doustne środki antykoncepcyjne prowadzą do gruczolaka wątroby

fakt czy mit ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

DSA zwiększa ryzyko wystąpienia tego nowotworu u starszych kobiet, które stosowały je przez ponad 5 lat.

źródło: podstawy patologii W.Domagała

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Dalszymi następstwami antykoncepcji hormonalnej może być tworzenie się ogniskowych rozrostów komórek wątrobowych, tzw. gruczolaków wątroby odpowiadających hiperplazji ogniskowo-guzkowej. Na ogół poprzedza je długotrwałe stosowanie estrogenów (dłużej niż 5 lat). Chodzi tu zasadniczo o łagodne nowotworzenie, ale w przypadkach dalszego rozszerzania się na tkankę wątrobową i przy krwawieniach schorzenie to wymaga czasami interwencji chirurgicznej. Zrozumiałe jest, że u kobiet, u których pojawi się takie nowotworzenie, należy przerwać dalsze stosowanie estrogenów.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Gruczolaki wątroby częściej występują u kobiet w wieku 15-45 lat przyjmujących tabletki antykoncepcyjne, a także u mężczyzn stosujących leki anaboliczne i preparaty androgenowe.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko FNH czyli ogniskowego rozrostu guzkowego wątroby, nie jest to gruczolak, ale również zmiana łagodna.