Czy drugi zawał to wyrok

Czy to prawda że drugi zawał jest ostatnim który można przeżyć. Następny to na pewno zajście?!

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (16)

2.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Raczej nie jest to już ostatecznie potwierdzone ,że drugiego zawału człowiek już nie przeżyje. Jest wiele osób , które miały dwa lub więcej ,ale wszystko zależy od intensywności zawału , od przebytych wcześniej chorób i innych czynników. Oczywiście należy się wystrzegać ponownego zawału ,ponieważ mięsień serca nie jest już taki jak przed zawałem i może to mieć dużo gorsze skutki. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich !

2.10.2012 przez Sebastian Hildebrandt - Student: Elektrordiologia/Pielęgniarstwo
obalam

Nie jest to prawdą. Osobiście znam ludzi, którzy przeżyli drugi zawał.

3.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Drugi zawał może zabić - podobnie jak pierwszy lub siódmy. Istotny jest nie numer, ale zmiany, jakie następują w sercu. Skutkiem zawału jest martwica mięśnia - im większy obszar obejmuje, tym jest groźniejsza dla życia. Jeśli za każdym razem obszar dotknięty zawałem był niewielki, serce wytrzyma ich więcej niż w przypadku, w którym obumarła cała ściana tylna lub przednia.

3.10.2012 przez Iza - Student: student
obalam

Znam człowieka który miał już 4 przed zawały ale było to szybko zdiagnozowane i niezbyt mocne, trochę go podleczyli, teraz nikt by nie powiedział że ten człowiek miał takie problemy z sercem, normalnie pracuje, chodzi na piesze pielgrzymki, nordic walking,

także jeden zawał a ciężki może skończyć się tragicznie ale czasem i po czwartym można funkcjonować, najważniejszy zdrowy tryb życia

1.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Zawał serca oznacza martwicę mięśnia sercowego wywołaną niedokrwieniem. Przyczyną niedokrwienia jest zwykle zwężenie lub zamknięcie naczynia przez blaszkę miażdżycową. Wielkość martwicy (zawału) mięśnia sercowego zależy od stopnia zwężenia naczynia, miejsca zwężenia lub zamknięcia naczynia oraz czasu trwania niedokrwienia. Im dłużej trwa niedokrwienie, im większe naczynie jest zwężone lub zamknięte i im większy jest stopień zwężenia naczynia, tym obszar zawału jest większy.

Nie jest prawdą, że zawał serca można mieć tylko trzy razy. Niektóre osoby giną już w czasie pierwszego zawału, a inne mają kilka zawałów serca w ciągu życia. O tym czy pacjent przeżyje zawał serca decyduje szereg czynników. Większy obszar zawału, starszy wiek, wcześniej przebyty zawał serca, niewydolność nerek, współistnienie innych chorób, w tym miażdżycy tętnic innych niż tętnice wieńcowe (np. tętnic szyjnych) znacznie pogarszają rokowanie. Lekarze do oceny ryzyka u pacjentów z zawałem serca posługują się często różnymi skalami, jedną z nich jest skala GRACE, która pozwala na ocenę ryzyka zgonu pacjenta z ostrym zespołem wieńcowym w czasie hospitalizacji oraz w czasie pierwszych 6 miesięcy po zawale.

Jeśli u kogoś już wystąpił zawał serca, konieczna jest radykalna zmiana stylu życia (zaprzestanie palenia tytoniu, zwiększenie aktywności fizycznej, zmniejszenie masy ciała, zwiększenie spożycia warzyw i owoców, zastąpienie tłuszczów zwierzęcych tłuszczami roślinnymi oraz zwiększenie spożycia ryb) oraz regularne stosowanie przepisanych przez lekarza leków. Jeśli mimo to ponownie wystąpią objawy zawału serca, należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie ratunkowe (112 lub 999).

10.11.2012 przez Dorota Pańczyk - Student medycyny: pielęgniarstwo
obalam

zdecydowanie nie!! zawał to zatkanie światła naczynia przez skrzep, w każdej chwili może się to stać, każdemu w każdym wieku. Nie zawsze ponowny zawał dotyczy danej tętnicy, a jeśli nawet tak to nie na poziomie gdzie jest już wszczepiony stent.

czy wiecie że ludzie otyli mają większe ryzyko na zawał niż ludzie szczupli? pewnie tak. Ale czy wiecie że to ludzie otyli mają większą szanse na lepsze uzdrowienie po przebytym zawale niż ludzie szczupli? :)

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
obalam

Nie. Wystąpienie zawału jest jak granie w lottka nigdy nie wiadomo gdzie wystąpi w jakim miejscu i jaki bedzie jego skutek. Już pierwszy zawała może być śmiertelny bo bedzie na tyle rozległy, czy np dochodzi w jego przebiegu do pęknięcia ściany komory i wykrwawienia. Koljene zawały mogą być małe nie znaczące lub duże powodujące szybką śmierć. zatem każdy zawał, jesli wystąpi może być ostatni, a czasem wręcz po którymś z kolei nadal jest się w stosunkowo dobrym stanie.

21.11.2012 przez Wiktoria G. - Inny: Uczeń
obalam

Niekoniecznie wszystko zależy od zdrowia, od tego jak mocny był ten zawał, wieku, obszaru zawału, wydolności nerek itp.

Jeśli ktoś już przeżył zawał to na pewno musi przestrzegać aktywnego i zdrowego stylu życia, by zmniejszyć ryzyko następnego zawału

27.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Zgon jako powikłanie zawału nie zależy od ilości zawałów a od obszaru mięśnia sercowego objętego niedokrwieniem. Oznacza to, że można pożegnać się ze światem już po jednym zawale jeśli jest on obszerny.

17.12.2012 przez Piotr Sendecki - Inny: ratownik medyczny / fizjoterapeuta
obalam

krotność zawału nie ma znaczenia. Są przypadki gdzie pacjent miał kilkanaście zawałów. Ważna natomiast jest rozległość zawału, sposób i czas leczenia.

Może być pierwszy zawał rozległy, który skończy się zgonem. Można mieć wiele zawałów mniej rozległych, które po szybkiej interwencji hemodynamicznej i farmakologicznej praktycznie nie zostawiają zbyt wielu powikłań,

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Nie jest prawdą, że zawał serca można mieć tylko trzy razy. Niektóre osoby giną już w czasie pierwszego zawału, a inne mają kilka zawałów serca w ciągu życia. O tym czy pacjent przeżyje zawał serca decyduje szereg czynników. Większy obszar zawału, starszy wiek, wcześniej przebyty zawał serca, niewydolność nerek, współistnienie innych chorób, w tym miażdżycy tętnic innych niż tętnice wieńcowe (np. tętnic szyjnych) znacznie pogarszają rokowanie.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Wszystko zalezy od tego, jaka czesc serca obejmuje zawal i jak dlugo od chwili rozpoznania wdrozono leczenie ( i oczywiscie od tego jak szybko owo rozpoznanie postawiono). Sa ludzie ktorzy umieraja juz po pierwszym, rozleglym zawale, a sa i tacy ktorzy kiedys w przypadkowym ekg dowiaduja sie ze przeszli w przeszlosci zawal.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Wszystko zależy od rozległości zawału i od tego czy chory trafi szybko do szpitala. Są ludzie, którzy giną już przy pierwszym zawale a inni przechodzą ich kilka w swoim życiu.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Nie jest prawdą, że zawał serca można mieć tylko trzy razy. Niektóre osoby giną już w czasie pierwszego zawału, a inne mają kilka zawałów serca w ciągu życia.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Zawał serca można mieć i trzy razy. Ważne jest, żeby po drugim zawale koniecznie zmienić styl życia i stosować się do zaleceń lekarza

17.12.2014 przez Daniel Śliwiński - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Znam ludzi po kilku zawałach.

Człowiek może mieć tyle zawałów ile zniesie serce a wszystko zależy od rozmiaru i miejsca zawału.