Istnieją narządy, które nie bolą

Czasem boli nas wszystko. Czy jednak istnieją narządy, które nie mogą boleć?

Próby weryfikacji mitu (6)

3.10.2012 przez Ola G - Student: pasjonatka medycyny
potwierdzam

Oczywiście takim narządem jest wątroba. Wątroba nie boli, z jasnego powodu, nie jest ona unerwiona, można jedynie odczuwać niewielki ból, kiedy owy narząd powiększa się, gdyż uciska on na otaczającą i unerwioną błonę surowiczą zwaną torebką wątrobową.

3.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

oczywiście że tak np wątroba (może gdyby bolała udałoby się szybciej wykryć raka), płuca czy mózg, są to narządy nieunerwione i w związku z tym nie mogą boleć

3.10.2012 przez Maciej Buryj - Student: III rok
potwierdzam

Są narządy, które nie mają unerwienia czuciowego, a więc nie są same w sobie zdolne do wywoływania bólu. Takimi organami są na przykład: wątroba, płuca, mózg. One nie bolą. Ale przecież mówi się, że boli wątroba, kłuje w klatce piersiowej podczas oddychania. To prawda, ale ból powstaje w "opakowaniu" tych narządów. Wątroba znajduje się w torebce, która boli przy rozciąganiu, a więc, gdy wątroba powiększa się. Płuca otoczone są opłucną, która posiada bardzo obfite unerwienie czuciowe. Mózg otoczony jest oponami, które uciśnięte obrzękniętym mózgiem (na przykład wskutek porażenia słonecznego) wywołują silny ból głowy.

4.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
potwierdzam

Mózg, wątroba czy płuca nie mają unerwienia czuciowego, więc same w sobie nie bolą. Jak to pogodzić z doświadczeniami wielu z nas, którzy doznawali bólu głowy, wątroby czy klatki piersiowej? Nieunerwione płuca umieszczone są w silnie unerwionej opłucnej – w przypadku choroby płuc bolą nie one, lecz właśnie opłucna. Wątrobę otacza torebka, która przesyła sygnał bólowy w momencie rozciągania się na skutek powiększania się tego narządu. Podobnie mózg, otoczony oponami mózgowymi, wywołuje silny ból głowy dopiero wtedy, gdy jego obrzęk czy rosnący guz zacznie je uciskać. Dlatego ważna jest systematyczna diagnostyka tych narządów, by atakująca je choroba nie rozwijała się niepostrzeżenie, wysyłając alarmowy sygnał w momencie, gdy jest już za późno.

4.10.2012 przez Iza - Student: student
potwierdzam

są narządy które nie bolą,

płuca np nie bolą i z tego powodu często bardzo późno wykrywa się raka płuc, jest wtedy często za późno

5.10.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
potwierdzam

Oczywiście że tak. Jak wyżej napisano, takie organy jak płuca czy watroba. Nie jest to w sumie dla organizmu dobrze bo przy zatruciu np. muchomorem sromotnikowym, który atakuje zwłaszcza wątrobę. Takie zatrucie może nie dawać żadnych objawów nawet kilka dni a w tym czasie watroba może być już całkiem zniszczona. Gdyby była unerwiona mozna byłoby wcześniej wykryć zatrucie.

10.10.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Drodzy Pogromcy, oczywiście, że potwierdzamy. Brak zakończeń czuciowych obwodowego układu nerwowego występuje między innymi w miąższu wątroby, mózgu, miąższu płuc, śródbłonku naczyniowym i wielu innych narządach i tkankach naszego organizmu.

 

Piśmiennictwo

K. Ostrowski. Histologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Wydanie II.