Leki OTC ( sprzedawane na recepty) faktycznie pomagają zabezpieczyć się przeciwko grypie

Jak sądzicie?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

To jest pytanie dobrze postawione o tej porze, dlatego, że preparaty OTC zmniejszają jedynie nasilenie objawów. Preparaty OTC nie są wstanie absolutnie zabezpieczyć nas przed infekcją. Jedynymi lekami nowej generacji są inhibitory neuramindazy, które są zarejestrowane na polskim rynku. Lek ten powoduje zablokowanie rozmnażania się wirusa grypy, a tym samym rozszerzenie się wirusa w organizmie. Aby lek ten był skuteczny i abyśmy nie doprowadzili do powstania opornych szczepów wirusa musi być zrobiona diagnostyka, diagnostyka i jeszcze raz diagnostyka. Lek musi być podany do 36 godzin od pierwszych objawów infekcji. Dlaczego ja walczę o stworzenie dobrej diagnostyki w kraju? Z bardzo wielu powodów po pierwsze, dlatego że w tym samym czasie, co krąży wirus grypy, krąży około 200 innych typów wirusa grypy i wirusów grypopodobnych. A bardzo często wszystko dajemy do jednego worka, i na wejściu pacjentowi dajemy już antybiotyk. Antybiotyk nie działa na wirusa grypy. To nie jest kwestia tylko tego, że przepisze się antybiotyk i pacjent niepotrzebnie zapłaci. Jeden antybiotyk nieskuteczny, trzeci antybiotyk nie skuteczny, w konsekwencji doprowadzimy do grzybicy dróg oddechowych, to jest jedna sprawa a druga to nie zatrzymujemy rozprzestrzeniania się infekcji. Dlaczego jest takie istotne zastosowanie diagnostyki? Żebyśmy mieli możliwość znalezienia sprawcy i źródła ogniska epidemicznego. I poza tym musimy zidentyfikować z imienia i nazwiska tego sprawcę i nie możemy dawać różnych leków tak po prostu w ciemno.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Nie, są to leki działające jedynie objawowo. Nie wywierają żadnego efektu na wirusa grypy. Rzetelny artykuł w linku poniżej

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Preparaty OTC zmniejszają jedynie nasilenie objawów.

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Leczenie grypy nie jest oparte o farmakoterapię. Należy wypoczywać i ograniczać kontakt z innymi patogenami. Leczy się jedynie poszczególne objawy co zwiększa komfort choroby ale nie zmienia jej czasu trwania.

choroby wewnętrzne A.Szczeklik

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

Niestety, ale popularne środki OTC nie są w stanie nas zabezpieczyć przed grypą. Nie odnaleziono jeszcze substancji (poza szczepionką), która tak wzmocniłaby naszą odporność, by nie ulegać zakażeniom wirusowym nigdy.

2.10.2013 przez Tata Grypoodporny - "Nie mam czasu na grypę, tyle by mnie ominęło"
obalam

Leki OTC działają wyłącznie objawowo, a nie leczą źródła problemu, czyli w tym wypadku wirusa grypy.