Środki przeciwbólowe wywołują uszkodzenia nerek

fakt czy mit ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Mogą wywołać poanalgetyczne uszkodzenie nerek, zwykle wywoływane przez NLPZ.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Tak, jednym z działań nieporządanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest uszkodzenie nerek.

Źródło: "Farmakologia" Kostowski

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Po piąte: Nie wszystkie leki przeciwbólowe są bezpieczne. Niektóre z nich mogą przy długim stosowaniu prowadzić do niewydolności nerek i do anemii oraz przyspieszyć rozwój choroby nowotworowej. Dowiedziono też, że tabletki zawierające matamizol mogą uszkodzić szpik kostny. Bez wyraźnych wskazań lekarskich nie należy brać leków przeciwbólowych zawierających aminofenazol oraz propyfenazon. Lekarze przestrzegają przed tabletkami z fenacytyną, która niekorzystnie wpływa na nerki i może uzależniać.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Niesteroidowe leki zapalne są przyczyną śródmiąższowego zapalenia nerek

28.09.2013 przez domi kr - Pielęgniarka: gastroenterology
potwierdzam

TAK np paracetamol . zrodło farmindex.