Elektrowstrząsy są ciągle używane w psychiatrii

Czy może takie sceny można tylko zobaczyć w filmach?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

28.12.2012 przez Maria Brzezińska - Inny: Uczennica szkoły średniej
potwierdzam

Jest to prawda. Terapia elektrowstrząsowa jest stosowana w wielu krajach - między innymi w USA, Japonii czy Wielkiej Brytanii ale na znacznie mniejszą skalę niż kiedyś. Trudno tutaj o dokładne liczby dotyczące stosowania takiej metody leczenia, gdyż nie przeprowadza się dokumentacji na ten temat, z wyjątkiem niektórych stanów np. Texasu - rocznie przeprowadza się tam ok. 1500 takich zabiegów (źródło: Texas Department of State (2002) Electroconvulsive therapy report).

Nic mi nie wiadomo na temat używania elektrowstrząsów w szpitalach w Polsce, ale terapia ta nigdy nie została prawnie zdelegalizowana.

4.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
potwierdzam

Oczywiście, że są stosowane i to nie tylko w zaburzeniach urojeniowych, ale i depresyjnych (duże depresje) z dobrym skutkiem terapeutycznym.

26.03.2013 przez Julia Stradomska - Student medycyny: Student medycyny?
potwierdzam

Elektrowstrząsy są wciąż używane w psychiatrii rzadko, w przypadkach zaburzeń(depresja, stany maniakalne, katatonia) nie poddających się leczeniu farmakologicznemu i psychoterapii. Podczas leczenia elektrowstrząsami przez mózg

pacjenta przesyłany jest przez krótki okres czasu prąd, co ma na celu wywołanie

krótkotrwałego napadu drgawkowego (konwulsji). Elektrowstrząsy stosuje się po

znieczuleniu ogólnym i podaniu leków zwiotczających mięśnie, aby podczas konwulsji

pacjent nie wyrządził sobie krzywdy. Zwykle elektrowstrząsy są stosowane w schemacie

sześciu lub dwunastu sesji przez specjalnie w tym celu wyszkolony personel medyczny, jedynie w szpitalach psychiatrycznych.

15.12.2013 przez Michał Płaczek - Inny: Dramaturg, teatrolog
potwierdzam

Oczywiście, że terapia elektrokonwulsyjna (ECT) jest nadal stosowana. Jest to skuteczna metod leczenia depresji, przydatna w stanach nagłych w psychiatrii - przykładowo kiedy do czynienia mamy z katatonią bądź wysokim ryzykiem popełnienia przez pacjenta samobójstwa.

Mit ECT był już wielokrotnie opisywany - i detonowany. Filmy takie, jak "Lot nad kukułczym gniazdem" sugerują, że jest to sposób na trwałe okaleczenie psychiki, jak również źródło bólu. Nie jest to prawda.

Do negatywnych skutków ubocznych należą najczęściej urazy kręgosłupa lub kończyn, dlatego do procedury włączono stosowanie chlorku sukcynylocholiny jako środka zwiotczającego mięśnie. Część pacjentów wykazuje też czasowe i wybiórcze zaniki pamięci.

Więcej informacji można znaleźć w: Kaplan and Sadock's Comprehensive Textbook of American Psychiatry, 7th ed., w rozdziale 31.31, który poświęcony jest tej metodzie terapeutycznej.

11.04.2015 przez Michał Sosnowski - Inny: Pasjonat
potwierdzam

Są stosowane w USA na szeroką skalę niestety. Nie wiem jak w Polsce. Widzę parę informacji mówiących nieprawdę, że jest to dobra metoda leczenia "depresji", "schizofrenii". Powoduje uszkodzenia mózgu, utraty pamięci, stosuję się ją żeby osoba była bardziej posłuszna i bardziej otumaniona - co później nazywa się pozytywnym efektem terapii. Nie ma w tym nic humanitarnego, zatroskania o osobę, jej środowisko, dzieciństwo, styl życia. Wymysł psychiatrii, powstała w latach 30 tych, po tym, jak psychiatrzy podpatrzyli ją od świń, na których to stosowano. Podaje linki pod spodem.

Dołączone wideo:
26.11.2015 przez Marlena - Pielęgniarka: licencjat pielęgniarstwa
potwierdzam

Elektrowstrząsy są używane nawet w Polsce.