Zawał mięśnia sercowego wygląda inaczej u mężczyzn niż u kobiet

Zgadzacie się z tym?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

3.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Wyniki badań wykazują, że u młodych kobiet, które przebyły (przeżyły) ostre incydenty wieńcowe, np. zawał serca, albo nagłe zatrzymanie krążenia, a także u młodych kobiet zmarłych z przyczyn sercowych stwierdzono mniejszy stopień zwężenia światła tętnic wieńcowych w porównaniu z kobietami starszymi oraz mężczyznami. Stwierdzono także, że u młodych kobiet, które przebyły zawał serca, płytki krwi wykazują większą aktywność w porównaniu z płytkami krwi mężczyzn. Ma to bardzo istotne znaczenie, zważywszy na zasadniczą rolę, jaką w ostrym niedokrwieniu serca spełnia szybko tworzący się czop płytkowy w miejscu zwężenia tętnicy wieńcowej.

24.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

U mężczyzn ból w klp jest statystycznie częstszym głównym objawem, u kobiet częściej występowały wymioty, nudności, problemy z oddychaniem, objawy niewydolności serca. Historie choroby u kobiet częściej zawierały nadciśnienie tętnicze, cukrzycę tII, natomiast wśród meszczyzn poprzednie zawały, chorobę niedokrwienną serca, chorobę wrzodową. U męszczyzn też częściej obserwowano głębokie załamki Q i felę Pardeego. Kobiety częściej miały na miesiąc przed zawałem nowy symptom,

źródła:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1497064/

http://usgovinfo.about.com/cs/healthmedical/a/womensami.htm

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

U meżczyzni gorzej przechodzą zawał i czesto w ich przypadkach konczy sie smierciom, kobiety natomiast przechodzą zawał łagodniej, chociaz nie jest to reguła i moga byc przypadki ze jest odwrotnie, duzy wpływ na to maja rowniez predyspozycje danego osobnika

13.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Z licznych badań wynika, że u kobiet rzadziej niż u mężczyzn rozpoznaje się "przyłóżkowo" zawał serca, ponieważ opis dolegliwości zgłaszanych przez kobiety doznające zawału serca często rozmijają się z klasyczną definicją bólu wieńcowego (zawałowego). Nierzadko zdarza się, że ich dolegliwości mają bardzo niespecyficzny charakter, a ich umiejscowienie bywa nietypowe albo trudne do określenia.

Szczególnie dotyczy to młodszych kobiet, u których na dodatek lekarze, statystycznie podchodzący do norm wiekowych, są skłonni rozpoznawać całkiem co innego, nie zaś zawał serca.

Mężczyźni bardziej precyzyjnie opisują swoje dolegliwości, zwracając uwagę na uczucie ciężaru, rozpierania, zlokalizowanego w środkowej części mostka, promieniującego od środka klatki piersiowej do barków, szyi lub rąk. Kobiety są mniej precyzyjne w opisie swoich doznań. Bóle odczuwane przez nie mają czasem charakter gniecenia, silnego ucisku, a czasem jest to ból w dole przełyku, który można pomylić ze zgagą i nadkwasotą. Lokalizacja bólu doznawanego przez kobiety bardzo często dotyczy różnych miejsc w klatce piersiowej i szyi. Promieniowanie bólu także bywa określane w sposób niepewny. Niemal stałą dolegliwością zgłaszaną przez kobiety jest brak tchu, duszność, którą wiązać trzeba z pojawieniem się niewydolności serca.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

U kobiet choroba toczy się wiele lat, a jej zaostrzenia częściej przybierają postać niestabilnej choroby wieńcowej, rzadziej - zawału serca. U mężczyzn choroba trwa krócej, a zawał serca często jest pierwszym jej objawem. Także częściej niż u kobiet jest to zawał obejmujący całą ścianę serca.

27.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
potwierdzam

Nie tylko inaczej u kobiet i mężczyzn ale u każdej osoby objawy mogą być różne. Potwierdzam jednak, że jeśli chodzi o kobiety i mężczyzn zawał wygląda inaczej.

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

U każdej osoby zawał wygląda inaczej u niektórych będa to książkowe objawy tj: pieczenie w kl. piersiowej, mrowienie do lewej ręki do szczęki a u drugiego może boleć tylko brzuch

9.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Objawy zawału u kobiet różnią się od symptomów zwiastujących wystąpienie zawału u mężczyzn. Kobiety mogą odczuwać pewne dolegliwości szczególnie rano, dopiero po przebudzeniu. Oznaki zwiastujące, że w organizmie dzieje się coś złego to ból brzucha (zwłaszcza górnej jego części), odbijanie, nudności, wymioty, ogólne zmęczenie, nierówny rytm serca, ból karku, ból obejmujący krtań i okolice, duszność w klatce piersiowej, uczucie zimna oraz pot na czole i nad górną wargą.

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Przebieg choroby niedokrwiennej serca także jest dość zróżnicowany w zależności od płci. U kobiet choroba toczy się wiele lat, a jej zaostrzenia częściej przybierają postać niestabilnej choroby wieńcowej, rzadziej - zawału serca. U mężczyzn choroba trwa krócej, a zawał serca często jest pierwszym jej objawem. Także częściej niż u kobiet jest to zawał obejmujący całą ścianę serca.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Objawy u mezczyzn: bol za mostkiem, dusznosc, bol i dretwienie lewej reki.

Objawy u kobiet: bol w nadbrzuszu, odbijanie, nudnosci, wymioty, zmeczenie, nierowne bicie serca, bol karku, bol krtani i okolic, dusznosci bez bolu w klp, zimne poty.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Inaczej przebiega zawał u kobiet niż mężczyzn

Nie tylko zawał – także przebieg choroby niedokrwiennej serca jest zróżnicowany w zależności od płci: u kobiet choroba toczy się latami, a jej zaostrzenia częściej przybierają postać niestabilnej choroby wieńcowej, rzadziej - zawału serca. U mężczyzn choroba trwa krócej, a zawał serca często jest pierwszym jej objawem. Także częściej niż u kobiet jest to zawał obejmujący całą ścianę serca. Istnieją również różnice w mechanizmach odpowiedzialnych za zamknięcie światła tętnicy wieńcowej. W przypadku mężczyzn - i starszych kobiet - na ogół dochodzi do pęknięcia dawno wytworzonej, zwapniałej i kruchej blaszki miażdżycowej.