Kobieta w ciązy nie powinna przymieżać okularów, bo dziecko urodzi się z wadą wzroku.

Jak sądzicie?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Wady wzroku najczęściej są dziedziczone po rodzicach, czyli są genetycznie uwarunkowane. Przymierzanie nowych oprawek kompletnie nie ma wpływu na to, czy maluszek będzie czy nie będzie w przyszłości okularnikiem.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Wady wzroku wynikają z nieprawidłowego kształtu gałki ocznej, upośledzenia zdolności skupiającej układu optycznego oka. Noszenie/przymierzanie okularów przez matkę nie może być przyczyną wady wzroku u noworodka.

Na podstawie "Okulistyka. Podstawy kliniczne" M. H. Niżankowska

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Przesądy swego czasu były próbą oswojenia trudnych i niezrozumiałych zjawisk, na które ludzie nie mieli wpływu. Większość z nich miała na celu chronić i przestrzegać przed nieszczęściem. Dziś nikt już nie przywiązuje do nich wagi, traktując je jako ciekawostki lub śmieszne zwyczaje starszych ludzi.

Ciąża

Okres ciąży wiązał się kiedyś z wieloma lękami i trwogą o zdrowie maleństwa. Zatem nic dziwnego, że kobiety spodziewające się dziecka są co jakiś czas upominane przez swoje matki, babcie lub teściowe.

15.02.2013 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Przesąd stary jak świat i niestety jak większość mitów nie prawdziwy. Wady wzroku mają podłoże genetyczne i są genetycznie uwarunkowane co znaczy, że dziecko dziedziczy wadę wzroku po rodzicach. Nie m znaczenia czy przyszła matka w trakcie ciąży będzie przymierzać okulary a urodzenie się dziecka z wadą wzroku. Prawdopodobnie wzięło się to stąd, iż kobiety które posiadały wadę wzroku w trakcie ciąży np. zmieniały okulary z powodu pogorszenia widzenia. Związku z tym istniało duże ryzyko, iż dziecko urodzi się z wadą wzroku uwarunkowaną genetycznie ( i tak się działo), co wiązaną niesłusznie wiązano z przymierzaniem okularów w trakcie ciąży.