Borówka amerykańska poprawia wzrok

słyszeliście o tym?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Owoce borówki amerykańskiej są bogate w wapń,fosfor i potas.Zawiera ona również bardzo duże ilości związków antyoksydacyjnych -wykazujących działanie antynowotworowe.W owocach borówki znajdują się także związki zwane proantycyjanidami, które zapobiegają infekcjom dróg moczowych.

Borówka amerykańska wykazuje również działanie regeneracyjne na wzrok. Spożywanie jej zaleca się szczególnie kierowcom samochodów oraz osobom spędzającym dużo czasu przed komputerem.

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Dobroczynne antocyjany zawarte w borówkach poprawiają jakość wzroku oraz niwelują tzw. zmęczenie wzroku. Spożywanie borówek polecane jest więc kierowcom oraz osobom spędzającym długie godziny przed komputerem.http://www.ama.agro.pl/pl/2_wlasc_leczn.html

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Coraz większe znaczenie w uprawie w Polsce odgrywa borówka amerykańska. Zawiera antocyjany, które wpływają na polepszenie widzenia nocą! To cenna informacja dla kierowców i pilotów.

Owoce borówki amerykańskiej powinny być jadane systematycznie i na surowo, ewentualnie po odmrożeniu. Smażone lub gotowane tracą swoje właściwości odżywczo-lecznicze. W czasie procesów zachodzących w wysokiej temperaturze owoc traci np. prawie 20 proc. fitoestrogenów, które są odpowiedzialne (jak dowiodły badania przeprowadzone w Finlandii) za ochronę przed chorobami serca. A inne związki inaktywowane są w jeszcze większym stopniu. To pokazuje, że borówkę powinno się jeść świeżą, najlepiej prosto z krzaka.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Chcąc chronić swój wzrok, warto wprowadzić do diety antocyjany. Są to substancje z grupy flawonoidów, stanowiące czerwone, niebieskie i fioletowe barwniki owoców i warzyw. Najcenniejsze źródło antocyjanów to jagody, a zwłaszcza borówka. Zwalczają one wolne rodniki i regenerują uszkodzone przez nie elementy oka. Ponadto antocyjany uszczelniają naczynia krwionośne oka i zmniejszają krzepliwość krwi, dzięki czemu gałka oczna jest dobrze ukrwiona. Te naturalne flawonoidy poprawiają wzrok osób krótkowidzących. Borówka działa też przeciwzapalnie i bakteriostatycznie, przez co jest skuteczna podczas zapalenia spojówek.

24.09.2013 przez Stefan Iksiński - Student: no student przecież
potwierdzam

Wolne rodniki to bardzo aktywne formy tlenu o silnych właściwościach utleniających, które niszczą błony komórkowe i DNA w organizmie człowieka, w procesie znanym jako stres oksydacyjny komórek, który jest odpowiedzialny za pogarszanie wzroku a także za nowotwory.

Antyoksydanty są natomiast substancjami, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Występującymi w borówce związkami o charakterze antyoksydacyjnym są wit. C i E a także antocyjany.