Długie podróże mogą wywoływać zator płucny

fakt czy mit

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

24.04.2013 przez Grażyna Czarnecka - Inny: szkoleniowiec-wykladowca BHP
potwierdzam

Długie siedzenia( np podczas podróży, lub długotrwałego unieruchomienia podczas choroby), może powodować zagięcie żyły podkolanowej i doprowadzić do zwolnienia przepływu krwi w żyłach długich w kończynach dolnych co jest jednym z czynników ryzyka, przy zatorowości płucnej. Inne czynniki to:uszkodzenie ściany naczyniowej (przebyta zakrzepica żylna, procesy zapalne, naciek nowotworowy).

Wrodzone lub nabyte stany nadkrzepliwości (czerwienica prawdziwa, nadpłytkowość, ciąża i połóg, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej, nowotwory złośliwe, leczenie przeciwnowotworowe, zespół nerczycowy, nieswoiste zapalenia jelit, wrodzone skłonności do zakrzepicy, obecność cewnika naczyniowego w żyle). Niektóre czynniki ryzyka działają przez więcej niż jeden mechanizm. Należą tu m.in. nowotwory złośliwe (największe ryzyko w przypadku zmian w obrębie jamy brzusznej lub miednicy), operacje (zwłaszcza ortopedyczne), urazy, otyłość (BMI > 30 kg/m2), wiek (szczególnie > 40 lat), żylaki kończyn dolnych. Jednak około 30 % nie udaje się znaleźć żadnych czynników sprzyjających zatorowości płucnej

25.04.2013 przez Wiola Jeż - Student: studentka farmacji
potwierdzam

Na skutek unieruchomienia kończyn ograniczony jest powrót żylny, co moze skutkowac powstawaniem zakrzepów, a w konsekwencji zatorów

25.04.2013 przez Magdalena Wladysiuk - Lekarz: Lekarz, HTA
potwierdzam

Wszystkie badanie epidemiologocziczne potwierdzaja wyższe ryzyko choroby zakrzepowo zatorowej po długich lotach. Warto poczytac o objawach - czasami sa mało charakterystyczne.

25.04.2013 przez Dariusz Maciszewski - Pielęgniarka: ratownictwo medyczne ,anestezjologia i intensywna terapia
potwierdzam

Po długotrwałym siedzeniu w samolocie w kończynach mogą się tworzyć skrzepy i zatory żylne. Taki skrzep jest częstym powodem zatoru płucnego kiedy popłynie z pądem krwi z nóg do prawego serca i dalej do krążenia płucnego.