Jedzenie jogurtów korzystnie wpływa na florę bakteryjną pochwy

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Pij codziennie jogurty. Zawierają one dobroczynne kultury bakterii acidophilus zapewniające odpowiednią florę bakteryjną nie sprzyjającą rozwojowi drożdżycy.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Tak, są one doustną formą probiotyków.

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/grzybica-pochwy-i-oddawanie-gazow-po-kazdym-posilku

A o przydatności probiotyków można posłuchać:

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Absolutnie picie jogurtów nie ma wpływu na wartość pH pochwy.

27.12.2012 przez Anna Krysiak - Student: logopedii z audiologią
obalam

Jedzenie jogurtów nie ma żadnego wpływy na wartość pH pochwy. Można spotkać się z opinią, że jeśli chodzi o jogurty z kulturami bakterii spożywane doustnie mają pozytywny wpływ na mikroflorę pochwy, jednak nie są to potwierdzone i ustalone informacje, a jedynie przypuszczenia.

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Według oficjalnej definicji FAO i WHO probiotyki to żywe mikroorganizmy, które - spożywane w odpowiedniej ilości -mają korzystny wpływ na zdrowie organizmu. Warto wspomnieć, że probiotykiem jest również jogurt, zawierający żywe kultury bakterii kwasu mlekowego. Najczęściej w probiotykach znajdują się pałeczki kwasu mlekowego.

3.04.2013 przez Paweł Niewiadomski - Student: Student Farmacji
obalam

Korelacja taka nie zachodzi. Jogurty zawierają bakterie, które kolonizują przewód pokarmowy. Nie ma możliwości by dostały się one do pochwy ponieważ są to dwie niezależne od siebie jednostki anatomiczne.

Co prawda na rynku istnieje preparat zawierający bakterie z grupy Lactobacillus który według zaleceń producenta pomaga wzmacniać florę bakteryjną pochwy. Jest to jednak jedynie suplement diety nie mający za sobą żadnych wiarygodnych badań.

Jedyną drogą jaką mogłoby dojść do kolonizacji pochwy przez bakterie zawarte w jogurcie to "przewędrowanie" od odbytu do pochwy.