Kwiaty w szpitalnych salach są niebezpieczne dla pacjentów gdyż nocą zużywają zbyt dużą ilość tlenu z powietrza.

Z takim mitem się kiedyś spotkałem przy okazji pobytu w szpitalu.

Próby weryfikacji mitu (5)

1.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Dla mnie to mit który powinien być obalony bo większej bajki nie słyszałem, co innego gdyby to były kwiaty które coś trującego wydzielają

1.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Nie sądzę ,aby zabierały aż tyle tlenu ,żeby powodowały jakieś złe odczucia u pacjentów , a tym bardziej niebezpieczeństwo. Ale należy pamiętać ,że kwiaty są jednoznaczne z dużą ilością pyłków ,alergenów, brokatów - z tego względu nie są mile widziane w szpitalu , a już tym bardziej na porodówkach.

1.10.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

Nawet jeśli te kwiaty zabierają tlen, to nie na tyle aby powodowało to istotne obniżenie tlenu w sali chorych. Poza tym wskazane jest również wietrzenie pomieszczeń, zapewniając obieg świeżego powietrza.

2.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
potwierdzam

Potwierdzam, że kwiaty są niebezpieczne dla pacjentów w szpitalach. Ale dlatego, że są źródłem (i woda z wazonów, w których są trzymane) drobnoustrojów. Również tych bardzo niebezpiecznych z rodzaju Pseudomonas.

2.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Jak wiadomo rośliny w procesie fotosyntezy pod wpływem światła pobierają dwutlenek węgla produkując tlen. W nocy kiedy światła brak proces ten się odwraca. Jednak ta wymiana gazowa (choć dla nas wtedy niekorzystna) jest bardzo mała. W przeciwnym razie nocne spacery przez las czy łąkę skończyłyby się uduszeniem;)

10.10.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Jeśli chodzi o stwierdzenie, że szkodliwość kwiatów w salach chorych wynika z faktu pochłaniania przez nie dużych ilości tlenu z powietrza, to można powiedzieć, że jest to rzeczywiście mit. Z pewnym przybliżeniem można stwierdzić, że jest dokładnie na odwrót. Wynika to z faktu, że substratami dla procesu fotosyntezy jest dwutlenek węgla i woda, a produktami jest tlen i tzw. asymilaty (np. skrobia, sacharoza).

 

Piśmiennictwo

B. Klimuszko, M. M. Wilczyńska-Wołoszyn, H. Jędrasik, J. Sokołowska. Podręcznik do Przyrody, klasa 5 Szkoły Podstawowej, Wydawnictwo Żak, EAN/ISBN: 978838828725