Wiek ojca w momencie poczęcia jest bez znaczenia dla zdrowia dziecka

No właśnie co sądzicie na ten temat, powszechnie bowiem wiadomo, że zaawansowany wiek ciężarnej może wpłynąć niekorzystnie na rozwój dziecka, a jak jest z tatusiami?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (18)

5.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Stwierdzenie to nie jest prawdziwe. Wiek ojca także ma na to wpływ. Wiąże się to z większą fragmentacją DNA u starszych mężczyzn. Badania wykazały, że wskaźnik fragmentacji zaczynał być nieprawidłowy w wieku ok. 56 lat. Oprócz tego wraz z wiekiem zmniejsza się ruchliwość plemników i ich ilość co dodatkowo ma niekorzystny wpływ na płodność.

6.10.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
potwierdzam

Sprawa jest dosyc dyskusyjna. Nie istnieja konkretne badania ktore z cala pewnoscia potwierdzalyby wplyw wieku na jakosc materialu genetycznego w spermie( http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16766665 ). Z drugiej strony sa doniesienia o korelacji miedzy wiekiem mezczyzny a mozliwoscia wystopienia zespolu Downa u dziecka( http://webzoom.freewebs.com/malebiologicalclock/Reprints/Paternal%20Age.pdf ) lecz nie tylko przez starzenie, ale tez w mlodym wieku przed 20stka ( http://www.jstor.org/discover/10.2307/3702393?uid=3738840&uid=2&uid=4&sid=21101116315833 ).Widomo na pewno ze sa roznice jakosciowe; mniejsza objetosc, ilosc pleminkow, zywotnosc. Jednak efekty starzenia moga byc wybitnie indywidualne, dlatego po 50tce warto zrobic badania przed probami zaplodnienia.

7.10.2012 przez Przemysław Filipiak - Student medycyny: kierunek lekarski
obalam

W jądrach tatusia zachodzi spermatogeneza w wyniku której wytwarzane są plemniki. Cały cykl trwa 72 dni więc u tatusia dochodzi do wytworzenia nowych plemników co 72 dni natomiast mama rodzi się z zestawem komórek jajowych i nie produkuje już nowych w trakcie życia więc przykładowo : 40 letnia mama = 40 letnia komórka jajowa, natomiast 40 letni tata = max 71 dniowe plemniki.

7.10.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
riposta

Sprostowanie do powyzszego. Komorki jajowe sa produkowane przez caly okres od rozpoczecia cyklu miesiecznego, do jego zatrzymania(menopauzy). Podczas rozwoju plodu powstaja jedynie oocyty u ktorych mejoza zatrzymana jest na etapie diakinezy pierwszego podzialu. Dopiero rozpoczecie dojrzewania plciowego powoduje przejscie do dalszych faz podzialu redukcyjnego(w stadium ktorego moze dojsc do sporej zmiennosci materialu genetycznego miedzy poszczegolnymi komorkami jajowymi). Dzieje sie tak raz w miesiacu. Caly ten proces nazywa sie oogeneza.

11.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Wiek ojca nie ma wpływu na zdrowie dziecka ponieważ u mężczyzn cały powstawania plemnika jest krótki więc i sama mejoza przebiega bez zatrzymań co zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów. U kobiet niestety Proces powstawania komórki jajowej jest zahamowany 2 razy i trwa zdecydowanie dłużej przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia błędów w podziale mejotycznym.

13.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Obecnie mówi się o tym, że wiek ojca może mieć wpływ na wystapienie u dziecka schizofrenii/autyzmu. Poza tym u starszych mężczyzn ilość mutacji materiału genetycznego zawartego w plemnikach jest większa niż u mężczyzn młodszych.

18.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Mutacje w genach dziecka nie leżą tylko po stronie matki. Im bardziej jest zaawansowany wiek mężczyzny w momencie prokreacji, tym bardziej przekazywany genom ulega spontanicznej mutacji, które odpowiedzialne są za niektóre zaburzenia, takie jak autyzm czy schizofrenia.

18.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Plemniki systematycznie wytarzają się co jakiś i są zastępowane przez nowe .

19.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W badaniach naukowych wykazano wpływ wieku.

23.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Australijscy naukowcy dowiedli, że w testach poznawczych dzieci starszych ojców zdobywają wyraźnie mniej punktów niż potomstwo ojców młodych.

Rezultaty wydają się kontrowersyjne, bowiem jeszcze do niedawna uważano, że to wiek matki ma największy wpływ na zdrowie i zdolności dziecka, podczas gdy wiek ojca nie ma najmniejszego znaczenia.

Tymczasem badanie przeprowadzone pod kierunkiem Johna McGratha z Instytutu Mózgu przy australijskim Uniwersytecie w Queensland sugeruje, że tej teorii należy się bardzo dokładnie przyjrzeć.

11.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Istnieją choroby, które mają związek z wiekiem ojca. Są to min. schizofrenia czy choroby autosomalne takie jak zespół Marfana i achondroplazja.

15.11.2012 przez Szymon Suwała - Lekarz: lekarz POZ
obalam

Wiek ojca okazywał się w badaniach naukowych istotnym czynnikiem mającym wpływ na zdrowie dziecka - statystycznie oceniono, że ilość mutacji de novo dubluje się co 16,5 roku życia ojca.

22.11.2012 przez Maciej - Student medycyny: student medycyny
obalam

Coraz liczniejsze badania kliniczne dowodzą iż wraz z wzrostem wieku mężczyzny, jakość jego nasienia ulega degradacji, co wiąże się z częstszymi problemami z zajściem w ciąże a także liczbą ciąż z zaburzonym rozwojem.

Przykładowe badanie na ten temat: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22429861

25.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Naukowcy ostrzegają, że jakość spermy znacząco spada po 45 roku życia. Stąd im starszy tata, tym większe ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak autyzm, schizofrenia, psychoza maniakalno-depresyjna. Poza tym u dzieci ojców powyżej 50 roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Obliczono, że w jednym przypadku na pięć za zespół Downa odpowiedzialny jest materiał genetyczny zawarty w plemniku.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Wiek ma znaczenie dla obu płci!

Dla czterdziestoletniego mężczyzny ryzyko spłodzenia chłopca z autyzmem jest sześć razy większe niż dla 20-latka. Natomiast, 17 razy częściej stwierdza się autyzm u dziewczynek, których ojcowie przekroczyli wiek 40 lat.

Wiek mężczyzny może być źródłem występowania jeszcze innych rzadkich, patologicznych schorzeń. Kobiety nie są więc już jedynymi osobami, które, jeżeli w dojrzałym wieku starają się o dziecko, są postrzegane jako podejmujące poważne ryzyko.

Autyzm, schizofrenia, wady wrodzone, a zwłaszcza zaawansowany wiek mężczyzny stanowią poważne zagrożenie dla przyszłego potomstwa. Potwierdzają to badania opublikowane w brytyjskim czasopiśmie naukowym Nature.

13.12.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
obalam

wiek ojca ma znaczenie gdyż im starszy tym większe prawdopodobieństwo zapłodnienia przez plemniki z wadami.

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Z opublikowanych na łamach Nature islandzkich badaniach wynika, że starsi ojcowie znacznie częściej przekazują swojemu potomstwu mutacje niż starsze matki.

24.04.2013 przez Dagmara Kołakowska - Student: .
obalam

Niestety, zaawansowany wiek powoduje kumulowanie mutacji, które powodują nieodpowiedni przebieg spermatogenezy. W efekcie większy odsetek powstających plemników jest nieprawidłowy. Może to powodować nie tylko utrudnienie w poczęciu dziecka, ale też odchyły w zawartości materiały genetycznego niesionego przez plemnika, choćby dlatego, że z wiekiem może nastąpić więcej niepożądanych zmian podczas mejozy prowadzącej do powstawania gamet, czyli komórek jajowych lub plemników.