Mężczyźni silniej odczuwają ból

Zgadzacie się z tym?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

3.10.2012 przez Iza - Student: student
potwierdzam

zgadzam się że mężczyżni bardziej odczuwają ból,

nawet przy zwykłym bólu głowy wydaje im się że umierają :)

nie mówiąc już o grypie, kobieta jest po prostu bardziej uodporniona na ból

3.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Wydaje mi się że kobiety silniej odczuwają ból, a mężczyźni są raczej panikarzami i boją się bólu, przykład: choćby wizyta u stomatologa, dlatego też może powstać taki mit.

4.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

To mit, że panowie dotkliwiej niż kobiety odczuwają ból - dowodzą naukowcy z Stanford University w USA na łamach "Journal of Pain". Do tych wniosków doszli po przeanalizowaniu wyników badań ponad 72 tysięcy pacjentów z powszechnymi problemami zdrowotnymi. Okazało się, że kobiety zgłaszały odczuwanie bólu, gdy przechodziły 39 z 47 chorób - najczęściej uskarżały się na problemy ze stawami i trawieniem, schorzenia układu krążenia oraz zaburzenia oddychania. Panie częściej narzekały na silne migreny oraz bóle szyi.

Uczestnicy eksperymentu nie tylko wskazywali, co ich najczęściej boli, ale również jak intensywny jest ból - określali go w skali od 1 do 10. I tu kobiety wiodły prym w najwyższym ocenianiu swojego cierpienia. Uczeni zwrócili uwagę na to, że odczuwanie bólu przez panie zmienia się w cyklu miesiączkowym. Kiedy dominują estrogeny (tuż przed owulacją), nasila się wydzielanie endorfin, które przyhamowują odczuwanie bólu.

10.10.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
potwierdzam

Niestety tak, kobieta ma wyższy próg bólowy..

24.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Jest to zależne od osoby, ale badania sugeruja, że wiele rodzajów doznań bólowych - ale nie na wszystkie, to kobiety mają zmniejszoną tolerancję bólu.

30.10.2012 przez Konrad Babij - Student: Biotechnolog
obalam

Wg. badań Kenneth i in, przedstawionych w Psychosomatic Medicine, mężczyźni wykazują wyższą tolerancję na ból.

Powołując się na artykuł Alex Stevenson, z Penn State University, badacze ze State University of New York Zauważyli iż tolerancja na ból mężczyzn rosła w obecności kobiet.

http://live.psu.edu/story/35933

13.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Innym czynnikiem współodpowiedzialnym za reakcję mózgu na ból jest płeć. Już kilkakrotnie donoszono o różnicach w aktywacji systemu mózgowych receptorów alfa-opioidowych pod wpływem impulsów bólowych pochodzących z tkanek głębokich u kobiet i u mężczyzn. Wykorzystując technikę PET stwierdzono, że u mężczyzn dochodzi do silniejszego pobudzenia receptorów wzgórza oraz zwojów podstawy mózgu (Journal of Neuroscience 2002, 22: 5100-5107, Psychosomatic Medicine 2004, 66: 198-206).

15.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
obalam

według badań kobiety silniej odczuwają ból, chociaż moim zdaniem każdy inaczej odczuwa ból, jeden jest bardziej wytrzymały, a drugi mniej

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

naukowcy z Stanford University w USA na łamach "Journal of Pain" udowodnili na grupie 72 tys. badanych, że kobiety odczuwają silniej ból. Kobiety zgłaszały odczuwanie bólu, gdy przechodziły 39 z 47 chorób - najczęściej uskarżały się na problemy ze stawami i trawieniem, schorzenia układu krążenia oraz zaburzenia oddychania. Panie częściej narzekały na silne migreny oraz bóle szyi.

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Odczuwanie bólu jest indywidualne dla każdemu z nas. Tak jakby z pikanymi rzeczami dla kogoś jest strasznie pikantne a drugi nawet tego nie czuje. Ale są panikarzami :D

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Badania wykazały, że średnio:

a) tolerancja na ból spada z wiekiem

b) mężczyźni wytrzymują więcej bólu niż kobiety

c) Biali tolerują więcej bólu niż rasa wschodnia, natomiast czarni plasują się po środku.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Badacze z uniwersytetu w Bath odkryli, że kobiety koncentrują się na emocjach związanych z bólem, co sprawia, że uczucie bólu jest jeszcze silniejsze. Na wyciągnięcie takich wniosków pozwolił eksperyment, podczas którego osoby badane proszono o zanurzenie rąk w ciepłej wodzie, a następnie w lodowato zimnej wodzie przez co najmniej 2 minuty. Kobiety odczuwały ból znacznie szybciej, niż mężczyźni i były w stanie go znosić przez dużo krótszy okres czasu.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

To mit, że panowie dotkliwiej niż kobiety odczuwają ból - dowodzą naukowcy z Stanford University w USA na łamach "Journal of Pain". Do tych wniosków doszli po przeanalizowaniu wyników badań ponad 72 tysięcy pacjentów z powszechnymi problemami zdrowotnymi.