Gorączka może wywołać drgawki u dzieci

fakt czy mit

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

10.01.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
potwierdzam

tak wysoka goraczka moze wywołąc drgawki u dzieci.

20.02.2013 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
potwierdzam

Istnieją drgawki gorączkowe

Drgawkami gorączkowymi nazywamy drgawki występujące u dzieci, spowodowane nagłym wzrostem temperatury ciała; często z powodu infekcji np. górnych dróg oddechowych.

Drgawki gorączkowe dzieli się na proste i złożone.

Drgawki gorączkowe proste – występują najczęściej, mogą trwać od kilku sekund do 15 minut, po czym ustępują samoistnie. Jeden napad pojawia się w ciągu 24 godzin. Drgawki są uogólnione, dotyczą całego ciała dziecka.

Drgawki gorączkowe złożone – trwają dłużej niż 15 minut, występują częściej niż raz w ciągu doby. Mogą być ograniczone do jednej strony ciała dziecka.

Drgawki gorączkowe powodowane zwykle są przez gwałtowny wzrost temperatury ciała. Mogą pojawiać się także, gdy gorączka spada szybko w dół.

Stopień nasilenia objawów towarzyszących nie ma związku z wysokością temperatury. Mogą wystąpić bardzo silne drgawki np. przy temp. 38`C, a słabe przy temp. 40`C.

Drgawki gorączkowe same w sobie z reguły nie są tak niebezpiecznie, na jakie mogą wyglądać. Nie powodują stałych następstw w mózgu.

4.04.2013 przez mulinka5656 - Inny: matka 2 dzieci
potwierdzam

Kiedyś moja córka miała Rotawirusa i z tego powodu znalazłyśmy się w szpitalu. Córka miała gorączkę i dostała wówczas drgawek. Drgawki wystąpiły u córki tylko wtedy przy rotawirusie. Dziś córusia ma 7 lat .

21.04.2013 przez Anna Rozbicka - hmmmm
potwierdzam

potwierdzam. Moj synek tydzien temu wlasnie mial drgawki spowodowane goraczka., To drugi raz w jego zyciu. No ale ma to po mnie ;)

1.04.2014 przez Marta Żak
potwierdzam

Tak, to prawda. Przy bardzo wysokiej temperaturze u niemowlaka może dojśc do stanu zagrażającego życiu, kiedy właśnie pojawiają się drgawki.