje, z powodzeniem jest używany w leczeniu bólu gardła, przeziębień, gryp, zapaleniu oskrzeli i płuc, infekcji ucha. Jego działanie jest zbliżone do działania niektórych antybiotyków, nie ma jednak ich negatywnych skutków. Czosnek jest wspaniałym lekiem wykrztuśnym stosowanym przy ostrym i przewlekłym zapaleniu oskrzeli, kokluszu i oskrzelowej astmie, jak również przy zapaleniu zatok, przewlekłym katarze, gorączce siennej i zapaleniu śluzówki nosa. Działa napotnie, przez co pomaga obniżyć gorączkę. Skomplikowany mechanizm działania w artykule w załączniku.

1.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Czosnek jest skuteczną bronią przeciwko infekcjom bakteryjnym, wirusowym oraz pasożytniczym. Zmiażdżony, świeży czosnek wydziela alicin, substancję, która posiada (jak stwierdzono poprzez szereg doświadczeń laboratoryjnych) silniejsze działanie antybiotyczne niz penicylina czy tetracyklina. Czosnek z powodzeniem jest używany w leczeniu bólu gardła, przeziębień, gryp, infekcji oskrzeli i płuc, infekcji przewodu pokarmowego, jak również pomaga w odbudowaniu populacji przyjaznej bakterii po odbytych kuracjach antybiotykowych.

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Czosnek dziala bardzo silnie antybakteryjnie. jego dzialanie jest juz nawet udowodnione licznymi badaniami klinicznymi.

9.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Czosnek jest wykorzystywany do leczenia przeziębień, ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze (zwłaszcza infekcji górnych dróg oddechowych).

Prócz tego czosnek ma działanie odkażające, dzięki czemu nie tylko walczy z drobnoustrojami, które wywołują przeziębienie, ale również chroni nasz organizm przed kolejnym nawrotem choroby.

Źródło, książka pt "Magiczny świat czosnku" - wyczerpuje całą wiedzę o tej roślince zarówno w aspektach kulturowych jak i medycznych.

10.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Czosnek wydziela alicin (S-tlenku disulfidu diallilowego, S-allilo-2-propenotiosulfinianu) które ma silniejsze działanie od tetracyklin i penicylin.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Czosnek ma bardzo dużo zastosowań leczniczych. Jest to roślina, której skuteczność dowiedziono badaniami klinicznymi i została wpisana do oficjalnej Farmakopei. Hamuje zabija wiele bakterii i grzybów. Świeży sok hamuje także rozwój wirusów grypy. Działa napotnie, obniża gorączkę i ciśnienie krwi.

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Czosnek z powodzeniem jest używany w leczeniu bólu gardła, przeziębień, gryp, infekcji oskrzeli i płuc, infekcji przewodu pokarmowego, jak również pomaga w odbudowaniu populacji przyjaznej bakterii po odbytych kuracjach antybiotykowych.

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Zawarte w czosnku fitoncydy działają podobnie jak antybiotyki – bakteriobójczo, grzybobójczo lub pierwotniakobójczo. Obecna w czosnku allicyna (jeden z fitoncydów) hamuje procesy życiowe drobnoustrojów, niektórych z nich nawet silniej niż tetracyklina czy penicylina (a trudno ustalić, który z 200 wirusów wywołujących przeziębienie jest odpowiedzialny za nasze dolegliwości).

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Czosnek jest substancją, która posiada liczne właściwości lecznicze. Dlatego bywa wykorzystywany do leczenia różnego rodzaju dolegliwości, w tym przeziębień, które są szczególnie powszechne w okresie jesienno-zimowym. Oto kilka rad jak wykorzystać czosnek do walki z przeziębieniem.

17.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

1. Czosnek zawiera substancje o działaniu przeciwwirusowym (przeziębienie - Rhinowirusy) oraz przeciwgrzybiczym. Istnieją również badania naukowe na materiale ludzkim, które dowodzą pozytywnego wpływu substancji zawartych w czosnku na układ immunologiczny człowieka.

Proponuję też spojrzeć tutaj:

http://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/95/czosnek-na-grzybic%C4%99-pochwy/

http://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/376/czosnek-wzmacnia-odporno%C5%9B%C4%87/

Źródło: http://www.fasebj.org/content/24/7/2576; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18433338; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22046173; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15821901; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21394213; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22095907; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19673699; http://www.bashaar.org.il/files/5389.pdf