Można się zarazić jakimś zarazkiem korzystając z obcego WC poprzez deske sedesową.

W USA to prawdziwa fobia. Podobno nawet Jennifer Lopez podróżując ma zawsze ze sobą swoja własna deskę sedesową. Często boimy się lub brzydzimy korzystać z obcego WC. Aby uniknąć zarażenia się zarazkami, zabezpieczamy deskę sedesową papierem toaletowym, myjemy/odkażamy deskę lub załatwiamy swoje potrzeby w pozycjach akrobatycznych. Czy zatem deska sedesowa jest źródłem patogenów?

Próby weryfikacji mitu (19)

1.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Ogólnie można jeśli nie była odkażona po osobie chorej np na salmonellę ale mogę się mylić ale w innych wypadkach to raczej nierealne bo chyba więcej jest ich na biurku czy choćby na kierownicy w aucie albo klawiaturze komputera

1.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
potwierdzam

Jest to jak najbardziej prawdziwe stwierdzenie. Co prawda w większości na desce sedesowej występują bakterie, jakie zamieszkują skórę i przewód pokarmowy więc wielkiej różnicy kontakt z nimi nam nie zrobi. Lecz, jeśli mamy pecha, możemy trafić na na przykład rzęsistka pochwowego i tu sprawa robią się mniej przyjemne. Co prawda przenosi się on głównie podczas stosunku, lecz pierwotniak ten jest w stanie przeżyć kilka godzin z dala od ciała ludzkiego, co, w przypadku toalety publicznej, może być czasem wystarczającym, by zarazić kolejną osobę.

2.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Miałam potwierdzać mit , ale poczytałam i aż sama się zdziwiłam :

To jasne, że w toalecie jest mnóstwo bakterii (w końcu korzysta z niej tyle osób), ale nie jest ich więcej niż w tramwaju czy supermarkecie. Zdaniem Pawła Opatczyka, specjalisty medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Damiana, zarówno siadanie na desce, jak i dotykanie różnych miejsc (spłuczki, klamki) jest potencjalnym źródłem zakażeń. Mitem jest przekonanie, że siadanie bezpośrednio na desce grozi zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. – Teoretycznie jest to możliwe, w praktyce jednak mało prawdopodobne – twierdzi dr Opatczyk. Wszelkie bakterie wywołujące infekcje intymne i choroby weneryczne po opuszczeniu swojego naturalnego środowiska szybko giną. Poza tym procent zarażonych nimi kobiet nie jest duży. Trzeba by było mieć wyjątkowego pecha, aby zarazić się w toalecie np. rzeżączką, rzęsistkiem, grzybicą czy chlamydią. Teoretycznie największym zagrożeniem jest pryskająca z muszli woda, w której mogą rozmnażać się bakterie przenoszone w moczu. Trzeba jednak pamiętać, że aby doszło do zakażenia, ilość bakterii czy grzybów musi być odpowiednio duża.

2.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
potwierdzam

Na różnych powierzchniach w publicznych toaletach znajdują się rozmaite gatunki drobnoustrojów i możliwe jest ich przenoszenie między ludźmi.

2.10.2012 przez Marek Stelmach - Inny: Muzyk
potwierdzam

Oczywiście bo pełno tam bakterii np: Salmonelli - dlatego warto często dezynfekować toaletę. Podaje link gdzie wyszczególnione są najpopularniejsze bakterie obecne na muszli klozetowej ... Trochę tego jest.

2.10.2012 przez Damian Głogowski - Patron portalu: magister inżynier
obalam

W rzeczywistości deska klozetowa jest czystsza niż zwykła klamka do drzwi czy pilot do tv więc obalony.

2.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Uważam, że jeśli deska sedesowa w widoczny sposób nie jest zabrudzona to nie ma obawy aby z niej korzystać. Nie ma dowodów na to, że poprzez deskę sedesową można się czymś zarazić. Znacznie więcej zarazków znaleźć można na klamkach czy w lodówce. W jednym z odcinków "Pogromców mitów" udowodniono, że deska sedesowa jest czyściejsza niż...blat kuchenny;)

Berndt C. Die kuche lebt. Wer Keime auf der Klobrille fürchtet, sollte nie wieder einen Kuhlschrank offen. SZ-Wissen 2005; 1:32-36.

10.10.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
potwierdzam

Na desce m.in. znajduje się wiele milionów bakterii,wirusów , nawet podajnik papieru toaletowego może mieć zarazki. Dlatego należy myć ręce

24.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Możliwe, chociaż o wiele rzadziej spotykane, jest zakażenie przez kontakt z bakteriami obecnymi np. na ręczniku czy desce sedesowej używanych przez osobę chorą. O tym, że takie przypadki mogą się zdarzyć, świadczy fakt, że bakterie są zdolne do przeżycia w takich miejscach, poza organizmem zakażonego człowieka, do kilku godzin. W praktyce zdarza się to bardzo rzadko, mimo to zawsze trzeba pamiętać o zachowywaniu zasad higieny, czyli nie pożyczać strojów kąpielowych, ręczników, przyborów toaletowych, uważnie korzystać z publicznych sanitariatów.

http://www.kafeteria.pl/ziu/obiekt.php?id_t=1297

Można nawet kupić jednorazowe nakładki na deske:

http://www.hygienic24.pl/?6,nakladki-na-deske-sedesowa-10-szt.

http://www.toly.pl/nakladki_sedesowe_toly_25/1/2/

25.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Oczywiście, że tak! Np. kobiety mogą zarazić się rzęsistkowicą!

26.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

W publicznej toalecie można zarazić się rzęsistkiem, WZW B. Nie jest to duże ryzyko, ale zawsze istnieje.

10.11.2012 przez Agnieszka Lisowska - Pielęgniarka: Studentka Studiów Mgr
potwierdzam

Jasne że można. Wszelkiego rodzaju grzybice i kandydoazy narządów płciowych są najczęściej ,,zdobywane,, w toaletach poblicznych

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Pierwsze pytanie to co rozumiemy przez zarazki, czy mówimy o bakteriach, czy grzybach, czy wirusach. Faktem jest, że korzystanie, w sensie siadanie na publicznych toaletach jest bardzo dużym ryzykiem rozwoju chorób układu moczowo-płciowego. W szczególności wiąże się z to z ogromnym ryzykiem dla kobiet, których okolice moczowo-płciowe, ze względu na anatomię i zmiany hormonalne w cylku miesiączkowym sprzyjają "łapaniu" infekcji.

Jednym z sztampowych zagrożeń to drożdżyca pochwy, cewki moczowej, czy prącia. Dalej możemy zarazić się tym, an co chorowali inny przed nami, może to być rzeżączka, bakterię np proteus, itp.

Jedną z rad dawanych przez ginekologów, jest unikanie korzystania z publicznych toalet.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Siadanie na desce klozetowej w toaletach publicznych – to najprostsza droga do zarażenia się bakteriami. Osoba która wcześniej z niej korzystała zostawia na niej bakterie

26.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
obalam

Dla przykładu kiedyś na mikrobiologii biegaliśmy z wymazówkami po labie, toalecie itp. itd. i co się okazało?

Deska sedesowa była jednym z najczystszych miejsc, najwięcej bakterii patogennych było na miotle.

Poza tym jeżeli jakimś cudem patogen przeżył na desce trzeba by było nieźle się namęczyć (nie chcę wchodzić w szczegóły, ale chodzi o bezpośredni kontakt genitaliów z deską) żeby móc się czymś zarazić.

29.11.2012 przez Aleksandra Strycharz - Patron portalu: Student
potwierdzam

Tak ponieważ w moczu znajduje się najwięcej niebezpiecznych dla naszego organizmu bakterii

2.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Można się zarazić z obcego WC przez deskę sedesową , ponieważ w publicznych toaletach dużo osób z nich korzysta i jest wtedy dużo bakterii .

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Jak wiadomo kał i ludzie mają bakterię jeżeli takiego WC skorzysta 60 os to jest tam milion bakterii które mogą nam zaszkodzić

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Realnym zagrożeniem jest nie deska klozetowa, a woda w sedesie. Jednak jeśli dotyka się deski dłonią, można przenieść z niej zarazki. A z dłoni już niedaleka droga do jamy ustnej czy oczu - wrót infekcji.

25.01.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Teoretycznie to wszystko można. Naszym celem jest ocena prawdpodobieństwa wystąpienia takiego przypadku. Powiem tak, przez 20 lat pracy nie widziałem ani jednego przypadku choroby przeniesionej za pośrednictwem deski klozetowej. W tym samym czasie konsultowałem dzisiątki chorób przeniesionych przez brudne ręce, pokarm, skażoną wodę jak też drogą seksualną. Ponieważ moje doświadczenie jest tylko jednostkowe, przeszukałm Pubmed przy użyciu słow kluczowych "toilet seat infection" i znalazłem 1 (jeden) opis przypadku zakażenia rzeżączką przez korzystanie z publicznej toalety w Rosji. Zatem korzystanie z toalet publicznych jest bezpieczne. 

http://www.emedicinehealth.com/vaginal_infections/page2_em.htm 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16652446 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1744865/

http://www.webmd.com/balance/features/what-can-you-catch-in-restrooms

http://www.straightdope.com/columns/read/1598/what-diseases-can-you-catch-from-toilet-seats