Przed planowaną ciążą należy odstawić pigułki antykoncepcyjne kilka miesięcy wcześniej

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Wystarczy je odstawić w danym miesiącu.

DSA nie wywołują wad wrodzonych brane nawet na początku ciązy.

http://www.mayoclinic.com/health/birth-control-pills/AN01662

Zażycie pigułki powoduje, że przysadka nie produkuje specjalnego hormonu. Od razu po odstawieniu pigułki zarówno przysadka jak i podwzgórze wracają do wypełniania swoich funkcji, dzięki czemu owulacja jest możliwa. Jednak wystąpienie pierwszej owulacji od momentu odstawienia pigułki jest sprawą indywidualną każdej kobiety: może to potrwać od 14 dni (normalny cykl) do wielu miesięcy.

http://www.ofeminin.pl/ciaza/planowanie-ciazy-d8806x34301.html

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Mechanizm działania antykoncepcji hormonalnej opiera się przede wszystkim na hamowaniu jajeczkowania poprzez wpływ na poziomy hormonów, które ten proces regulują. Niezależnie od formy tego typu antykoncepcji (tabletki doustne, plastry przyklejane na skórę, zastrzyki domięśniowe) substancje hormonalne w nich zawarte zawsze przedostają się do krwi i działają ogólnie w całym organizmie. Z tego powodu po zaprzestaniu ich zażywania na powrót regularnego jajeczkowania, czyli pełnej płodności trzeba niekiedy poczekać.

Stosując każdą z dostępnych form tej antykoncepcji trzeba pamiętać, że działanie środków hormonalnych w czasie ciąży może prowadzić do groźnych komplikacji, nawet poronienia i wad wrodzonych u dziecka. Dlatego, przy podejrzeniu ciąży antykoncepcja hormonalna jest przeciwwskazana i należy ją natychmiast odstawić. Trzeba także poinformować lekarza o fakcie zażywania środków hormonalnych po zapłodnieniu.

Jeżeli po odstawieniu leków antykoncepcyjnych nie dochodzi do miesiączki lub po kilku miesiącach cykle są stale nieregularne należy skonsultować się ze swoim lekarzem, w celu diagnostyki i ewentualnego leczenia. Również jeżeli pomimo regularnego współżycia przez ponad 6-12 miesięcy od odstawienia środków hormonalnych nie można zajść w ciążę trzeba skontaktować się ze specjalistą ginekologiem, by wykluczyć rzadkie powikłanie jakim może być trwała blokada hormonalna jajeczkowania.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Można zajść w ciążę od razu po przerwaniu antykoncepcji i nie zaszkodzi to dziecku. Zdaniem specjalistów ilość hormonów w pigułce jest tak mała, że organizm nie musi przed ciążą się oczyszczać. A po odstawieniu pigułki łatwiej w nią zajść.

15.03.2013 przez Ew Le - Inny: własna działalnośc
potwierdzam

Tak sie powinno zrobić , można uniknąć krwotoku w trakcie porodu