Trądzik różowaty długo nie do rozpoznania

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (3)

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

W literaturze medycznej opisuje się związek trądziku różowatego z występowaniem migren, marznięciem dłoni, nadpotliwością, nadwrażliwością jelita. Wielu pacjentów zgłasza się do dermatologa po długotrwałej terapii u okulisty, gdzie leczą przewlekłe zapalenia brzegów powiek, spojówek i rogówek. Jest to trudna do zdiagnozowania postać oczna trądziku różowatego, która zostaje wykryta dopiero wtedy, gdy pojawią się zmiany skórne

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W razie stwierdzenia pierwszych objawów trądzika różowatego należy udać się do dermatologa. Postawienie prawidłowego rozpoznania nie jest proste. Objawy trądziku różowatego często przypominają łojotokowe zapalenia skóry lub okołoustne zapalenie skóry, ale przede wszystkim trądzik pospolity.

Diagnostyka trądziku różowatego opiera się na dokładnie zebranym wywiadzie (rozmowie lekarza z pacjentem na temat dolegliwości i dotychczasowego przebiegu choroby) i starannym badaniu fizykalnym. W wyjątkowych sytuacjach konieczne może się okazać badanie histopatologiczne pobranego wycinka. Jest to dla pacjenta całkowicie bezbolesne, wykonane po uprzednim znieczuleniu miejscowym lignokainą.

Badanie morfologiczne (ze szczególnym uwzględnieniem poziomu leukocytów) i biochemiczne krwi (białko C-reaktywne, CRP) oraz odczyn opadania krwinek Biernackiego (OB) nie są konieczne, gdyż w przebiegu trądziku różowatego wyjątkowo rzadko stwierdza się podniesione wskaźniki stanu zapalnego.

Zawsze należy pamiętać o groźbie rozwinięcia się zmian w narządzie wzroku, dlatego niezbędne są rutynowe kontrole u okulisty.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Ten rodzaj trądziku mało przypomina znany wszystkim trądzik młodzieńczy. Zmiany lokalizują się głównie na nosie, policzkach, czole i podbródku. Prawie nigdy nie powstają zaskórniki, trądzik ma postać krost i grudek. Bardzo charakterystyczne jest stale utrzymujące się zaczerwienienie twarzy. W późniejszym stadium tkanka łączna ulega przerostowi, dlatego chorzy mają obrzęknięty nos, policzki, na których dominują rozszerzone pory skórne