Jeśli kobieta współżyje tylko z jednym partnerem nie grozi jej infekcja pochwy

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Bez względu na to czy kobieta przestrzega higieny, czy też nie, istnieje ryzyko wystąpienia u niej zakażenia bakteryjnego pochwy. Składa się na to wiele czynników : zaburzenia hormonalne, urazy mechaniczne, wzrost częstości stosunków, większa liczba partnerów, niedożywienie (anorektyczki), styl życia, antykoncepcja hormonalna, stan psychiczny (stres).

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Przyczyn infekcji pochwy jest multum. Zaliczają się do nich m. in.: częste przyjmowanie antybiotyków, infekcje innych narządów, suchość pochwy. Monogamia nie zabezpiecza całkowicie przez infekcjami pochwy

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Większa liczba partnerów seksualnych rzeczywiście zwiększa ryzyko infekcji pochwy, ale brak współżycia wcale przed nimi nie chroni. Wśród czynników ryzyka istotną rolę ma budowa pochwy, obecność kwasu mlekowego, niedożywienie, nieprawidłowości budowy anatomicznej (odpowiedni układ fałdów błony śluzowej pochwy), ciąża i oczywiście higiena, o której nigdy nie można zapominać

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Jest wiele więcej czynnikó ryzyka.

Gdy już uda ci się pokonać intymną infekcję, postaraj się zapobiegać jej nawrotom. Pomogą ci w tym poniższe rady. Pamiętaj jednak, że to tylko sposoby zapobiegania, a nie leczenia. Mogą jednak przyspieszyć powrót do formy podczas infekcji.

Noś bieliznę wykonaną z naturalnych tkanin, np. bawełny. W ciepłym, wilgotnym środowisku jakie stwarzają syntetyczne tkaniny doskonale czują się chorobotwórcze drobnoustroje i drożdżaki.

Do podmywania się stosuj płyn do higieny intymnej. W przeciwieństwie do zwykłych mydeł o zasadowym pH współgra on z naturalnym, kwaśnym odczynem intymnych miejsc. Niektóre płyny zawierają także kwas mlekowy i alantoinę lub inne składniki łagodzące podrażnienia.

Podmywaj się zawsze od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie. Takie postępowanie wydaje się bardzo logiczne. Przecież postępując odwrotnie, można na własne życzenie przenieść bakterie z okolic odbytu do pochwy. Nieprawidłowy kierunek podmywania sprzyja także zakażeniu układu moczowego i zapaleniu pęcherza moczowego lub cewki moczowej.

Zrezygnuj z myjek i gąbek. W ich oczkach w cieple i wilgotności panującej w łazience doskonale mnożą się zarazki.

Zadbaj, aby nikt inny nie korzystał w twojego osobistego ręcznika.

Nie przesadzaj z higieną intymną. Ani nadmiar, ani niedostatek zabiegów higienicznych nie jest dobry dla organizmu. Jeśli nie masz akurat miesiączki, wystarczy, jeśli podmyjesz się 1-2 razy dziennie, np. rano i wieczorem. W czasie miesiączki podmywaj się w zależności od potrzeby.

Do prania bielizny osobistej stosuj delikatne proszki do prania, np. dla niemowląt. Aby pozbyć się resztek proszku, nastaw pralkę na podwójne płukanie.

Staraj się nie brać codziennie długich kąpieli w wodzie z płynem do kąpieli lub solami. To może sprzyjać infekcjom intymnym.

W czasie miesiączki często zmieniaj podpaski i tampony, nawet jeśli nie wymaga tego intensywność krwawienia. Jeśli cierpisz z powodu nawracających infekcji, zrezygnuj z tamponów na jakiś czas.

Absolutnie nie słuchaj doradców, którzy sugerują, że powinnaś zrobić irygację. Ten stary sposób "leczenia" i "higieny osobistej" odszedł już dawno do lamusa, bo czyni więcej szkody niż pożytku. W ten sposób zabijesz dobre bakterie produkujące ochraniający pochwę kwas mlekowy.

Jeśli czujesz swędzenie w intymnym miejscu, zrezygnuj z zapachowego papieru toaletowego i pachnących wkładek higienicznych. Mogą nasilać dolegliwości. Sięgaj po oddychające wkładki, aby w okolicy sromu nie stwarzać nienaturalnie wilgotnego i ciepłego środowiska.

Od czasu do czasu stosuj kupione w aptece pałeczki kwasu mlekowego. Wsuń globulkę głęboko do pochwy na noc. Pałeczki kwasu mlekowego są naturalnym sprzymierzeńcem w zapobieganiu intymnym infekcjom. Stwarzają w pochwie kwaśne środowisko, warunki jakich nie lubią chorobotwórcze zarazki. Opakowanie przechwytuj w lodówce.