Podczas kuracji antybiotykami trzeba jeść jogurty i pić kefiry.

czy aby przy wszystkich antybiotykach jest to wskazane?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Podczas przyjmowania antybiotyków niszczone są nie tylko chorobotwórcze bakterie ale także naturalna flora bakteryjna znajdująca się w jelitach,aby to zrekompensować należy regularnie podczas każdej kuracji antybiotykowej uzupełniać niedobory pod postacią kefirów, jogurtów.

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Według oficjalnej definicji FAO i WHO probiotyki to żywe mikroorganizmy, które - spożywane w odpowiedniej ilości -mają korzystny wpływ na zdrowie organizmu. Warto wspomnieć, że probiotykiem jest również jogurt, zawierający żywe kultury bakterii kwasu mlekowego. Najczęściej w probiotykach znajdują się pałeczki kwasu mlekowego

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Antybiotyki niszczą nie tylko groźne bakterie chorobotwórcze, ale też dobre bakterie, czyli naturalną florę jelit. Dlatego należy przyjmować tzw. probiotyki - specjalne preparaty uzupełniające ową florę, a także pić jogurt, który również zawiera przyjazne nam bakterie. Warto zachować przynajmniej dwugodzinny odstęp między przyjmowaniem antybiotyku i probiotyku, choć coraz więcej probiotyków jest tak stworzona przez naukowców, żeby nie zabijały ich stosowane podczas kuracji antybiotyki. Można je wtedy zażywać razem.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Antybiotyki niszczą nie tylko chorobotwórcze zarazki, lecz również naszą naturalną mikroflorę obecną na naturalną florę bakteryjną przez spożywanie produktów probiotycznych, kefirów i jogurtów (ale zachowaj kilkugodzinny odstęp między jednym a drugim)

3.04.2013 przez Paweł Niewiadomski - Student: Student Farmacji
obalam

Mit jest bardzo ogólny. Należy zwrócić uwagę, nie niektóre grupy antybiotyków a szczególnie tetracykliny tworzą nierozpuszczalne kompleksy z metalami dwu- i trójwartościowymi, które występują w mleku i przetworach mlecznych a co za tym idzie zaburzone jest wchłanianie leku z przewodu pokarmowego.

Źródło - Bromatologia, Henryk Gertig