Groźniejsze od samej grypy są jej powikłania

To nie sama choroba jest groźna.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Tak. Najczęściej są to nadkażenia bakteryjne. Jeśli dziecko gorączkuje wysoko, jego stan wyraźnie się pogarsza, ma trudności z odkasływaniem, boli je ucho, trzeba ponownie wezwać lekarza. Możliwe, że wtedy konieczne będzie podanie antybiotyku. Większość powikłań jest wywoływana przez bakterie - pneumokoki, którym wirus grypy, niszcząc nabłonek oddechowy, "utorował" drogę. Do najczęstszych powikłań należą: zapalenie płuc i oskrzeli, nasilenie astmy oraz alergii oddechowej. Często zdarza się także zapalenie ucha środkowego i zatok obocznych nosa. Grypa jest groźna dla dzieci chorych na cukrzycę, ponieważ cukrzyca może ulec zaostrzeniu, a także upośledzać reakcję układu odpornościowego, przez co słabiej walczy on z wirusami, bakteriami i grzybami. Wirus grypy może też doprowadzić do zapalenie mięśni, w tym mięśnia sercowego, oraz powikłania ze strony ośrodkowego układu nerwowego (np. zespół Reye'a).

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Tak, sama choroba sama w sobie nie jest tak groźna jak powikłania które może po sobie pozostawić. Wśród nich można wymienić zapalenia oskrzeli, płuc, nerwów obwodowych, rdzenia kręgowego, opon mózgowo rdzeniowych i wiele innych

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Jeśli wysoka gorączka utrzymuje się dłużej niż 5 dni, towarzyszy jej przyśpieszony lub utrudniony oddech, nawrót gorączki, kaszlu i innych objawów po okresie poprawy, ból lub ucisk w klatce piersiowej, uporczywe wymioty, omdlenia czy dezorientacja, wówczas może to oznaczać rozwój niebezpiecznych powikłań pogrypowych, bardzo groźnych dla zdrowia.

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Grypa, choć nieprzyjemna, faktycznie zwykle nie jest groźna dla organizmu. Osłabia jednak tak mocno, że z łatwością padamy ofiarą innych drobnoustrojów, które mogą wywołać naprawdę niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i osób starszych, choroby. Listę powikłań otwiera zapalenie oskrzeli, potem zaraz jest zapalenie płuc i mięśnia sercowego. To ostatnie, niestety, często kończy się tragicznie. Najskuteczniej przed powikłaniami zabezpiecza właśnie szczepienie.

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
potwierdzam

Fakt, grypa niesie za sobą szereg powikłań, czasem zagrażających lub odbierających życie.

16.10.2013 przez Mama Grypoodporna - „Mam wiele ról i obowiązków, aby im sprostać potrzebuję skutecznych i prostych rozwiązań”
potwierdzam

Potwierdzam. O ile grypa sama w sobie może być dla nas jedynie uciążliwa i wyłączyć nas z życia na dwa tygodnie, to nie jest tak niebezpieczna, jak powikłania, które mogą być nawet śmiertelne...

17.10.2013 przez Córka Grypoodporna - „Nie mam czasu na grypę, tyle by mnie ominęło”
potwierdzam

Do jednych z częstszych powikłań należy na przykład zapalenie płuc, czy nasilenie astmy.

17.10.2013 przez Tata Grypoodporny - "Nie mam czasu na grypę, tyle by mnie ominęło"
potwierdzam

Tak jak mówi mamuśka :) Lepiej dmuchać na zimne, ból głowy, kości i inne oznaki grypy są niczym w porównaniu z poważnymi powikłaniami.