Picie kawy w czasie ciąży jest szkodliwe

Czy nie wolno wypić ani kropelki kawy w czasie ciąży i w czym miałaby ona być szkodliwa dla dziecka?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (14)

3.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Potwierdzam picie kawy w ciąży jest szkodliwe pod warunkiem że jest ona mocna i dotyczy to również herbaty. Ale ogólnie nie zaszkodzi wypicie jednej słabej kawy

23.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Wprawdzie niewielka ilość tego napoju jest w ciąży dozwolona, ale nie należy też on do zdrowych napojów. Kofeina zawarta w kawie utrudnia wykorzystanie wapnia przez organizm, a przecież na dostarczaniu wapnia w ciąży nam bardzo zależy. Ma również wpływ na zmniejszenie przyswajania żelaza, którego tak bardzo teraz potrzebujesz. Jeśli masz problem z częstym oddawaniem moczu, kawa ten problem nasili. Może też nasilić problemy z zasypianiem oraz wahania nastroju, które często dokuczają ciężarnym. Jeśli cierpisz na zgagę, kawa może pogarszać twoje dolegliwości.

24.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Kofeina działa w organizmie człowieka przez ok. 4 godzin po wypiciu kawy, jednak u kobiet w ciąży trwa to dłużej, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży. W tym czasie przenika do układu krążenia, wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, podwyższa ciśnienie i podrażnia żołądek, wywołując zgagę, a nawet mdłości. Jest też moczopędna, powoduje więc wypłukiwanie z organizmu magnezu i wapnia. A przecież kobiety w ciąży i tak mają niedobory tego pierwiastka – organizm malca zabiera mamie wapń do budowy swoich kości. Picie dużych ilości kawy ogranicza też wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, a wiadomo, że kobiety w ciąży i bez picia kawy częściej są zagrożone anemią. Kofeina jest też niezdrowa dla nienarodzonego dziecka, którego wątroba nie potrafi sobie jeszcze z nią poradzić. Substancja ta sprawia, że organizm płodu jest w stanie pobudzenia. Może też negatywnie wpłynąć na produkcję hormonu wzrostu. Obliczono, że wypijanie 7 filiżanek kawy dziennie poważnie zwiększa ryzyko poronienia. Dlatego trzeba zmniejszyć spożycie tej używki do minimum. Najnowsze badania mówią, że bezpieczna dawka kofeiny w ciąży to 300 mg na dobę, co oznacza, że dziennie możesz wypić 2–3 filiżanki niezbyt mocnej kawy. Warto wytrwać w tym postanowieniu także po urodzeniu dziecka, kofeina przedostaje się bowiem do mleka karmiącej mamy.

25.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Kofeina powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych, co z kolei grozi komplikacjami, które mogą okazać się zgubne dla ciąży. Powikłania te dotyczą jednak kobiet, które spożywają duże, przekraczające 300-400 mg ilości kofeiny dziennie. Kobiety w ciąży powinny spożywać nie więcej niż dwie filiżanki kawy dziennie. Inaczej ryzykują, że urodzą dziecko z niedowagą.

26.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Po wypiciu filiżanki kawy kofeina działa w organizmie człowieka średnio przez 4 godziny, pobudzając go. W przypadku pań w ciąży proces ten jest nie tylko dłuższy, ale i silniejszy. Poza tym w ciągu tych kilku godzin kawa wpływa także organizm dziecka. Wątroba płodu nie jest jeszcze dobrze wykształcona ani wyspecjalizowana w trawieniu pewnych związków. Zawarte w kawie substancje działają na delikatny organizm dziecka toksycznie.

3.11.2012 przez Paulina Górska - Student medycyny: dietetyka IV rok
potwierdzam

Nadmierne picie kawy w ciąży może być szkodliwe (tj. więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie). Kawa przede wszystkim przyczynia się do ,,wypłukiwania" witamin i składników mineralnych (np.magnezu), zmniejsza przyswajalność niektórych składników mineralnych (np. żelaza, wapnia). Ponadto może prowadzić do poronienia.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Duże ilości kofeiny przyjmowane podczas ciąży zwiększają ryzyko poronienia - ostrzegają naukowcy z Kaiser Permanente Division of Research na łamach pisma "American Journal of Obstetrics and Gynecology".

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Większość badań wykazuje, że wypijanie do 200 mg kofeiny dziennie jest w czasie ciąży bezpieczne.

Jednak:

- kobiety, które przyjmują dużo kofeiny we wczesnej ciąży, są nieco bardziej narażone na poronienie.

-mocne działanie moczopędne, przez co sprawia, że wapń i inne ważne substancje pokarmowe są wypłukiwane z organizmu, nim zostaną w nim przyswojone. Ponadto jako diuretyk powoduje ona częstsze oddawanie moczu, ostatnią rzecz, która jest ciężarnej kobiecie potrzebna

-działanie kofeiny może pogłębić wahania nastroju i sprawić, że reakcje staną się intensywniejsze i bardziej nieprzewidywalne

-upośledza ona przyswajanie żelaza

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Kofeina działa w organizmie człowieka przez ok. 4 godzin po wypiciu kawy, jednak u kobiet w ciąży trwa to dłużej, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży. W tym czasie przenika do układu krążenia, wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, podwyższa ciśnienie i podrażnia żołądek, wywołując zgagę, a nawet mdłości. Jest też moczopędna, powoduje więc wypłukiwanie z organizmu magnezu i wapnia.

26.04.2013 przez Agnieszka Zbucka - Inny: Mama 14-latki
potwierdzam

Kofeina działa w organizmie człowieka przez ok. 4 godzin po wypiciu kawy, jednak u kobiet w ciąży trwa to dłużej, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży. W tym czasie przenika do układu krążenia, wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, podwyższa ciśnienie i podrażnia żołądek, wywołując zgagę, a nawet mdłości. Jest też moczopędna, powoduje więc wypłukiwanie z organizmu magnezu i wapnia. A przecież kobiety w ciąży i tak mają niedobory tego pierwiastka – organizm malca zabiera mamie wapń do budowy swoich kości. Picie dużych ilości kawy ogranicza też wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, a wiadomo, że kobiety w ciąży i bez picia kawy częściej są zagrożone anemią. Kofeina jest też niezdrowa dla nienarodzonego dziecka, którego wątroba nie potrafi sobie jeszcze z nią poradzić.

13.05.2013 przez Iza EM
obalam

Nie zgodzę się, trzeba znać umiar i nie pijać tzn siekiery, badania podobno dowodzą, że duża ilość kawy może być przyczyną małej masy urodzeniowej u dziecka.

26.03.2015 przez Anna Stachura - Inny: Mama
obalam

Fakt kofeina przyjmowana w ciąży w większych ilościach może nieść negatywne skutki, Ale jednocześnie uważam, że wypicie jednej filiżanki nie za mocnej kawy może przynieść więcej pożytku niż szkody. W ciąży ważny jest ogólny stan psychiczny i fizyczny kobiety, a kiedy jest cała zestresowana bo nie może wypić kawy to na pewno nie przyniesie nic dobrego.

Krótko mówiąc uważam, że kawa w ciąży pita w rozsądnych ilościach nie koniecznie jest szkodliwa.

11.04.2015 przez Patryk Kłopocki - Inny: dyplomowany kucharz małej gastr./specjalizacja zawodowa: żywienie zbiorowe konsumentów
potwierdzam

Kawa w ciąży może być dozwolona, ale tylko w umiarkowanych ilościach, a najlepiej, by była rzadko pita, gdyż kawa wypłukuje magnez i wapń z organizmu, więc ważne, aby uzupełniać dietę w warzywa i owoce, które zawierają dużo skł. odżywczych, głównie w kwas foliowy. Najlepiej, aby w ciąży dużo pić wody mineralnej i soki warzywno-owocowe, a kawę od czasu do czasu. Jeżeli bardzo lubimy kawę, to zwykłą można zamienić na zbożową, która zawiera dużo składników odżywczych, a szczególnie nie wpłukuje żadnych składników mineralnych z organizmu. Picie dużej ilości kawy w diecie oraz zaniedbanie diety w ciąży grozi płodowi dziecku. Ważne, iż zapotrzebowanie energetyczne w ciąży zwiększa się, a dieta musi być urozmaicona. W diecie również jest przeciwwskazany alkohol.

23.08.2015 przez Adrianna Matusek - Inny: Uczeń
obalam

Nie przesadzajmy. Wiadomo kofeina jest szkodliwa ale nie ma tak że nie można wypić ani kropelki kawy! Patrząc tym tokiem herbaty też nie można pić bo też zawiera kofeine. Bezpiecznie można wypić filiżankę kawy dziennie i nie szkodzi to dziecku