Choroby zębów mogą wpływać na nasze serce

Czy rzeczywiście nasze serce może chorować prze chore zęby?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (16)

3.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Jak mówi powiedzenie przez żołądek do serca kobieta trafia do mężczyzny, tak i zdrowe zęby są podstawą do dalszego leczenia, a zepsute niestety mogą przyczynić się nawet do zawałów serca, bólów zatok stawów i innych dziwnych chorób o których zwykły szary człowiek nie ma zielonego pojęcia

4.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
potwierdzam

Tak, zakażenia w obrębie zębów stanowią czynnik ryzyka zapalenia wsierdzia.

5.10.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
potwierdzam

To prawda. Dlatego też przed zabiegami kardiochirurgicznym należy zadbać o stan zdrowia jamy ustnej.

17.10.2012 przez Ola Mordak - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Zakażenie odogniskowe może powodować miażdżycę i w konsekwencji zawał serca.

18.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Osoby mające pewne problemy kardiologiczne powinny poinformować o tym lekarza dentystę. Jeżeli pacjent ma np. wypadanie płatka zastawki mitralnej z niedomykalnością zastawki lub znacznym zgrubieniem płatków zalecana jest mu profilaktyczna antybiotykoterapia w celu uniknięcia infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Prawie jedną trzecią bakterii, saprofitujących w jamie ustnej stanowią paciorkowce zieleniące ( Streptococcus viridans), bakterie te posiadają zdolność przylepiania się do gładkich powierzchni, w tym również na skrzeplinach w sercu. Nieleczone choroby zębów mogą spowodować zakażenie krwi bakteriami.

18.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Jeżeli jest jakiś stan zapalny w człowieku nie leczony wpływa to na cały organizm bo z tego stanu zapalnego przedostają się bakt. do krwi co zatem na cały organizm wiec i do serca!

19.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Bakterie odpowiadające za ogólnie pojęte choroby zębów wywołują powikłania sercowo naczyniowe.

Przy zabiegach dentystycznych np ekstrakcji zęba u pacjenta utrzymuje się prze kilka dni bakteremia ( posocznica ) czyli obecnosć baktetrii we krwii. Krew jest fizjologicznie jałowa. Powikłaniem posocznicy jest miedzy innymi infekcyjne zapalenie wsierdzia, w której kolonie bakterii niszczą zastawki i wywołują stan zapalny wewnetrznej warstwy serca.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22722406

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22514251

takich prac można znaleść znacznie więcej

22.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Zarówno przy chorobach zębów jak i podczas zabiegów wykonywanych na nich, bardzo łatwo o dostanie się bakterii do krwioobiegu. Występuje wtedy bakteriemia, która szczególnie u pacjentów z grup ryzyka może wywołać infekcyjne zapalenie wsierdzia.

23.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Zepsute zęby szkodzą zdrowiu - to na ogół wiemy. Ale jaki związek mają z miażdżycą albo z zawałem serca? Ostatnio kolega, który panicznie boi się dentysty i ma przez to w ustach istne Koloseum, usłyszał od kardiologa, że swoją chorobę miażdżycową "zawdzięcza” m.in. fatalnemu stanowi uzębienia.

- Chore zęby mogą być przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych. Nie tylko chorób serca, także innych narządów, np. nerek, wątroby, płuc czy mózgu.

26.10.2012 przez Michał Smoliński - Student medycyny: przyszły lek :P
potwierdzam

Zdrowe zęby to nie tylko brak bólu i piękny uśmiech ale zdrowe całe ciało! infekcje z jamy ustnej drogą krwi mogą przenosić się na inne narządy i okolice jak serce, śródpiersie, płuca. Przed planowanymi zabiegami operacyjnymi istnieje konieczność zadbania o stan uzębienia.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Tak chore zęby, to wrota wejści bakterii do naszego organizmu. Najcześciej bakteriami wywołującymi ich niszczenie to paciorkowce zieleniejace, która mają skłonność do tworzenia bifilmu, czyli narastania kolonii na powierzchniach, które są wysoko oporne na działanie większości leków, mają one tez zdolność do tworzenia bakteryjnych kolonii na płatkach zastawek, co powoduje bakteriemię i uszkodzenie zastawek serca. Dodatkowo role tu odgrywa anatomia wszelkie choroby zębów, ubytki czy ropnie, czesto dostają się z krwią czy chłonką do śródpiersia przedniego a stamtąd poprzez ciągłość w okolice śródpiersia środkowego, gdzie mamy serca, bedąc ryzykiem rozwoju zapalenia mięśnia sercowego, osierdzia, czy wsierdzia

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Choroby zębów mają wpływ nie tylko na serce, ale również na nerki i układ pokarmowy, w zasadzie na cały organizm. Każda choroba, obciążenie ze strony układu immunologicznego może mieć wpływ na cały organizm i narządy z osobna

25.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

W ludzkich ustach występuje 700 różnych bakterii. Nieregularne mycie zębów pozwala rozkwitać ich koloniom. Większość z nich jest łagodna, a niektóre pomagają nam w zachowaniu dobrego zdrowia. Ale są takie, które potrafią spowodować kaskadę zdarzeń prowadzących do chorób oskarżanych o powodowanie zawałów

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Bakterie w zaawansowanej próchnicy zębów mogą być bezpośrednią przyczyną zapalenia wsierdzia (wewnętrznej błony serca).

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Bakterie z nieleczonego/leczonego uzebienia moga droga krwionosna przeniesc sie do serca powodujac zapalenie miesnia sercowego.

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
potwierdzam

Oczywiście, że mogą. Bakterie transportowane z krwią organizują się wokół zastawek i innych tkanek m. sercowego, powodując jego zapalenie. Nie tylko serce może ucierpieć.