fluor uszkadza zęby

fakt czy mit

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (3)

28.12.2012 przez Justyna Nowakowska - Student: Pomorski Uniwersytet Medyczny - Dietetyka
obalam

Fluor obecny w ślinie lub płynie tkankowym może modyfikować hydroksyapatyty szkliwa i poprzez odłączenie jonów wodorotlenowych tworzyć fluoroapatyty.

Szkliwo posiadające te struktury ulega wzmocnieniu oraz wykazuje się większą opornością na działanie kwasów produkowanych przez bakterie próchnicotwórcze płytki nazębnej.

Te specyficzne właściwości biorą się z faktu, iż fluoroapatyty wykazują lepszą krystaliczność, twardość oraz mniejszą rozpuszczalność w kwasach niż naturalnie występujące hydroksyapatyty.

Nadmiar fluoru:

W wodzie pitnej powoduje u dzieci marmurkowatość i odbarwienie szkliwa (pojawianie się plamek, a potem jamek na powierzchni szkliwa zęba).

U dorosłych występuje fluoroza – objawiająca się zaburzeniami w uwapnieniu kości, brunatnym cętkowaniem zębów, zmniejszeniem ruchliwości. W ciężkiej fluorozie występują zmiany kostne.

23.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
obalam

Fluor nie uszkadza zębów, jednakże jest szkodliwy dla naszego organizmu. Dlatego nie powino się używać past do zębów zawierających fluor ani pić fuoryzowanej wody..

24.02.2016 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Fluor dostępny w wodzie pitnej lub jako składnik aktywny w pastach do zębów ma działanie prozdrowotne dla naszych kości, w tym uzębienia. Mineralizuje nasze zęby, wzmacnia szkliwo oraz chroni przed rozwojem próchnicy. Dotyczy to oczywiście jego bezpiecznych ilości, a takowe znajdują się właśnie w pastach. Oczywiście można powiedzieć, że większość rzeczy użytych w nadmiarze może szkodzić i nie inaczej jest z fluorem – jego przedawkowanie może doprowadzić do powstania fluorozy, choroby objawiającej się m.in. kredowymi plamkami na zębach i nadżerkami szkliwa, które może kruszeć. Aby uniknąć fluorozy należy szczególnie kontrolować zabiegi higieny u dzieci, tak, aby nie połykały pasty do zębów i stosowały odpowiednie dla ich wieku jej ilości (w przypadku małego dziecka wystarczy ilość pasty wielkości ziarnka grochu). To właśnie dzieci i młodzież są najbardziej narażone na powstanie choroby.