Młode kobiety i te w okresie menopauzy są bardziej podatne na infekcje intymne.

Jak uważacie?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (3)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Na pewno kobiety w okresie menopauzalnym mają obniżony poziom estrogenów (a więc spadek glikogenu i tym samym zmniejszenie ilości pałeczek kwasu mlekowego), co sprzyja infekcjom. U młodych kobiet nieregularny tryb życia z kolei jest czynnikiem usposabiającym do zakażenia bakteryjnego pochwy i wszelkich infekcji. Duży wpływ na podatność na infekcje mają także inne czynniki. Wśród nich istotną rolę ma budowa pochwy, obecność kwasu mlekowego, niedożywienie, nieprawidłowości budowy anatomicznej (odpowiedni układ fałdów błony śluzowej pochwy), ciąża i oczywiście higiena, o której nigdy nie można zapominać. A oprócz tego wiek, genetyka i styl życia. Nie sposób wymienić wszystkich.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Niedobór estrogenów prowadzić może do zmian zanikowych w pochwie, powodować jej suchość. Panie po menopauzie mają zwiększone ryzyko infekcji pochwy.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Odp. dr Sławomir Matkowski: Na pewno kobiety w okresie menopauzalnym mają obniżony poziom estrogenów (a więc spadek glikogenu i tym samym spadek pałeczki kwasu mlekowego), co sprzyja infekcjom. U młodych kobiet nieregularny tryb życia z kolei jest czynnikiem usposabiającym do zakażeń i wszelkich infekcji. Duży wpływ na podatność na infekcje mają także inne czynniki. Wśród nich istotną rolę ma budowa pochwy, obecność kwasu mlekowego, niedożywienie, nieprawidłowości budowy anatomicznej (odpowiedni układ fałdów błony śluzowej pochwy), ciąża i oczywiście higiena, o której nigdy nie można zapominać. A oprócz tego wiek, genetyka i styl życia. Nie sposób wymienić wszystkich.