Trzeba w ciągu dnia zjeść jeden posiłek na gorąco, żeby wątoba mogła popracować.

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Spożywaj 4-5 posiłków dziennie, bez "podjadania" między posiłkami.

Zalecane są co najmniej 3 posiłki dziennie lecz wskazane 4-5 posiłki, oparte o pełnowartościowe i o niskim stopniu przetworzenia produkty. Ważne są też regularne pory posiłków. Organizm funkcjonuje najlepiej, gdy "otrzymuje" regularnie średnioenergetycze posiłki. Spożywanie 4-5 posiłków dziennie gwarantuje nam wzrost tempa metabolizmu o kilka procent. Organizm, który jest przyzwyczajony do stałych dostaw składników energetycznych często i trwoni energię w sposób nieadekwatny do wykonywanego wysiłku. Właśnie dlatego głodówki, czy diety, w których raptownie obniża się ilość dostarczanych kalorii kończą się rozregulowaniem metabolizmu, czego efektem jest prawie zawsze efekt jo-jo, czyli ponowne nabranie wagi poprzedniej plus dodatkowe kilogramy. Głodzenie na zmianę z jedzeniem 1-2 obfitych posiłków powoduje również rozregulowanie metabolizmu w organizmie. Nie należy najadać się do syta, a tylko zaspakajać głód. Jeśli przerwy między posiłkami są zbyt długie, można zjeść coś niskokalorycznego np.: jabłko, jogurt naturalny lub wypić wodę. Podjadanie między posiłkami to dodatkowe, niepotrzebne kalorie.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Wątroba pracuje nie tylko przy spożywaniu ciepłych posiłków, ale przy każdym posiłku.

Żródło: Choroby wewnętrzne Szczeklik

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Wątroba będzie pracować tak czy siak nie zależnie od tego czy posiłek będzie ciepły czy zimny. ważne jest jednak, żeby zjeść obiad w ciągu dnia, ponieważ jeśli przez cały dzień nic nie jedliśmy to mamy tendencję do "nadrabiania" na noc

4.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

Dla wątroby jest obojętne czy jemy posiłki ciepłe czy gorące. Niezależnie od temperatury będzie wydzielała odpowiednią ilość żółci lub nie. Błędy dietetyczne mają tu znacząco rolę, jeśli chodzi o chęć wątroby do współpracy.

3.04.2013 przez Paweł Niewiadomski - Student: Student Farmacji
obalam

Wątroba "nigdy nie zasypia". Ciągle spełnia swoje metaboliczne role. Temperatura posiłku nie ma wpływu na stan jej pracy czego nie można powiedzieć o składzie posiłku.