Paracetamol jest rakotwórczy.

Taki oto mit usłyszałam nie byle gdzie, bo na zajęciach z chemii na pierwszym roku studiów lekarskich. Według pani wygłaszającej go paracetamol ma prawie identyczną budowę jak inny związek, który ma udowodnione działanie rakotwórcze, tylko lobby firm farmaceutycznych jest tak silne, że żadne badania nie mogą zostać przeprowadzone.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Rakotwórczy raczej nie jest, ale nadużywanie może uszkodzić wątrobę.

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Kilka publikacji naukowych potwierdza że wysokie użycie NLPZ sprzyja powstawaniu nowotworów układu krwiotwórczego, w tym CLL/SLL.

http://jco.ascopubs.org/content/early/2011/05/06/JCO.2011.34.6346.abstract

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21994402

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

W/g mnie żadne badania nie udowodniły jednoznacznie rakotwórczego działania paracetamolu.Udowodniono natomiast jednoznacznie szkodliwe oddziaływanie paracetamolu na wątrobę zarówno przy jednorazowym dużym przedawkowaniu jak również przy przedawkowaniu przewlekłym.

27.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Istnieje współzależność pomiędzy przyjmowaniem acetaminofenu, a rakiem układu moczowo-płciowego. Ale jedne badania ją wykluczają,a drugie twierdza że jest słaba zależność. Jednocześnie są badania, że NLPZ-y działają ochronnie. Myślę, że dopóki nie pojawią się twarde dowody, to można to włożyć między bajki. W każdym razie paracetamol jest świetną trucizną na koty, które inaczej metabolizują acetaminofen. Wystarczą dwie tabletki.