Mocz pomaga leczyć trądzik

Słyszałem kiedyś, że podobno mocz pomaga na niektóre wysypki jakie mamy. Z tego co wiem dobrze się nim leczy świerzb. Jeśli działa to na świerzb powinno też i na trądzik.

Próby weryfikacji mitu (13)

14.09.2012 przez Sylwia Mąkosa - pasjonat medycyny
potwierdzam

Urynoterapia jest jedną z wielu niekonwencjonalnych metod leczenia trądziku. Mocz bardziej pomaga niż szkodzi, a to ze względu na zawartość enzymów, witamin i minerałów oraz doskonale wpływającego na kondycję skóry mocznika. Tak więc przynajmniej z jednego powodu mocz może okazać się przydatny w leczeniu trądziku i łagodzeniu objawów chorób skóry. Trzeba pamiętać o paru rzeczach. Mocz najlepszy jest poranny. Po drugie mocz musi być wolny od pozostałości w postaci leków czy używek.

19.09.2012 przez Dorota Ja - Inny: kosmetologia
potwierdzam

tak, mocz może leczyć niektóre schorzenia poprzez zawarty w nim mocznik, sole mineralne itd. Ale czy nie lepiej dla swojego komfortu użytkowania i higieny używać kosmetyków z tymi samymi składnikami?

6.10.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
obalam

Nie ma zadnych wiarygodnych badan naukowych ktore ptowierdzaly by lecznicze dzialanie moczu, czy to zewnetrznie czy wewnetrzenie. Nawet jesli zawiera on skladniki lecznicze, to oprocz nich tez wiele odpadow z organizmu ktore moga byc szkodliwe. Ogolnie mocz jest jakims cudownym srodkiem w srodowisku fanow "medycyny alternatywnej", lubia go przyjmowac wszedzie, nawet w formie lewatyw czasem w konkretnych fazach ksiezyca:). Jak zdrowy organizm cos odrzuca to chyba raczej jest mu niepotrzebne i nie musi tam koniecznie wracac. Nawet inna popularna wlasciwosc moczu: leczenie poparzen jadem niektorych parzydelkowcow, to zupelny mit.

10.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Mocznik zawarty w moczu ma pozytywny wpływ na zmiany trądzikowe, dlatego wiele produktów kosmetycznych zawiera mocznik w składzie. Lekarze dermatolodzy przepisują maści robione o większej zawartości mocznika niż przeciętne kosmetyki.

22.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
potwierdzam

Mocz zawiera mocznik, który znalazł zastosowanie w kosmetyce i dermatologii . Mocznik zastosowany miejscowo na skórę wykazuje działanie nawilżające (w niskich stężeniach - do 2 %) oraz w wyższych stężeniach działanie zmiękczające, keratoplastyczne i keratolityczne.

23.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Mocz zawiera mocznik, który zależnie od stężenia nawilża skórę, złuszcza naskórek i działa p/bakteryjnie. Najlepiej używać po prostu kremów z mocznikiem, bo wtedy wiemy jakie jest jego stężenie i możemy wykorzystać tę jego właściwość, którą potrzebujemy.

25.10.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
obalam

Mocz na twarz... no nie wiem, to tak jakby wpaść z deszczu pod rynnę... ;-) No chyba że macie na myśli picie go?! Dobrze wiedzieć skąd się biorą te wszystkie gładziutkie twarze dziewcząt... zapomnijcie o buziakach!!! ;) Jak mocznik ma takie zbawcze własności, wolał bym kupić sobie buteleczkę preparatu w aptece, niż nurzać się we własnych ekskrementach, dla zdrowia to jeszcze... ale dla urody.

27.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Mocznik zastosowany miejscowo na skórę wykazuje działanie nawilżające (w niskich stężeniach - do 2 %) oraz w wyższych stężeniach działanie zmiękczające (resolutivum), keratoplastyczne (keratoplasticum) i keratolityczne (keratolyticum). Znalazł bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz w dermatologii. Stosowany pomocniczo w wielu dermatozach, zwłaszcza przebiegających z nieprawidłowym procesem rogowacenia, przebarwieniami; np. xeroderma pigmentosum, ichthyosis, eczema, seborrhoea etc. oraz jako składowa preparatów kosmetycznych.

30.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Zwolennicy urynoterapii przychylają się z kolei ku opinii, ze mocz bardziej pomaga niż szkodzi, a to ze względu na zawartość enzymów, witamin i minerałów oraz doskonale wpływającego na kondycję skóry (i nie tylko zresztą) mocznika.

3.11.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Twierdzenie jest nieprecyzyjne. Mocznik to jedynie składnik moczu. W wielu kremach do ciała występuje on w składzie chemicznym. Są to jednak niewielkie ilości. Kremy te natłuszczają i nawilżają skórę, a mocznik posiada właśnie właściwości nawilżające. Jego brak w skórze powoduje jej łuszczenie się oraz łatwe podrażnienia, które indukują trądzik i inne schorzenia dermatologiczne.

18.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Mocznik ma działanie dezynfekujące, ma cudowne działanie na skórę, zaś sam mocz zawiera witaminy i minerały

25.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

substancje toksyczne, znajdujące się w niewielkich ilościach w moczu, mają podobno działanie zbliżone do leków homeopatycznych. Wprowadzone ponownie do organizmu nie szkodzą, powodują natomiast wytworzenie się przeciwciał i podnoszą odporność. Urynoterapia likwiduje ogniska zapalne w organizmie, regeneruje jego komórki, rozpuszcza złogi.

27.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Mocz glownie dzieki zawartosci mocznika majacego dzialanie wygladzajace i nawilzajace moze pozytywnie wplynac na nasza skore. Ale czy warto stosowac urynoterapie, skoro apteki oferuja caly arsenal lekow do walki z tradzikiem: z mocznikiem, z witamina A, C, kwasem acetylosalicylowym, kwasami AHA, i wiele innych.

28.11.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Mit dotyczy moczu, nie mocznika. Należy stwierdzić, że nie ma żadnych naukowych dowodów mówiących o leczniczym wpływie moczu aplikowanego jakąkolwiek drogą na przebieg trądziku. Urynoterapia nie jest uwzględniana w zaleceniach dotyczących leczenia tej choroby. Mocz nie jest zaliczany do leków.

Żródło:

http://pediatria.mp.pl/choroby/skora/show.html?id=73673; http://pediatria.mp.pl/choroby/skora/show.html?id=74472; Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2012/6/akt.pdf; Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na podstawie Pozwoleń Wydanych Przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską: http://www.urpl.gov.pl/system/article_attachments/attachments/3067/original/Wykaz_2012_zal_2.pdf?1331310119; Obwieszczenie Prezesa Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 8 marca 2012r. w sprawie ogłoszenia Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2012/6/akt.pdf